2024. december 22., vasárnap

Beszélni és tudni kell róla

Knut Flovik Thoresen norvég író és történész Nagykikindára látogatott

Egy dokumentumfilm forgatása miatt kedden és szerdán Nagykikindára látogatott Knut Flovik Thoresen norvég író, történész, a Norvég Fegyveres Erők egykori tisztje, akit Mladen Bogdan, a város polgármestere is fogadott. Thoresen a legjelentősebb norvég történész, aki a Véres úttal (Krvavi put) foglalkozik. Az 1955-ben bemutatott film a második világháború alatt a Norvégiába internált szerbek – köztük nagykikindaiak – sorsát mutatja be. Az író mai kutatásainak és előadásainak a jelentősége, hogy a norvég–szerb történelemnek ezt a részét ne felejtsék el a fiatal generációk.

– A kutatásaim a norvég koncentrációs táborokba hurcolt balkáni foglyokról több mint 20 évvel ezelőtt kezdődtek. A dokumentumfilmben a szerb foglyokról lesz szó, ami egy teljesen más történet lesz, mert korábban partizánként vagy jugoszlávként kezelték őket. A norvég táborokban a szerbek 80 százaléka szörnyű körülmények között halt meg, erről beszélni és tudni kell, mert a halálozások aránya magasabb volt, mint Auschwitzban – mutatott rá Knut Flovik Thoresen.

A polgármester a fogadás során arról beszélt, hogy nemcsak a nagykikindaiak lehetnek hálásak az író munkájáért, hanem az egész szerb nemzet.

– Tanúi lehetünk annak a tendenciának, hogy egyre többen vizsgálják felül a történelmet, s ennek köszönhetően az áldozatokból bűnöst, bűnösökből pedig ártatlanokat csinálnak, ezért nagyon fontos az, hogy kiderüljön az igazság. A dokumentumfilm egy része segítséget nyújt majd abban, hogy a nézők megismerjék Nagykikindát, hogy emléket állítson azoknak, akik az észak-norvégiai táborokban vesztették életüket, nekünk pedig abban, hogy egyetlenegy áldozat nevét se felejtsük el – közölte a polgármester.

Csoportkép is készült a vendégekkel

Csoportkép is készült a vendégekkel

A dokumentumfilm helyi ötletgazdája a Vojvodina uživo hírportál. Kezdeményezésüket a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság is támogatta. A film készítői a forgatás elején találkoztak Thoresennel, aki azonnal felajánlotta az együttműködést.

– A mi célunk az, hogy egy teljesen új kutatási anyagot mutassunk be, hogy kijavítsuk azt, amit eddig nem jól mondtak el, és hogy mindenkit emlékeztessünk a történtekre – tette hozzá Vanja Đukić, a Vojvodina uživo hírportál munkatársa.

– A film bemutatása után tisztább lesz a kép a táborokba küldött foglyok nemzetiségéről. Sajnos eddig senki nem beszélt a történelemnek erről a részéről, és arról a szerencsétlen sorsról, amit a Szerb–Horvát–Szlovén Királyság területéről származó szerbek elszenvedtek – egészítette ki Aleksandar Gajić történész, kutató, a projekt munkatársa.

Thoresen a két nap során bejárta azokat az emlékhelyeket, melyeket a második világháború során elesett, illetve elhurcolt nagykikindaiak tiszteletére állítottak, kutatásokat végzett a levéltárban, illetve azt ígérte, hogy hamarosan visszatér, hogy beszélgessen azokkal a leszármazottakkal, akik a beisfjordi táborban raboskodtak, hogy az ő történeteiket is megismerhesse.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Knut Flovik Thoresen békefenntartóként is szolgált Koszovóban. Szerbiában a Gračanica kolostor megmentőjeként emlegetik, amiért Aleksandar Vučić a Miloš Obilić Bátorság Érem arany fokozatáva