2025. február 22., szombat

Hihetünk-e a medvéknek?

Milyen népi hiedelem él február 15-én, a Julianus-naptár szerinti gyertyaszentelő napján?

A palicsi állatkert medvéje már több éve bebizonyította, hogy nem túl jó időjós, ha arról van szó, vége van-e a télnek. Ami őt illeti – tél nem is volt. Az éghajlatváltozás következtében valószínűleg már el is felejtette, mi az a hó. Hiszen az is, ami tegnap este esett, reggelre elolvadt.

Minden gyertyaszentelő boldogasszony napján az állatkertek azok a helyek, amelyeket a hívők felkeresnek, hogy a barna medvéktől megtudják, mikor lesz vége a télnek. Így van ez Palicson is – részben a medvék miatt, részben pedig a szabadnapok miatt –, és ma ez az egyik leglátogatottabb látványosság Palicson.

– A hiedelem szerint gyertyaszentelő napján találkozik a tél és a nyár. A medvék ilyenkor kijönnek barlangjukból, és ha meglátják az árnyékukat, megijednek tőle, és visszabújnak a barlangba – ez azt jelenti, hogy a tél még biztosan hat hétig tart. Ha viszont a medvék kint maradnak, az azt jelzi, hogy vége a télnek – mondja Jelena Toljagić, a Palicsi Állatkert koordinátora.

Azonban a palicsi medve az elmúlt években többször is tévedett. Gyakran előfordult, hogy miután megmutatta magát gyertyaszentelő napján, a tél még hat hétnél is tovább tartott.

– A mi medvénk, Medeni, nem igazán pontos időjós, mert ő nem alszik valódi téli álmot. Ő egy olyan medve, aki a tél folyamán is elég aktív. Rendszeresen táplálkozik minden nap, így nincs is szüksége téli álomra – teszi hozzá Toljagić.

Akárhogy is, nem várhatunk pontos időjárás-előrejelzést egy medvétől egy olyan korban, amikor olyan gyerekek nőnek fel, akik már azt sem tudják, mi az a tartós hótakaró. A szánkózásról pedig ne is beszéljünk.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Pixabay.com