A tudomány Szerbia legjobb brendje és jelenleg a belgrádi Fizikai Intézet az ország legjobb nagykövete, emelte ki Jelena Begović tudományos, technológiai fejlesztési és innovációs miniszter tegnap a belgrádi Fizikai Intézet kutatói számára megtartott fogadáson a kormány épületében. Az intézet nyerte meg ugyanis az első ERA Chairs, az Európai Bizottság által meghirdetett projektet. Az egyik legnagyobb, mintegy 2,5 millió euró értékű tudományos projekt témái a (2D kristályokból atomi rétegenként felépített) 2D kvantumanyagok, amelyek felhasználási területe hihetetlen új lehetőséget kínál nemcsak az érzékelők, az új anyagok, a napelemek, hanem a tranzisztorok fejlesztésében is. Begović kiemelte, Szerbia megmutatta, hogy része lehet a világot megváltoztató globális jövőbeli trendeknek.
– Nagy öröm számomra, hogy egy ilyen fiatal és bátor csapat mutatkozott be az európai porondon és nyerte meg ezzel a projekttel ezt a küzdelmes versenyt. A projektekre szánt 92 millió eurós keretből 2,5 millió euró érkezik Szerbiába – mondta Jelena Begović, áll a minisztérium által kiadott közleményben.
A miniszter szavai szerint a tudomány és a belgrádi Fizikai Intézet tudósai az ország legjobb nagykövetei. Mint elmondta, Emil Božina világhírű szakember szeptemberben költözik családjával Szerbiába, ugyanis a Fizikai Intézetben fog dolgozni, a tudomány fejlesztésén, illetve a meglévő kapacitások erősítésén, valamint ezáltal Szerbia összekapcsolásán a világgal.
Begović véleménye szerint az ország fejlődése biztonságos jövőjének egyetlen záloga a tudományba, valamint a fiatalokba és okos emberekbe való befektetésben van.
Mint arról a minisztérium által kiadott közleményben olvasni lehet, a belgrádi intézet a Hidden phases in 2D quantum materia elnevezésű projekttel nyerte meg a már említett összeget az EPA Chairs európai programon keresztül. A belgrádi intézet Szilárd halmazállapotú és Új Anyok Központja fogja azt megvalósítani, a központ, illetve a projekt vezetője, dr. Nenad Lazarević koordinálásával. Az ERA Chairs a Horizon Europe (a Horizont Európa) keretprogramjának egyik eszköze, amely az egyetemek és intézetek kutatási kapacitását hivatott erősíteni. Ezekben a pályázatokban a szerbiai kutatók ritkán vesznek részt.
Nyitókép: Minisztérium