Rade Panić, az Orvosok és Gyógyszerészek Szindikátusának elnöke és Natalija Jovanović, a Balkáni Nyomozási Hálózat (BIRN) újságírójának véleménye szerint kicsi az esély arra, hogy a koronavírusban elhunytak kivizsgálására létrehozott munkacsoport szakmai és mindenre kiterjedő vizsgálatot fog végrehajtani, valamint hozzátették, hogy mindennek a járvány kezdete óta politikai vonatkozásai voltak – írja az N1 hírportál.
– Hívhatják ezt ahogy akarják, a lényeg, hogy ezek tekintélyes szakemberek. Még akkor is, ha a munkacsoportban valaki olyan kerülne, aki az igazat beszéli, akkor még kettőt is alakítanak. Ez a munkacsoport tehát alibiként szolgál a választások előtt. Ha megkérdeznék a Szerb Haladó Párt vezetőségét, hogy miért titkolták el az újonnan fertőzöttek és az elhalálozási esetek számát, akkor a munkacsoport eredményeivel jönnének elő – hangsúlyozta ki Panić.
– Nekem úgy tűnik, hogy a járvány egész biztosan még nem ért véget. Mindannyian abban reménykedünk, hogy többé már nem kell félnünk a járvány elhatalmasodásától, mint ahogy novemberben és decemberben volt. Azok az emberek, akik átvészelték a vírust, vagy be lettek oltva, megfelelő immunitással kell rendelkezniük és ez a nyájimmunitás megakadályozza, hogy ismét tele legyenek a kórházak. Nyilvánvaló, hogy a járvány lecsillapodik, viszont az is biztos, hogy még nem ért véget. A járvány specifikus és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adhat tanácsokat, de biztosan nem jelenti ki, hogy véget ért – mondta Panić, majd hozzátette, hogy a lakosság 80 százalékának védettnek kell lennie, hogy a fertőzés csak elvétve fordulhasson elő.
Natalija Jovanović elmondta, hogy a járványba már kezdetektől fogva a politika is belekeveredett.
– Ebben a hivatalban lévők vesznek részt, a szakma pedig háttérbe lett szorítva. Nincs kommunikáció az orvosok és a járvány politikai vonatkozásait előnybe helyező emberek között. Ez várható is volt, annál is inkább, hiszen az ország az oltakozás terén sikeresnek bizonyult. Nincs különbség a politikai kampány és az egészségügyi dolgok között – fejtette ki véleményét Jovanović.
Panić szavai szerint járványt nem lehet legyőzni, hiszen már a törvény is katasztrófaként írja le.
– A járványt nem tudják legyőzni, csak a következményeit lehet enyhíteni. Az egész világon katasztrofális következményei lesznek és sok emberi élet is elveszett. Még csak most fogunk beszélni a károkról. Engem jelenleg az tölt el félelemmel a leginkább, hogy milyen következményei maradnak meg azokra nézve, akik átvészelték a betegséget. Nem állnak rendelkezésünkre megfelelő tudományos információk a következményekről – emelte ki Panić.
Elismételte, hogy tudatosan csökkentették a halottak és a napi szintű újonnan fertőzöttek számát és az elhalálozási arányok egészen biztosan nagyobbak, mint amit hivatalosan elismertek.