Az idei fűtési idény kezdete óta, vagyis csupán egy hónap alatt összesen 590 tűzesetet jegyeztek az épületekben. Aggasztó adat, hogy ezekben a tűzesetekben 8 személy életét vesztette, 20 személy megsérült, illetve 46 személyt sikerült sérülésmentesen kimenteni, mondta Aleksandar Krstić, a belügyminisztérium különleges helyzetekkel foglalkozó részlegéhez tartozó tűzoltó- és mentőegység vezetője.
Mint ahogy azt a Tanjug hírügynökségnek adott nyilatkozatában elmondta, minden fűtési idényben nagyszámú tűzesethez riasztják a tűzoltókat. Ez az az időszak, amikor a családi házakhoz, lakótömbökhöz, panelházakhoz kell legtöbbször kiszállniuk. Az idén a kimentett emberek számát büszkén emelik ki, ám az áldozatok száma még mindig magas.
Krstić szavai szerint a leggyakrabban a tüzet azok az elektromos fűtőtestek, melegítők váltják ki, amelyekkel a polgárok fűtenek, vagy éppen hozzámelegítenek.
Gyakran a vezetékek meghibásodása okozza a bajt, vagy az, hogy ezeket a melegítőket a polgárok lefedik és kigyullad a hősugárzóra terített textília. A tűzoltó rámutatott, hogy a szilárd tüzelésű tűzhelyek esetében a kémények tisztításának elhanyagolása okozza a legtöbb gondot. Tüzet okozhat a kiszedett hamu tárolása is, ugyanis nem ritkán megtörténik, hogy a hamut műanyag szemeteskukába teszik. Amennyiben a hamu még nem hűlt ki, ez veszélyes lehet, mondta.
Arra szólította fel a polgárokat, hogy még a fűtési szezon kezdete előtt hívjanak villanyszerelőt, ellenőrizzék az elektromos vezetékeket, és tisztítsák ki, valamint ellenőriztessék a kémények átjárhatóságát. A hibás vagy tisztítatlan kémények gyakori okai a kialakuló tűzeseteknek, figyelmeztetett Krstić.
Kiemelt figyelmet kell fordítani a gyermekekre is. Soha ne hagyjuk a kisgyermekeket felügyelet nélkül kályhák vagy fűtőtestek, melegítők közelében, mondta a tűzoltó.
Nyitókép: Illusztráció ()