2024. november 22., péntek

Értéket őrizni, újat nyújtani!

Ősszel megnyitja kapuit a Vackor óvoda kihelyezett tagozata a Magyar Szó székházában – Magyar szakszolgálatot is működtet majd az intézmény Újvidéken

Ide kerülhetne a babzsák, mellé a buborékoszlop, fölé pedig a tükrök – vázolták fel a Magyar Szó székházában a Vackor Magyar Iskoláskor Előtti Nevelő- és Gyakorlóintézmény szakemberei annak a szenzoros szobának az elképzelését, amely egyedülálló lesz területeinken. Szavaik nyomán megelevenedett az egyelőre csupasz helyiség, fények játékával színeződtek a különböző felületek, és már szinte a gyerekkacagást is hallani lehetett a zakatoló munkagépek zajának hátterében. A mesterek és a szakemberek egy célért dolgoznak: megfelelő teret kívánnak biztosítani annak a hiánypótló szakszolgálatnak, amely a közeljövőben nyíló óvoda keretén belül működik majd.
 

A szakemberek a tornaterem lehetőségeit is mérlegelték (Fotó: Ótos András)

A szakemberek a tornaterem lehetőségeit is mérlegelték (Fotó: Ótos András)

Érzékeket fejlesztő helyiséggel ugyanis kevés intézmény rendelkezik a régióban: a Vackor újvidéki tagozata minden gyerek számára hozzáférhetővé szeretné tenni a szenzoros szoba előnyeit, ahogyan az épülő óvoda fejlesztő helyiségét is. Emellett a környékbeli gyerekekkel magyar nyelvű pszichológus, logopédus és gyógypedagógus is foglalkozik majd a rendes óvodai csoportok működtetése mellett – foglalta össze a terveket Erdődi Edvina, a Magyar Szó Kft. igazgatója, aki lelkesen számolt be az ezer négyzetméternyi területen zajló munkálatokról is. A héten ugyanis a kivitelezők és a szakemberek már a belső tér berendezéséről egyeztettek annak érdekében, hogy az újvidéki kihelyezett tagozat minél előbb megnyissa kapuit.

Erdődi Edvina (Fotó: Ótos András)

Erdődi Edvina (Fotó: Ótos András)

A szakemberekkel együtt jártuk be a kétszintes, összesen ezer négyzetméteres területet, amelyen jelenleg is gőzerővel folynak a munkálatok. A földszinten két csoportszobát is kialakítottak már a bölcsődéseknek, de megnézhettük azt is, hogyan alakul a többfunkciós helyiség, a tornaterem és a konyha is. Március óta folyamatosan zajlik a felújítás a Magyar Szó székházában – mondta Erdődi Edvina.

A tervezetek (Fotó: Ótos András)

A tervezetek (Fotó: Ótos András)

– Az építkezés előfeltétele az volt, hogy a nyomda átköltözzön az új csarnokba. Ezt tavaly sikerült véglegesítenünk, így a 2023-as év végén a Magyar Nemzeti Tanáccsal karöltve egy komoly és összetett közbeszerzést írtunk ki a kivitelezésre. A munkálatok ugyanis több tartalom megvalósítását szavatolják: az óvoda mellett egy galériával ellátott konferenciatermet, valamint sajtó- és nyomdamúzeumot is kialakítunk a Magyar Szó székházában. A kivitelezővel január végén írtuk alá a szerződést. Februárban a felügyeleti munkálatokra írtuk ki a közbeszerzési eljárást, márciusban pedig elkezdődtek a munkálatok. Jelenleg a legnagyobb hangsúlyt az óvoda építési munkálataira fektetjük, hiszen szeretnénk, ha minél előbb meg tudnánk nyitni a Vackor újvidéki kihelyezett tagozatát. Reményeink szerint kora ősszel befejeződnek a munkálatok – vázolta a terveket az igazgató.

Emlékeztetett arra is, hogy a Magyar Szó székházában zajló munkálatok összértéke megközelíti az 500 millió dinárt: a keretösszeg a helyiségek teljes rekonstrukciója mellett tartalmazza az óvoda, a konferenciaterem és a múzeum belső berendezését is. A beruházás elsősorban Magyarország Kormányának jóvoltából valósulhat meg, de a felújítást 160 millió dinárral támogatta a tartományi kormány is – mondta Erdődi Edvina.

Márciustól gőzerővel folynak a munkálatok a Magyar Szó székházában (Fotó: Ótos András)

Márciustól gőzerővel folynak a munkálatok a Magyar Szó székházában (Fotó: Ótos András)

LEHETŐSÉGET TEREMTENI!

A Magyar Szó igazgatója a sajtónyilatkozatában kitért azokra a reakciókra is, amelyek az óvoda nyitásával kapcsolatban jelentek meg a különböző közösségi felületeken.

