2024. december 26., csütörtök

Megalakult az új összetételű köztársasági képviselőház

Az elnököt, az alelnököket és a parlamenti bizottság tagjait kedden választják meg

Négy hónappal a parlamenti választások után megalakult hétfőn a köztársasági képviselőház 13. összetétele, a képviselők letették a képviselői esküjüket. Ezúttal a legnagyobb politikai erőt 120 mandátummal az Aleksandar Vučić – Együtt mindent elérhetünk lista képezi majd, majd 38 képviselővel a Marinika Tepić – Egyesülve Szerbia győzelméért lista, illetve 31 képviselővel az Ivica Dačić – Szerbia kormányfője lista. A parlamentben összesen 12 lista képviselteti majd magát, ebből 5 kisebbségi. Közülük a legtöbb mandátummal a Vajdasági Magyar Szövetség rendelkezik, összen 5 képviselőt tudhat a soraiban.

Díszőrség fogadta az új képviselőket hétfőn délelőtt, a 10 órakor kezdődő alakuló ülésen. Miután a politikusok elfoglalták a helyüket a tárgyalóteremben, felcsendült a Bože pravde himnusz, megnevezték a parlament képviselői mandátumát ellenőrző bizottság három tagját, akiket a három legtöbb mandátumot szerzett listákról választottak ki, majd egyórás szünetet tartottak, hogy minden képviselő esetében igazolják a mandátumok jogosságát. Aleksandar Marković, a Szerb Haladó Párt képviselője a bizottsági jelentést összefoglalva kiemelte, mind a 250 képviselő esetében megerősítették a mandátumot, vagyis a képviselők fennhangon letették a képviselői esküjüket.
Az új összetételű ülést a mandátumot szerzett képviselők közül a legidősebb vezette, aki ezúttal Vladeta Janković volt, az Egyesülve Szerbia győzelméért listáról. A törvény szerint a legidősebb képviselő elnököl mindaddig, amíg a parlament nem választja meg az új elnököt és az elnökhelyetteseket, valamint a parlament főtitkárát.

Vladeta Janković a négy legerősebb lista legfiatalabb képviselőivel (Ótos András felvétele)

Vladeta Janković a négy legerősebb lista legfiatalabb képviselőivel (Ótos András felvétele)

Vladeta Janković munkáját a négy legtöbb mandátumot szerzett listák legfiatalabb képviselői segítették, valamint a parlament eddigi főtitkára.
A képviselők eskütételét követően az elnöklő berekesztette az ülést. A listák képviselőit arra szólította fel, hogy a délutáni órákban folytassák az egyeztető konzultációs megbeszéléseket. Az ülés pedig kedden 10-től folytatódik.
Vladeta Janković az elnöki széket kihasználva, üzent a képviselőtársainak. Többéves élet- és politikai tapasztalatára hivatkozva arról beszélt, hogy a világban mindenütt, ahol kérdéses a választások legitimitása, kérdéses az államvezetés többi szervének a legitimitása is. Mint fogalmazott, a kapott képviselői mandátumokat a politikusok akkor tudják igazolni a választópolgárok előtt, ha az ország szíve a képviselői padokban dobog, nem pedig a park másik oldalán. Janković ugyan nem nevezte meg pontosan mire gondol, de hozzáfűzte, a végrehajtó hatalom nem egy politikai vezető diktátumait kell hogy hallgassa, és az igazságszolgáltatás esetében sem szabad hogy így legyen. Hiszen ha az igazságszolgáltatás részrehajló és passzív, a polgárok védtelennek és tehetetlennek érzik magukat.
Szavai szerint Szerbia nem szerezhet tekintélyt és becsületet, ha nincsenek igazságos választások. Szerinte szabad választásokra sem kerülhet sor, amíg a közszolgálati televízió nem elérhető az ország minden polgára számára, illetve amíg nem hallhatja a hatalom szavát, de az ellenzék szavát is.
– Nem lehet becsületes választásokról beszélni, amíg a választási bizottságok arra várnak, hogy helyettük vezetőpolitikusok hozzák meg a döntéseket, illetve amíg egy személy szeszélyei az Alkotmány felett állnak – zárta mondatait Janković. Beszédét több alkalommal az ellenzék soraiból feltörő taps szakította meg, illetve a többségi lista képviselőinek nemtetsző moraja.

A Vajdasági Magyar Szövetség 5 képviselőt tudhat a soraiban (Ótos András felvétele)

A Vajdasági Magyar Szövetség 5 képviselőt tudhat a soraiban (Ótos András felvétele)

A 13. összetételű képviselőház Aleksandar Vučić – Együtt mindent elérhetünk, a Marinika Tepić – Együtt Szerbia győzelméért, illetve az Ivica Dačić – Szerbia kormányfője lista mellett helyet foglal 15 mandátummal a Dr. Miloš Jovanović – Remény Szerbia számára – NADA szerb koalíció köré csoportosuló pártokból álló lista, 13 mandátummal a Moramo-Akció – Környezetvédelmi Felkelés – Ne davimo Beograd – Nebojša Zelenović, 10 képviselővel a Boško Obradović-Dveri Szerb Mozgalom-POKS-Miloš Parandilović-Patrióta blokk a Szerb Királyság megújhodásáért, 10-zel Milica Đurđević Stamenkovski – Eskütevők Szerb Pártja lista, 5 képviselővel a Vajdasági Magyar Szövetség – Pásztor István lista, 3-mal a Mufti hagyatéka – Igazságosság és Megbékélés Pártja – Usame Zukorlić lista, 2-vel az Együtt Vajdaságért – Vajdaságiak (Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége, Együtt Vajdaságért), 2-vel a Sandžaki SDA- a dr. Sulejman Ugljanin lista és 1 képviselővel A völgy albánjai koalíció elnevezésű lista.
Korábbi bejelentések szerint ebben az összetételben a parlamenti elnököt az SZHP adja, várhatóan Vladimir Orlić személyében, illetve összesen 7 alelnököt választanak majd. Öt parlamenti bizottság kap elnököt az ellenzék soraiból.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás