2025. január 23., csütörtök

A Vihar hadműveletre emlékeznek

A szerb–horvát megbékélés alapfeltétele a gaztettekkel való szembesülés

Cikkünkhöz képgaléria kapcsolódik, amely ITT érhető el.

Ahogy az elmúlt több mint két évtizedben mindig, Szerbiában csütörtökön gyászoltak, míg Horvátországban ünnepségsorozat kezdődött. Augusztus 4-e nemcsak a délszláv háború egyik tragikus eseményére való emlékezés napja, hanem az a nap is, amikor újfent megmutatkoznak a Szerbia és a Horvátország közötti ellentétek. Szerbiában a horvát katonai és rendőrségi akcióra etnikai tisztogatásként tekintenek, míg Horvátországban az ország függetlenségének a kiteljesedését eredményező felszabadító akcióként. A szomszédos országban pénteken tartják meg Kninben a hagyományos központi ünnepséget, míg Szerbiában ezúttal Újvidéken szervezték meg az áldozatokra és a horvátországi otthonaikból elüldözött szerbekre való emlékezés központi rendezvényét. Utóbbi csütörtökön, este 8 órakor kezdődött. A korábbi bejelentések értelmében az újvidéki Szabadság téren megtartott megemlékezésen az államvezetés egyéb képviselői mellett Aleksandar Vučić köztársasági elnök is részt vesz.

A belgrádi Szent Márk-templomban szentmisét szolgáltattak a Vihar hadművelet áldozatainak emlékére (Fotó: Beta)

A belgrádi Szent Márk-templomban szentmisét szolgáltattak a Vihar hadművelet áldozatainak emlékére (Fotó: Beta)

Korábban a nap folyamán a belgrádi Szent Márk-templomban szentmisét szolgáltattak az 1995. augusztus 4-e és 8-a között végrehajtott Vihar hadművelet áldozatainak emlékére. Az N1 tv helyszíni tudósítása szerint a misén elhangzott: „Ne gyászoljatok, hiszen azoknak van okuk a gyászra, akik most ünnepelnek. Amikor több ezer embert megölnek, akkor a győzelem valójában gaztett”.

Összhangban a korábbi évek hagyományával, Zágrábban szerdán a szerbek, valamint emberi jogi szervezetek képviselői vonultak fel a Jelačić bán téren. „A Vihar hadművelet gaztettei mindannyiunk felelőssége; Adózzunk tisztelettel az áldozatok emléke előtt” – állt a transzparenseken, míg egy másikon, szerbül – cirill és latin betűkkel –, valamint horvátul, arra hívták fel a figyelmet, hogy a nacionalizmus öl.

A szerbiai Menekültügyi és Migrációs Biztosság kimutatása szerint a Vihar hadművelet során több mint 250 ezer szerb nemzetiségű polgárt üldöztek el horvátországi otthonából, míg több mint 1700-an életüket veszítették, vagy eltűntek. A Vihar hadműveletben elüldözött, meggyilkolt vagy eltűnt személyek, illetve hozzátartozóik érdekképviseleti egyesületei ernyőszervezetének közleménye szerint a négynapos akció során 1861 személy veszítette életét, vagy tűnt el, közülük 1 211-en civilek voltak. A civilek több mint 60 százaléka 60 évnél idősebb személy volt. Az áldozatok között 548 nőt és 12 gyermeket jegyeznek, áll a közleményben. Mint hozzáteszik, több mint 20 ezer, szerbek lakta házat felgyújtottak, míg 40 ezret elfoglaltak. Horvátországban napjaikban is az a hivatalosan elfogadott álláspont, hogy a szerbek önszántukból hagyták el otthonaikat, mivel nem kívántak Horvátországban élni, emeli ki a szervezet, amelyik szerint Horvátország továbbra is képtelen szembesülni a múlttal.

Fotó: Beta

Fotó: Beta

Amíg Horvátország képtelen szembesülni saját múltjával, addig a szerb–horvát megbékélésre biztosan nem kerülhet sor, értékelte az SZRTV-nek nyilatkozva Miodrag Linta, a Térségbeli Szerbek Szövetségének elnöke. Linta szerint a két ország kapcsolatait terhelő korábbi gaztettekről sem lenne szabad megfeledkezni, ezzel összefüggésben fontosnak tartja, hogy a Szerbiai Képviselőház határozatot fogadjon el a Független Horvát Államban (NDH) a szerbek, a romák és a zsidók ellen elkövetett gaztettekről, illetve törvényben rendelkezzen az áldozatok emléknapjáról. Emellett az is elengedhetetlen, hogy a szerb államvezetés tárgyalásokat folytasson a horvát államvezetéssel az otthonaikból elüldözött szerbeket érintő problémákról, tette hozzá.

A horvátországi Menekültügyi Biztosság értékelése szerint a zágrábi vezetés továbbra sem törekszik megoldani az otthonaikból elüldözöttekkel kapcsolatba hozható problémákat. Számos kérdés még mindig nyitott, például a nyugdíjak, az elkobzott termőföld, a bejegyzetlen szerb földek, valamint a szolgálati évek nyilvántartása, nyilatkozta az N1 tv-nek Ivana Anić Ćurko, a Menekültügyi Biztosság az elüldözöttek visszatéréséért felelős munkatársa. Mint arra rámutatott, az említett, és az egyéb hasonló kérdések kezelésének semmi köze a Szerbia és a Horvátország közötti bilaterális kapcsolatokhoz, ebben az esetben kizárólag Horvátországnak kell(ene) cselekednie. Legalább 18 ezer olyan személyről tudnak, aki 1991 és 1998 között szerzett jogot a nyugdíjra, ám eddig semmit nem kaptak, emelte ki Anić Ćurko, mondván, hogy a lakáshasználati jog, vagy a tulajdonjog kérdése ugyancsak megoldatlan, illetve utóbbiakra Horvátországban lezártként tekintenek.

Felmentő ítéletek

A hágai törvényszék a Vihar hadművelet során a szerbek ellen elkövetett gaztettek okán 2011-ben első fokon 24 év börtönbüntetésre ítélte Ante Gotovina horvát tábornokot, ám a fellebbviteli tanács egy évvel később másodfokon felmentette. Hasonló vádakkal terhelték Mladen Markač és Ivan Čermak tábornokokat is. Előbbit első fokon 18 év elzárásra ítélték, majd később másodfokon felmentették, míg utóbbit első fokon mentették fel a vádak alól. A Villám és a Vihar hadműveletek során elkövetett gaztettek okán Hágában Franjo Tuđman egykori horvát elnök ellen is előkészítették a vádiratot, ám Tuđman 1999-ben meghalt. A hágai ügyészek az említett két hadművelet, valamint a Medački džep hadművelet (Medak zseb művelet) során elkövetett gaztettekről kihallgatták Petar Stipetić egykori horvát vezérkari főnököt, ám a vizsgálat lezárását követően arra a megállapításra jutottak, hogy nem tehető felelőssé az említett katonai és/vagy rendőrségi akciók során elkövetett gaztettekért. A B92 hírportál összeállítása szerint Horvátországban eddig hét horvátországi katona és rendőr ellen emeltek vádat három vádiratban a Vihar hadművelettel kapcsolatban. Ennek eddig két elmarasztaló ítélet volt az eredménye, ebből egyelőre egy jogerős.

Magyar ember Magyar Szót érdemel