– Hangsúlyozzuk, hogy nem az a cél, hogy az állami óvodákból elhozzuk a magyar gyermekeket. Szeretnénk, ha az állami óvodákban is megmaradnának a magyar csoportok, és erre különösen figyelünk. A hangsúly inkább azon van, hogy minél több lehetőséget biztosítsunk a szülőknek arra, hogy gyermekeiket magyar intézménybe írassák. Ezzel ugyanis növeljük annak a valószínűségét, hogy a magyar óvoda után magyar általános iskolát választanak – reagált az állami intézményekben működő magyar csoportok esetleges elfojtásáról szóló aggályokra az igazgató. Hozzátette: a magyar tagozat megnyitásával a férőhelyeket szeretnék növelni, és megoldást kínálni azoknak a szülőknek, akiknek a gyermekeik várólistákra kényszerülnek az állami óvodákban. Szeretnék ugyanis, hogy Újvidéken mindenkinek lehetősége legyen magyarul járatni a gyermekét óvodába – hangsúlyozta Erdődi Edvina.

– A tervek szerint megvalósítunk egy hiánypótló szakszolgálati rendszert is, és magyarul beszélő logopédusokat, gyógypedagógusokat és pszichológusokat biztosítunk a környéken élő magyar családoknak. Dél-Bácskában ugyanis nehéz magyar anyanyelvű szakembereket találni. A szülők arra kényszerülnek, hogy hetente több alkalommal is órákig utazzanak a gyermekeikkel a szakmai segítségért. A probléma enyhítésén dolgozunk jelenleg is: a Vackor szakembereivel és az építészmérnökökkel olyan fejlesztő helyiségek berendezését tárgyaltuk át, amelyek ezen szakszolgálat megvalósítását szavatolják – mutatott rá a célkitűzésekre a Magyar Szó igazgatója, miközben már az emeleten levő csoportszobákat jártuk be.

MAGYAR SZAKEMBEREKET BIZTOSÍTANI!

Megtudtuk azt is, hogy a felső szinten a 3–7 évesekkel foglalkoznak majd az óvónők és a fejlesztő pedagógusok. Az emelet elkülönített részében alakítják ki a szakszolgálatot: ehhez egy méretes fejlesztőszoba is tartozik. A helyiség berendezését és kialakítását Pap Ágota, a Vackor szakmunkatársa felügyeletével végzik.

Pap Ágota (Fotó: Ótos András)

Pap Ágota (Fotó: Ótos András)

– Alapvetően egy fejlesztőszobában gondolkodtunk, amelynek területileg nagyon jó a beosztása, így ezen belül lehetőségünk van egy lezárható szenzoros szobát is kialakítani. A kettőnek ugyanis teljesen mások a céljai és ennek értelmében a berendezése is. A szenzoros szobában nem a tanuláson van a hangsúly, hanem az élményen. Itt a gyerek a szakember segítségével az érzékszerveken keresztül tapasztaltak által kerül olyan állapotba, ami által fejlődik, megnyugszik, megéli azt a fajta biztonságot, amelyre egyébként szüksége van. A szenzoros szoba használatát területeinken sokszor társítják az értelmi zavarokkal küzdő gyerekek kezeléséhez, közben nem csak számukra hasznos. Terápiásan előrelátható a figyelemzavarra, a szorongásos tünetekre, de akár beszédzavarokra is. Ez ugyanis egy nonverbális tér, ahol a fényekkel, a színekkel, az illatokkal, az aromákkal játszunk tapintással és a hallással. A hangsúlyt tehát az érzékszervekre helyezzük, és ezt a célt szolgálja a berendezés is. Kerülhet bele vízágy vagy babzsák, színváltoztatós ülőalkalmatosságok, különböző tükörfelületek, fényfüggönyök és buborékoszlopok. De olyan tapintást provokáló anyagokat és felületeket is alkalmazhatunk, amelyek akár a talpon keresztül, akár a kézen át kellemes ingereket közvetítenek. Nagy hangsúlyt fektetünk a fényjátékokra is: a szakma szerint a szenzoros szobában „esztétikai nyugalom” van, azaz olyan biztonság és kényelem, ami alapvetően jólesik a gyereknek. A fejlesztő helyiségekben viszont sokkal inkább a tanulásra összpontosítunk: olyan helyzetet hozunk létre, ahol a szakember és a gyerek egy szintben van, partnerséget tud kialakítani. A tér berendezése a finommotorikai vagy a durva motorikai készségek fejlesztését támasztja alá matatófalakkal, bordásfalakkal és minden más olyan eszközzel, amely mozgást provokál, és ily módon ér el idegrendszeri fejlődést – mutatott rá a fejlesztő helyiség és a szenzoros szoba jellegzetességeire a pszichológus.

A szakszolgálat fejlesztő helyiségei, a négy csoportszoba, a tornaterem, a többfunkciós helyiség és a konyha mellett a székház belső udvarában egy játszóteret is kialakítanak majd a gyerekek számára – jelentették be a látogatás végén a szakemberek.

MEGŐRIZNI A HAGYOMÁNYAINKAT!

A Vackor óvoda programja már korábban is felkeltette az újvidéki szülők figyelmét. Elsősorban az anyanyelv és a magyar hagyományok megőrzése miatt tartja jelentősnek az újvidéki tagozat megnyitását Bódis Bašić Tímea is. Az újvidéki anyuka már jelezte a szándékát, hogy a megnyitást követően a bölcsődés csoportba íratná be a másfél éves kislányát.
 

