Több mint 100 ENSZ-tagállam írt alá támogatási levelet António Guterres ENSZ-főtitkárnak, miután Izrael nemkívánatos személlyé nyilvánította őt, írja az N1. Szerbia nem szerepel azon 105 ország között, amely aláírta azt a levelet, amely „mély aggodalmának és elítélésének ad hangot az izraeli külügyminiszter közelmúltbeli nyilatkozata miatt, amelyben a főtitkárt nemkívánatos személynek nyilvánította”.
– Az ilyen akciók aláássák az ENSZ azon képességét, hogy végrehajtsa megbízatását, amely magában foglalja a konfliktusközvetítést és a humanitárius támogatást. A Közel-Keleten tovább késleltetheti minden ellenségeskedés befejezését és a kétállami megoldáshoz vezető hiteles út kialakítását, ahol Palesztina és Izrael békében és biztonságban élne egymás mellett, az ENSZ vonatkozó előírásainak megfelelően – áll a levélben, amelybe a Beta nyert betekintést.
A levelet nem aláíró országok között van az USA, Nagy-Britannia, Ausztrália, Új-Zéland, Kanada és India. Olaszország, Németország, Ausztria, Magyarország, Csehország, Lengyelország, Románia, Bulgária és Ukrajna sem szerepel a listán. A régióból Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Észak-Macedónia és Szlovénia írta alá Guterrest támogató levelet, Szerbia, Horvátország és Albánia viszont nem.
105 ország közös levélben kéri az ENSZ vezetésének és küldetésének tiszteletben tartását, a konstruktív együttműködést és az olyan fellépések elkerülését, amelyek gyengíthetik az ENSZ kulcsszerepét a konfliktusok megoldásában, valamint olyan kezdeményezések támogatását, amelyek hozzájárulnak a közel-keleti válság békés és tartós megoldáshoz.
Nyitókép: Beta/AP