2025. január 22., szerda

Médiasötétségben előre

A sajtószabadság napján a médiaegyesületek arra szólították fel a polgárokat, segítsék az újságírókat a demokratikus társadalom építésében

Médiaszabadság és független újságírás nélkül a jogfosztottak vagy az elnyomásnak kitettek sem tudják hallatni a hangjukat, figyelmeztet a Függetlenség szakszervezete és a Médiaszabadságért Koalíció, majd rámutat, hogy az idén is az ország május 3-áról, a sajtószabadság világnapjáról „médiasötétségben” emlékezik meg, amikor sérülnek az alapvető emberi jogok és senki sem érezheti magát biztonságban.

A Szerbiai Újságírók Független Egyesülete (NUNS), a Médiaszabadságért Koalíció egyik tagjaként rámutat arra, hogy a köztájékoztatást hamis hírek, illetve propagandainformációk uralják, amelyek megalkotói legtöbbször a politikai hatalom részei. A gyűlöletbeszéd pedig szinte megszokottá vált a mindennapi politikai narratívában. Kiemelik, az információblokád a kritikus szemlélet kialakítását akadályozza, vagyis az információt a közvélemény manipulációjára használják. Így a propaganda terjesztői és a látszatmédia, az aktuális politika szószolói.

Rámutatnak arra is, hogy a média képviselői ellen érkező támadásokat legtöbbször megelőzi az, hogy az újságírókat az állami tisztségviselők, vagy a helyi politikusok megbélyegzik, ezzel pedig támogatják az újságírók elleni erőszakos fellépést.

– A demokratikus társadalom kiépítésére nemcsak bátor újságírókra van szükség, hanem bátor polgárokra is. Polgári bátorság és elszántság nélkül nincs szabad társadalom – áll a közleményben.

A Szerbiai Újságírók Egyesülete (UNS) tegnap is megszervezte az Öt perc mennydörgő csend elnevezésű megmozdulását, amellyel ezúttal is arra szeretnének rámutatni, hogy az ügyészségtől és a rendőrségtől hatékonyabb eljárást várnak el az újságírók és médiaházak elleni fenyegetések feltárásában és szakcionálásában, miközben rendszeresen tájékoztatják a közvéleményt az eljárás fejleményeiről. Így Belgrádban, illetve Újvidéken és Gračanicában is különböző médiabemutatkozókat tartottak a tereken. Az UNS egyben felhívta az újságírók és a médiaházak figyelmét is arra, halaszthatatlanul jelentsék, ha olyan helyzetbe kerülnek, hogy a biztonságuk veszélybe került, illetve ha a munkájuk során valaki nyomást gyakorol rájuk.

A sajtószabadság világnapjának azEgyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) közgyűlése május 3-át jelölte meg, hogy figyelmeztesse a mindenkori vezetőket arra, hogy tartsák tiszteletben a aszabad véleménynyilvánítás jogát.

Jamie Wiseman, a Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) képviseletében rámutatott, hogy Szerbiában folyamatosan nő az újságírók elleni állandó támadások, halálos fenyegetések és rágalmazó kampányok száma, közölte az Amerika Hangja (Voice of America – VoA). Szavai szerint az Európa Tanács számára készített jelentésben, amelynek megírásában az IPI is részt vett, megállapították, hogy ez a jelenség kiemelten gyakoribb Szerbiában, mint más országokban. Vagyis szavai szerint a szerbiai újságírók nagyobb kockázatnak vannak kitéve, mint Európa más országainak újságírói. Kiemelte, a múltban történt médiagyilkosságok, illetve a bírósági eljárások sikertelensége arra bátorítják azokat, akik támadnak és megfélemlítenek, hogy a rendszer nem tehet ellenük semmit.

Mint rámutatott, a KRIK (Bűnözés- és Korrupciókutató Hálózat) oknyomozó újságírói, de a Danas napilap, az N1 televízió munkatársai is folyamatos támadásnak vannak kitéve. Fontos első lépésnek nevezte ugyanakkor, hogy az államvezetés ezek közül a támadások közül néhányat elítélt.

A világnap kapcsán Zoran Pašalić köztársasági ombudsman arra hívta fel a figyelmet, hogy az újságírókat legtöbbször gazdasági (anyagi függőségben) és jogi (rendezetlen munkaviszonnyal) nyomás alatt tartják, de a verbális és bizonyos helyzetben a fizikai erőszak sem ritka.

Milan Marinović, a közhasznú információk biztosa elmondta, szükség van arra, hogy mindennap dolgozzunk a média megerősítésén, hogy az újságírók a hivatásuknak megfelelően szakszerűen tudják végezni a munkájukat.

– Különböző érdekellentétekkel átszőtt időkben a valódi, a pontos és időszerű tájékoztatás az egyik legnagyobb érték. Éppen ezért az újságírók és a média szerepe napról napra felértékelődik. Sajnos a média szabadságát nem tartják kellő mértékben tiszteletben, és ez a polgárok tájékoztatásában mutatkozik meg – mondta az információbiztos, írja a Tanjug hírügynökség.

A sajtószabadság világnapja alkalmából kiadott közleményében a kulturális és tájékoztatási minisztérium is elítélt minden fenyegetést, sértést és nyomásgyakorlást az újságírókkal és a médiamunkásokkal szemben. Arra szóllított fel minden állampolgárt és érintett közszereplőt, hogy tegyék lehetővé, hogy az újságírók akadálytalanul végezhessék munkájukat anélkül, hogy veszélyeztetnék személyes biztonságukat és szakmai feddhetetlenségüket.

Magyar ember Magyar Szót érdemel