A niši Saša Stamenković már negyedik éve tölti nyári szabadságát Alaszkán egy halfeldolgozó üzemben. A 49 éves villamossági mérnököt a kalandvágy és kíváncsisága vezette Alaszkára, egy belgrádi ügynökség közvetítése révén vállalt idénymunkát ott – írja a Beta hírügynökség.
Stamenković 2018-ban jutott el először az óceánontúlra, úgy, hogy munkavízumot kapott az amerikai nagykövetségen. Az ügynökség fizette a menettérti repülőjegyet, ezenkívül biztosította a szállást és az étkeztetést. Stamenković rámutatott, a munkapályázatnál a házas, családos emberek, akik állandó munkaviszonyban vannak, élveznek előnyt, hiszen az itthon hagyott család és munkahely az amerikaik szemében garanciát jelent, hogy az idénymunkára foglalkoztatottak visszatérnek hazájukba. Szavai szerint ezen a nyáron több ezer szerbiai élt ezzel a lehetőséggel, és vállalt munkát a lazac és más halak feldolgozásával foglalkozó üzemben Alaszkán.
Mint kiderült, ez a vállalat csupán másfél hónapig, a lazac befogása idejére alkalmaz idénymunkásokat, de mint arra Stamenković rámutatott, vannak olyan üzemek is, amelyek a tenger gyümölcsei vagy más halalak feldolgozását végzik. Ezekben egész évben lehet munkát vállalni, így vannak olyan szerbiaiak, akik kilenc hónapot is eltöltenek Alaszkán.
– A halfeldolgozókban nincs nehéz fizikai munka, ám a váltások 12-től 18 órát tartanak, és nincs szabadnap. Ez az, ami nehéz, és ami fizikailag és mentálisan is megerőltető – mondta Stamenković.
Kiemelte, a szerbiai munkaerőt nagyon értékelik Alaszkán, hiszen jó a munkabírásuk. Rajtuk kívül még mexikóiakat és portorikóiakat is foglalkoztatnak, ám ők fizikailag nem olyan erősek, így sokszor nem tartanak ki az idény végéig. Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy a Szerbiából érkező munkások igyekeznek kitartani, hiszen az idény végén annyi pénzt kapnak, amennyit Szerbiában nem lehet megkeresni legális munkával.
– Az órabér valamivel több mint 9 dollár nettóban. A túlóráért 50 százalékkal többet fizetnek, és a heti 40 óránál több munkaórát túlórának számítják. Emellett azoknak, akik Amerikában idénymunkát vállalnak, az amerikai állam további 3200 dollárt fizetett, a Covid-járvány miatt támogatásként – magyarázta a niši férfi.
Közélet