2024. december 22., vasárnap

A batla és a pásztorgém is visszatalált az Obedi-lápra

Európa legrégebbi természetvédelmi területén emlékeztek meg tegnap a környezetvédelmi világnapról

Az Obedi-lápot 150 évvel ezelőtt nyilvánították természetvédelmi területté: növény- és állatvilágának gazdagságát már az Osztrák–Magyar Monarchia idején felismerte Habsburg–Lotaringiai Rudolf osztrák–magyar trónörökös. A kilencezer hektárnyi erdőt és lápot az első olyan területként tartják nyilván, amely Európában állami védelmet kapott. Fenntartói a mai napig arra törekszenek, hogy élővilágát megőrizzék. Az évtizedes szakszerű törődésnek köszönhetően mára az Obedi-lápra visszaköltözött többek között a batla madárfaj, amelyet 60 évig nem láttak a területen. Huszonöt év után a kanalasgém is újra otthonra talált, 160 év után pedig ismét meghonosodott a területen a pásztorgém is – mutatott rá a szakszerű fenntartás eredményire Kókai Roland, a Vajdaság Erdői Közvállalat igazgatója. 

 

Maja Gojkovićot házigazdaként Siniša Đokić, Pećinci község elnöke, illetve Kókai Roland, a Vajdaság Erdői Közvállalat igazgatója köszöntötte (Fotó: Ótos András)

Maja Gojkovićot házigazdaként Siniša Đokić, Pećinci község elnöke, illetve Kókai Roland, a Vajdaság Erdői Közvállalat igazgatója köszöntötte (Fotó: Ótos András)

Házigazdaként kiemelte, hogy az érintetlen természet mellett az Obedi-láp az első vonala a árvízvédelemnek is: 2014-ben például 2 millió köbméternyi vizet nyelt el, és ezzel jelentősen csökkentette az obrenovaci árvízkárokat – hangsúlyozta a terület fenntartójaként működő közvállalat igazgatója. Házigazdaként köszöntőbeszédében kitért az Információs Központ oktatóprogramjainak sikerére is. Az elmúlt 18 hónapban ugyanis 11 önkéntes akciót szerveztek az itt dolgozók, akik évente több mint 12 ezer látogatót fogadnak és látnak vendégül. 

A közvállalat szávaszentdemeteri (Sremska Mitrovica-i) erdőgazdaságának területén levő központban emlékeztek meg tegnap a környezetvédelmi világnapról: ennek apropóján Maja Gojković tartományi kormányfő, Sara Pavkov környezetvédelmi államtitkár és Nemanja Erceg területrendezési és környezetvédelmi titkár is ellátogatott a természetvédelem alatt álló területre.  

Az ember a létezés legtökéletesebb formájaként egyben a természet legnagyobb veszélyeztetője is
– mondta Maja Gojković tartományi kormányfő az Információs Központban megrendezett találkozón. A vendégváró reggelin kiemelte: hihetetlen az a kettősség is, amely a mai napját jellemzi. Kora reggel ugyanis még azokat a viharkárokat mérték fel, amelyek a minap keletkeztek területeinken, délelőtt viszont már egy olyan gyönyörű környezetbe csöppentek, amely nemzetközi szinten is párját ritkítja – vallotta a tartományi kormányfő.

A egybegyűltek katamaránnal utazhattak (Fotó: Ótos András)

A egybegyűltek katamaránnal utazhattak (Fotó: Ótos András)

– Az elmúlt tíz évben tapasztalhatjuk, hogy a hatalom minden szintjének összefogásával, illetve a közvélemény közreműködésével a környezetvédelem már nem számít utópiának országunkban. Az elmúlt három évben a tartományi kormány több mint 100 millió dinárt fordított a környezetvédelmet célzó projektek megvalósulására. Vajdaságban 124 természetvédelmi területet őriznek a fenntartóik: ez a tartomány területének tíz százaléka. A környezetvédelmet a nemrég megalakult tartományi kormány is prioritásként kezeli – erősítette meg Maja Gojković a korábban felvázolt tervek folytonosságát. Beszédében kiemelte a tegnapi találkozóhoz hasonló események jelentőségét: nincs tartalék világunk, így fel kell hívnunk a figyelmet környezetünk megóvásának jelentőségére – mondta.

Abban a kivételes helyzetben lehetünk, hogy a természet szívében ünnepelhetjük a környezetvédelmi világnapot – utalt az Obedi-láp gazdagságára és nemzetközi jelentőségére Sara Pavkov környezetvédelmi államtitkár. Beszédében hangsúlyozta: az egészséges környezet a korszerű társadalom sikerének kulcsa. 

– Büszkék lehetünk arra, hogy az Obedi-láp fenntartójának áldozatos munkájával a területen ismét otthon érzik magukat azok a fajok, amelyek enélkül már nem élhetnének körülöttünk. Mérhetetlenül megtérültek hát az előző évek befektetései. Félmilliárd dinárt különített el ugyanis a szerb kormány a természetvédelmi területek fenntartására és igazgatására, és ennek negyede Vajdaságba került. Az állam felismerte, hogy a természeti adottságokkal dicsekedhetünk, de harcolnunk is kell értük. Meg kell őriznünk a kincseinket, hogy a következő nemzedék is élvezhesse azokat az áldásokat, amelyekkel Szerbia büszkélkedik – hangsúlyozta az illetékes államtitkár. Beszédében kiemelte: az Obedi-láp fenntartására az elmúlt négy évben összesen több mint 10 millió dinárt fordítottak, ebből az idén 3,4 millióval segítették a Pecsince (Pećinci) község területén fekvő természeti kincs megőrzését.

 

Az Információs Központban levő kilátó  (Fotó: Ótos András)

Az Információs Központban levő kilátó (Fotó: Ótos András)

A környezetvédelem népszerűsítését célzó világnap alkalmából tegnap öt erdei fülesbaglyot is visszaengedtek az erdőbe a Tartományi Természetvédelmi Intézet munkatársai. A madarakat sérülten kerültek az intézethez Vajdaság különböző részeiről. Ellátásukat követően az Obedi-láp erdőiben négy bagoly megtalálta a szabadsághoz vezető utat, egy viszont még nem áll készen eltávolodni az embertől: a madarat visszaszállították az intézet befogadóközpontjába. Az Információs Központ túravezetői pedig egy katamarántúrára és erdei sétára invitálták a környezetvédelem jegyében egybegyűlteket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az erdei fülesbaglyok szabadon engedésében Maja Gojković is segített (Fotó: Ótos András)