2024. november 24., vasárnap

Béke és tolerancia

A péterváradi csata évfordulójára emlékeztek

Péterverádon tegnap megemlékeztek a 1716. évi péterváradi csata 308. évordulójára. A Veziracnak nevezett magaslaton, ahol 1902-ben emlékkeresztet állítottak fel, tegnap Törökország, Ausztria és Magyarország belgrádi nagykövetségének diplomatái, valamint Szerbia képviselői koszorúztak.

A megemlékezésen a tartományi kormány nevében felszólalt Nenad Ivanišević tartományi gazdasági és idegenforgalmi titkár is.

– Lenyűgöző, hogy mintegy 80 ezer személy felvette a harcot a sokkal nagyobb létszámú törökökkel. Fontos, hogy közösen megemlékezzünk történelmünkről. Az ütközetből megtanulhatjuk, hogyan születhet ellenségeskedésből partnerség és barátság. Csakis békével, megbocsátással és toleranciával lehet barátságokat kötni. Fontos, hogy ez az üzenet mindenkihez eljussson. Szerbiában mindent megteszünk, hogy békében és egyetértésben éljünk. Lényegesnek tartom, hogy az emlékkereszt szerepeljen a tartományi idegenforgalmi térképen annak érdekében, hogy a nyilvánosság többet megtudjon erről az eseményről. Az emlékkreszt a kölcsönös megbecsülés szimbóluma a nemzetek között. Örömmel tölt el, hogy minden évben megemlékezünk erről a fontos csatáról – fogalmazott Ivanišević.
Egyébként az ütközet helyszínén épített tekiai Mária-kegyhelyre Havas Boldogasszony ünnepén, augusztus 5-én, a péterváradi csata emléknapján minden évben elvándorolnak a hívők. A nagy múltú tekiai Mária-kegyhelynek mindig is nagy szerepe volt a vajdasági katolikusok vallási életében. 

A múltbéli feljegyzések szerint az 1699-ben megkötött karlócai béke értelmében a középkori Magyar Királyság legnagyobb része is felszabadult, kivéve Temesközt, beleértve a mai Bánság területét, valamint Szerémség déli részét. 

Az Oszmán Birodalom megszegve az 1699. évi karlócai békét, seregével 1716-ban Pétervárad felé közeledett több mint 120-150 ezer fős török haderővel, hogy visszaszerezze az alig két évtizeddel korábban elveszített területeket. III. Károly magyar király, vagy másként VI. Károly német–római császár Savoyai Jenőt, a törökverő hadvezért küldve a vár védelmére, de feleannyi embert sem tudott felsorakoztatni mint a törökök. Az ütközet 1716. augusztus 5-én zajlott le, és a keresztények győzelmével ért véget.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A tartományi kormány felvétele