Miután tegnap a kormányalakító, Đuro Macut benyújtotta a kormány összetételéről szóló javaslatát, Ana Brnabić házelnök mára hívta össze a rendkívüli ülést. A parlament napirendjén csupán egy napirendi pont szerepel: az új kormány megválasztása és a kormánytagok eskütétele. Miként korábban is sejteni lehetett, a minisztériumok száma nem változik, továbbra is 25 minisztérium működik, a kormányban további 5 tárca nélküli miniszter is lesz. Egyes tárcák élén nem lesz változás, de néhánynak az élén csere esedékes; a leendő tárcavezetők között elismert szaktekintélyekkel is lehet találkozni, köztük dr. Bálint Béla akadémikus, orvosprofesszor, egyetemi tanár neve is fellelhető.
Đuro Macut javaslatában összesen 30 név szerepel. Azok mintegy fele az előző felállásban is miniszteri pozíciókat töltött be. Így Siniša Mali marad a pénzügyminiszter, Ivica Dačić pedig a belügyminiszter. Andrija Mesarović továbbra is a gazdasági tárcát vezeti. Ők hárman lesznek a kormány alelnökei is. Dubravka Đedović Handanović vezeti továbbra is a bányászati és energiaügyi minisztériumot, Bratislav Gašić a védelmi tárcát, Marko Đurić marad a külügyminiszter, Zlatibor Lončar pedig az egészségügyi miniszter, ahogy Zoran Gajić marad a sportminisztérium élén, Nikola Selaković a kulturális tárca élén, Darko Glišić pedig továbbra is a nagyberuházások minisztériumát, Milan Krkobabić pedig a vidékfejlesztési minisztériumot vezeti.

Fotó: Medija Centar
A kormány tagja marad Nemanja Starović is, de ezúttal már az eurointegrációs minisztériumot vezeti majd, míg a munkaügyi, foglalkoztatási és a szociális védelmi minisztériumot Milica Đurđević Stamenkovski veszi át tőle, az általa vezetett családvédelmi és demográfiai minisztérium élére pedig Jelena Žarić Kovačević kerül.
A tárca nélküli miniszterek között nincs új név, továbbra is Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zurkorlić, Nenad Popović és Tatjana Macura neve szerepel a kormány összetételéről szóló javaslatban.
ÚJ MINISZTEREK
A kormányalakító is inkább endokrin szakorvosként volt ismert itthon és külföldön is. Igaz, az utóbbi időben a Szerb Haladó Párt szimpatizánsaként jelent meg egy-egy pártrendezvényen. Emellett az új népért és államért mozgalom kezdeményezőbizottságának egyik tagja. Ahogy dr. Bálint Béla, kiemelkedő hematológus, aki a munkássága során jelentős mértékben hozzájárult a szerbiai transzfúziológia fejlődéséhez. 2015-től levelező tag, 2021-től pedig a Szerb Tudományos és Művészeti Akadémia (SANU) rendes tagja. 1980-tól a belgrádi Katonai Orvostudományi Akadémián, a Transzfúziós Intézetben dolgozott, 2010-től 2018-ig azon belül a Transzfúziós és Hemobiológiai Intézet vezetője, majd a Dedinjei Kardiovaszkuláris Intézet transzfúziológiai osztályának főorvosa egészen 2021-ig. 2005-től az Orvostudományi Kar Katonai Orvosi Akadémiájának rendes professzora és tudományos tanácsadó, 2022 óta pedig professor emeritus. A politikában először tűnik fel a neve, azzal, hogy nyilvánosan a támogatásáról biztosította 2023-ban az Aleksandar Vučić nevével femjelzett listát.
Régi-új névnek számít Dragan Glamočić, így 2013-ban, Ivica Dačić kormányában már volt miniszter, az agrártárcát vezette, most is a mezőgazdasági minisztérium élére javasolták. Ő volt eddig az államfő mezőgazdasági tanácsadója.
Husein Memić is volt már miniszter. 2022-ben az idegenforgalmi és ifjúsági tárcát vezette. Most újra e minisztérium élére kerül.