Bódis Bašić Tímea (Fotó: Ótos András)

Bódis Bašić Tímea (Fotó: Ótos András)

– Vegyes házasságban született a kislányom. A mindennapokban igyekszem, hogy minél többet beszéljünk magyarul, de erre többnyire akkor van lehetőség, amikor ketten vagyunk. Így folyamatosan keresem a lehetőséget arra, hogy magyarul beszélhessen. Örülök, hogy a Vackor óvodában ezt megteheti majd, és magyar csoportban fejlődhet. Fontos ez olyan szempontból is, hogy megismerje azt a kis magyar közösséget, amely még Újvidéken maradt. Így kialakulhat a baráti köre is, amely által ápolja majd a magyar hagyományokat is – mondta az anyuka, aki hasznosnak tartja az óvoda fejlesztőprogramját is.

Hasonlóan vélekedik Živković Tamara is, aki szóvivőként dolgozik a tartományi oktatási titkárságnál, és az Újvidéki Színházban is ezt a munkakört teljesíti. A kétgyermekes, dolgozó édesanya megörült, amikor a Magyar Szóból értesült a jelentkezési lehetőségről.

Živković Tamara

Živković Tamara

– Az idősebb fiam szeptemberben a nyolcadik osztályt kezdi meg az újvidéki Petőfi Sándor Általános Iskolában. Ezt megelőzően ő is magyar óvodába járt, ahogyan a hatéves kisfiam esetében is a magyar bölcsődét, majd óvodát választottuk. Jelenleg fontos számomra, hogy a következő évet a Vackor óvodában kezdje, hisz az előkészítő után ő is magyar iskolába fog járni. Vegyes házasságban élek, így a gyerekek a szerb nyelvet tökéletesen beszélik, de fontos nekünk, hogy a magyar nyelvet is ugyanígy használják. Az állami óvodákban viszont helyhiány miatt egyre több a szerb ajkú gyerek a magyar csoportokban is. Az óvónők nagyon jók, a tőlük telhető legtöbbet nyújtják. Mégis fontosnak tartom, hogy olyan környezetbe kerüljön a fiam, ahol még többet beszélnek magyarul. A Vackor óvoda magyar programtervezettel működik, ami szerintem megkönnyíti majd számára a magyar tannyelvű iskola kezdését. A magyar közösségek pedig magukkal vonják a magyar kultúra és a hagyomány ápolását is. Jómagam is vegyes házasságból származom, így tapasztalatból tudom, hogy ez mennyit jelent. Szeretném, ha nekem is sikerülne átadni a gyerekeimnek azt, amit a szüleimtől örököltem – fejezte ki reményét a magyarkanizsai születésű, újvidéki édesanya.

A magyar hagyományok megőrzésére nagy hangsúlyt fektet a Vackor Magyar Iskoláskor Előtti Nevelő- és Gyakorlóintézmény – erősítette meg a szülők elvárásait az intézmény igazgatója, Katona Novák Ágnes.

Katona Novák Ágnes (Fotó: Ótos András)

Katona Novák Ágnes (Fotó: Ótos András)

– Fontos, hogy a hagyományaink már a legfiatalabb kortól kezdve jelen legyenek a gyerekek életében, és ezáltal beleivódjanak a mindennapjaikba. Intézményünkben ezeket az alapokat kívánjuk megerősíteni: kiemelten kezeljük a magyar szokások, a történelmünk és a kultúránk ápolását. A szakembereink folyamatosan arra törekszenek, hogy a gyermekek megismerjék az örökségünk jelentőségét. Fontosnak tartottuk, hogy erre lehetőséget teremtsünk Újvidéken is. Szabadkán a város is támogatja a törekvéseinket, így a székhelyünkön már ingyenes ellátást tudunk biztosítani a magyar gyerekeknek. Erre törekszünk majd Újvidéken is – vázolta az elképzelést az óvoda igazgatója.

Hozzátette: a nemrégiben meghozott határozat szerint a havi ellátáshoz a szülőknek csupán 5000 dinárral kell hozzájárulniuk. Köztudott, hogy Újvidéken a magánóvodák 35–40 ezer dináros térítést is elkérnek gyermekenként. A Vackor intézmény azonban a reális költségek nagy részét a magyar kormány támogatásából fedezi, így a szülőknek csak jelképesen kell hozzájárulniuk a gyermekeik ellátásához – mondta az igazgató.

Ugyanakkor emlékeztetett, hogy a jelentkezési lehetőség már adott: az érdekelt szülők munkanapokon 8 és 15 óra között a 024/4545-094-es telefonszámon vagy az office@vackor.edu.rs e-mail-címen érdeklődhetnek a gyermekük beiratkozásának feltételeiről. Ugyanitt jelezhetik azt is, hogy gyermeküket szeretnék beíratni a Vackor újvidéki kihelyezett tagozatába, amely a tervek szerint kora ősszel megnyitja kapuit.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A héten Pap Ágota, Erdődi Edvina és Katona Novák Ágnes a belső berendezésről egyeztetett a kivitelezővel (Fotó: Ótos András)