Zsigó Róbert, a magyar Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettese a Vajdasági Magyar Szövetség székházában Szabadkán okleveleket adott át a Csoóri Sándor Program szabadkai nyerteseinek. Köszöntőbeszédében rámutatott, a Csoóri Sándor Program keretében a magyar kormány idén 2,5 milliárd forinttal támogatja a hagyományőrző szervezeteket, illetve programjaikat.
Idén összesen 1 776 pályázat részesült támogatásban, Vajdaságban 123 pályázó 172 pályázatát támogatták, ebből Szabadkán 12 szervezet 19 munkája nyerte el a támogatást, emelte ki Zsigó Róbert, mondva, ekképpen szeretnék meghálálni eddigi tevékenységüket és tovább ösztönözni a szervezeteket, hogy őrizzék, műveljék és fejlesszék a magyar kultúrát, a múlt kincseit, valamint a jövőt. Zsigó Róbert alkalmi beszédét egy Kosztolányi-idézetre építette: „A nyelv él, lüktet, fejlődik. Folyton-folyvást növekszik, mint az eleven köntös. Sohasem készül el.” Hangsúlyozta, számos nemzet az identitását meghatározó tényezők közül anyanyelvét tekinti az egyik legjelentősebbnek, ezzel a magyarok sincsenek másképpen. „Kultúránk éppen ugyanolyan gazdag, mint az anyanyelvünk. Amilyen választékos a szókincsünk, amilyen sokszínű nyelvváltozatokkal rendelkezünk, kultúránkat is annyi formában lehet művelni és másoknak megmutatni.” – fogalmazott Zsigó Róbert.
Az egybegyűlteket dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke is köszöntötte, Csoóri Sándort idézve: „Látnunk kell egymást, hogy láthatók legyünk. Hallanunk egymást, hogy hallhatók.” Megjegyezte, a támogatottak tevékenységét éppen ez a szellemiség határozza meg, évek, évtizedek óta. Hangsúlyozta, a kisebbségben élő magyar nemzetrészek megmaradásának és fejlődésének tekintetében a kultúra az egyik legkiemeltebb terület, azon belül a népi kultúra kapocs a múlt és a jövő között. „Önök őseink kultúráját mentik át a jövőbe nap mint nap.” – emelte ki Pásztor Bálint.
Hozzátette, a Csoóri Sándor Program a közösségmegtartásról, a tudásátadásról, a szakmai munka elősegítéséről szól.
A Csoóri Sándor Program a népi kultúra területén, közösségteremtő műfajokban működő – Magyarországon a hazai és nemzetiségi, az anyaország határain túl pedig a magyar néptáncos, népzenei és népdalköri – szervezeteket, közösségeket kívánja támogatni. A kormány 2017-ben hozta létre, a program mára az utóbbi évtized egyik legjelentősebb támogatási formája lett a népi kultúra területén.
Nyitókép: Dr. Pásztor Bálint Facebook-oldala