Sara Pavkov a legfiatalabb miniszterjelölt, hiszen csupán 33 éves. Eddig Irena Vujović tanácsadója volt, előtte pedig a tartományi környezetvédelmi titkárságon dolgozott. Most átveszi a környezetvédelmi minisztérium vezetését.
Jagoda Lazarević kerül a kül- és belkereskedelmi minisztérium élére, miután négy évet dolgozott a külügyminisztérium gazdasági diplomáciával megbízott szektorában.
Nenad Vujić, az Igazságügyi Akadémia igazgatója váltja az igazságügyi minisztérium élén Maja Popovićot. Vujić 2021-től az Európai Uniós tárgyalások 1. klaszterével kapcsolatos tárgyalócsoport koordinátora.
Demo Beriša, a Szerbiai Albán Matica elnöke veszi át az emberi és kisebbségi jogi minisztériumot, ahol 2023-től dolgozott, a miniszter tanácsadójaként.
Dejan Vuk Stanković, a belgrádi Tanítóképző és Pedagógiai Kar professzora vezeti majd az oktatási tárcát. Nem ismeretlen a közvélemény számára, hiszen több esetben is politikai analitikusként kérték ki a véleményét, legutóbb az Elektronikus Médiát Szabályozó Testület (REM) Tanácsának tagjelöltje is volt.
Boris Batina, a pristinai Bölcsésztudományi Kar rendkívüli professzora. Ő is tagja az új mozgalom kezdeményezőbizottságának. A tájékoztatási és telekommunikációs tárca élére kerül.
Snežana Paunović sem volt még miniszter. Eddig a köztársasági képviselőházban képviselte a Szerbiai Szocialista Pártot. Legutóbb a parlament alelnökeként is. Ő vezeti majd az államigazgatási és önkormányzati minisztériumot.
AZ ELLENZÉK AZ ÚJ KORMÁNY ELLEN
Az ellenzéki pártok nem mutattak nagy érdeklődést az új nevek iránt. Tegnapi nyilatkozataikban kiemelték, hogy ez a kormány is a folyamatosság kormánya lesz, csupán egy klasszikus átalakításról van szó.
Miroslav Aleksić, a Szerbiai Népi Mozgalom elnöke szerint teljesen mellékes, ki lesz az új kormányban, hiszen senki sem fogja kikérni a véleményüket. Szerinte az új kormány csak olaj a tűzre, még nagyobb társadalmi elégedetlenséget szül. Szomorúnak ítélte meg, hogy az államfő nem vesz tudomást a társadalomban uralkodó állapotokról, ignorálja a tüntetéseket és az elégedetlenséget. Bejelentette, részt vesznek a parlament mai munkájában, ahogy más ellenzéki pártok is.
Hasonlóképpen vélekedik Dragan Đilas, a Szabadság és Igazságosság Pártja elnöke is. Szerinte Vučić csak átalakította a kormányt. Továbbra is úgy véli, csak egy átmeneti kormány hozhat megoldást.
Danijela Nestorović, az Ökológiai felkelés képviselője szégyennek nevezte, hogy az igazságügyi minisztérium élére olyan ember kerül, akit pénzügyi visszaéléssel gyanúsítanak. Az oktatás élén pedig olyan személy lesz, aki nyíltan ígért bosszút az egyetemi hallgatóknak.
A Zöld Baloldali Front közleményben kiemelik, a kormány új összetétele csak azt mutatja, hogy a hatalom új összetűzéseket kíván, illetve a tüntetések letörését tervezi. Szerintük is átmeneti kormányra van szükség.
Vojislav Mihailović, a Szerb Királyság Megújhodási Mozgalom elnöke szerint az új kormány csak a folytonosság és nem pedig a párbeszéd kormánya. Vagyis már most látszik, hogy a kormány és az ellenzék között nem lesz párbeszéd, hiszen továbbra is Siniša Mali és Ivica Dačić a kormány legfontosabb emberei. Szerinte ez csak elmélyíti a feszültséget. Ők nem kívánnak legitimitást adni az új kormány megválasztásához, mert ez az összetétel nem tükrözi a polgárok többségének akaratát.

Nyitókép: Ana Brnabić midőn bejelentette, hogy Zaječaron és Kosjerićen június 8-án tartanak (Fotó: Beta)