2025. január 22., szerda

Hat megállapodás terítéken

A Nyitott Balkán keretében már jövőre egységes munkaerőpiac lép életbe Szerbia, Albánia és Észak-Macedónia között

A Nyitott Balkán (Open Balkan) regionális együttműködési kezdeményezés keretében Aleksandar Vučić szerb államfő, Edi Rama, Albánia kormányfője és Zoran Zaev, Észak-Macedónia miniszterelnöke várhatóan 6 együttműködési szerződést ír alá kedden, amelyek között szerepel a nyugat-balkáni munkaerőpiachoz való szabad hozzáférés feltételeiről szóló megállapodás is.

A három ország lobogói már ma díszítették Albánia fővárosának, Tiranának a főutcáját, a Mártírok körútját, hiszen a kétnapos találkozótól a regionális együttműködésen alapuló, mindenekelőtt a gazdaság megerősítését szolgáló tárgyalásokra nagy elvárásokkal tekintenek.

Aleksandar Vučić hétfőn Edi Ramával és Zoran Zaevvel egy nem formális vacsorán tárgyalt, ám kedden már több tárgyalásra és ülésre is sor kerül – erősítették meg a kétnapos találkozó menetrendjét a Tanjug hírügynökségnek az elnöki palotában.

A Vajdasági Rádió és Televízió tudósítása szerint hétfőn a Brigádok Palotájában, Tiranában a három államvezető és a küldöttségek tagjai mindenekelőtt közös megbeszélést tartanak az Atlanti Tanácsok képviselőivel, s ezen a Nyitott Balkán 2022-re vonatkozó stratégiai terveit vitatják meg.

Ezt követően három- és kétoldalú megállapodásokat írnak alá, majd részt vesznek a Regionális Mezőgazdasági és Együttműködési Fórumon, amelyen az államvezetők mellett jelen lesznek a mezőgadasági miniszterek, a mezőgazdasági egyetemi karok rektorai és a gazdasági kamarák képviselői is.

A regionális fórum után Vučić, Rama és Zaev közös sajtótájékoztatóval zárja a találkozót.

Fotó: Beta (archív)

Fotó: Beta (archív)

A három államvezető egyébként még pénteken közös nyílt levélben szólította fel a régió államait, hogy csatlakozzanak ehhez a kezdeményezéshez. Arra ösztönözték az államvezetőket, hogy adják meg országuk lakosságának mindazokat az előnyöket, amelyeket ez a regionális kezdeményezés kínál.

A levélben arra is rámutattak, hogy az Európai Uniónak is egységesen kellene támogatnia a Nyitott Balkán kezdeményezést.

– Itt az ideje annak, hogy a régió összes nemzete és népe egyesüljön egy jobb közös jövő érdekében, amely stabilitást, békét és magasabb életszínvonalat kínál mindenki számára, és amellyekkel a múltbeli nézeteltéréseken túl lehet lépni – üzente Vučić, Rama és Zaev.

A három államvezető legutóbb júliusban, Szkopjéban, majd novemberben Belgrádban találkozott. Akkor bejelentették, tárgyalásaik elsődleges célja, hogy 2023-ra, szabad mozgást biztosítva megszüntessék a határokat a személyi, az áru- és a tőkeforgalom előtt a három ország között, illetve hogy 2022-re már a három állam között egyedi munkaengedély lépjen életbe, egységesítve ezzel a munkaerőpiacot.

Szkopjéban három dokumentumot írtak akkor alá: a Nyugat-Balkán katasztrófahelyzetektől való védelméről szóló megállapodást, az áruforgalom, azaz be- és kiszállítás megkönnyítésére vonatkozó együttműködési szándéknyilatozatot, illetve a szabad munkaerőpiachoz való hozzáférésről szóló együttműködési szándéknyilatkozatot.

A Kljan Kosova koszovói média korábbi bejelentései szerint a Nyitott Balkán kezdeményezés konferenciáin Várhelyi Olivér szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztos is részt vesz majd, online csatlakozik a három államvezetőhöz, ugyanakkor a pristinai média beszámolója szerint Emir Đikić, a CEFTA (Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodás) titkárságának az igazgatója, illetve Majlinda Bregu, a Regionális Együttműködési tanács főtitkára is felszólal.

A Nyitott Balkán kezdeményzés kapcsán Ivica Dačić, a köztársasági képviselőház elnöke kiemelte, az az európai értékeken alapul: az emberek, a munkaerő, az áru és a tőke szabad mozgásán, és a polgárok érdekeit szolgálja. Rámutatott, semmiképpen sem lehet úgy tekinteni rá, mintha az EU-t helyettesítené. Tény, hogy egy bizonyos időnek el kell még múlnia, hogy Szerbia az EU tagjává váljon, de mint hangsúlyozta, a kérdés az, hogy amíg ez valóra nem válik, elhatárolódunk-e a közeledéstől, vagy belekezdünk az európai értékek és elvárások beépítésébe.

Magyar ember Magyar Szót érdemel