2025. január 22., szerda

Szerbia nem teher, hanem hozzáadott érték

Kövér László: A két ország együttműködése nemcsak a baráti érzelmeken alapul, hanem a közös érdekeken is

Szerbia és Magyarország hétfőn parlamentközi együttműködési megállapodást írt alá, s ez a két ország kormányzati együttműködését vetíti előre, amire várhatóan őszre kerül sor Budapesten, a hatodik kormányközi csúcstalálkozó keretében. Számítások szerint akkor stratégiai együttműködési megállapodást is köt a két ország – emelte ki Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke belgrádi látogatása során, miután Ivica Dačićtyal, a szerb parlament elnökével aláírták a már említett keretegyezményt.

Kövér László és kísérete egyébként hétfőn reggel Szabadkán találkozott Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével és a Vajdasági Képviselőház elnökével, majd tárgyalásokat folytatott Belgrádban Ana Brnabić kormányfővel. A zárt ajtók mögött zajló tárgyalásról küldött kormányközlemény szerint a kormányfő a két ország történelmi magaslatokat elérő gazdasági és politikai együttműködésére mutatott rá. Kiemelte, Magyarország Szerbia számára az EU-tagállamok közül a harmadik legfontosabb partner.

Kövér László tárgyalásokat folytatott Ivica Dačićtyal is, majd közös sajtótájékoztatón számoltak be arról, hogy a két házelnök által aláírt keretegyezmény tulajdonképpen a soron következő kormánycsúcs előkészítése. Az Országgyűlés elnöke elmondta, szeptemberben tartják a Visegrádi 4-ek magyarországi elnöksége keretében a Nyugat-Balkán parlamentjeinek 10. találkozóját Budapesten. Az őszi terveket sorba véve kiemelte azt is, hogy reményeik szerint Aleksandar Vučić szerb államfőt is vendégül látják a magyarországi demográfiai konferencián.

A két házelnök a sajtótájékoztatón méltatta a magyarországi szerb és a szerbiai magyar kisebbség jelentőségét a két ország együttműködésében.

– Figyelemreméltó az az előrehaladás, amit a történelmi megbékélés és a nemzeti közösségeink megbecsülése terén elértünk az elmúlt évtizedben. Nemcsak a kétoldali kapcsolataink javításához járul ez hozzá, nemcsak összekötő kapocs ez a két nemzeti közösség között, hanem modellértékű mások számára is. Követendő megoldásokat dolgoztunk ki a nemzeti kérdés civilizált európai rendezése tekintetében – hívta fel a figyelmet Kövér László. Kitért a járványhelyzet okozta problémákra is, amelyekben szavai szerint megmutatkozott a valódi szolidaritás a két ország között, illetve az az újítószellemű, bátor politika, amit a budapesti és a belgrádi kormány egyaránt az oltási program végrehajtása tekintetében tanúsított.

– Ebben a válságos helyzetben sem csökkent, hanem növekedett a két ország gazdasági kapcsolatrendszere, kereskedelmi forgalma, ami most már eléri a 2,7 milliárd eurót. Ez tulajdonképpen meg is magyarázza, hogy miért van ilyen jó kapcsolat a két ország között a modern kori történelemben. Ez nem csak a baráti érzelmeken, a közös, a nagyon hasonló értékrenden alapul, hanem a közös érdekeken is. Magyarország, és meggyőződésem szerint egész Európa stratégiai érdeke, hogy Szerbia mielőbb az Európai Unió teljes jogú tagja legyen. Megítélésünk szerint ennek elsősorban az az akadálya, hogy Brüsszelben ezt még nem mindenki látja így. Szeretném önöket és (Ivica Dačić) elnök urat is biztosítani arról, hogy az az eltökéltség, amivel Magyarország támogatja Szerbia és más nyugat-balkáni ország csatlakozását, mielőbbi integrációját, a jövőben sem fog változni, hiszen ez a nemzeti érdekeinkkel is egybevág – mutatott rá a magyar Országgyűlés elnöke.

Kövér László és kísérete a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselőivel (Ótos András felvétele)

Kövér László és kísérete a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselőivel (Ótos András felvétele)

Kövér László elmondta azt is, hogy a Visegrádi 4-ek egyre öntudatosabban hirdetik, hogy nem teher, hanem hozzáadott érték Európa számára is minden állam. Vagyis a tágabb értelemben vett Közép-Európa, a Baltikumtól a Balkánig Európa számára egy olyan tartalék, amit figyelembe kell venni, és amire nekünk itt, Közép-Európában: magyaroknak, szerbeknek és másoknak, büszkének kell lennünk – hangsúlyozta.

Ivica Dačić megköszönte Magyarország folyamatos támogatását Szerbia európai integrációs útján. Mint hangsúlyozta, a két ország közti együttműködés már nemcsak baráti, hanem ennél magasabb szintű, ami a kölcsönös bizalmon és tiszteleten alapul. Dačić rámutatott a magyar kisebbség szerepére a szerb–magyar kapcsolatok ápolásában, különös tekintettel a Vajdasági Magyar Szövetség fontos szerepére.

Kövér László a sajtótájékoztató után üzenetet hagyott a parlament emlékkönyvében. Ebben háláját fejezte ki „minden szerb és magyar hazafinak, akik felismerték, hogy csak egymással összefogva teremthetünk biztonságos jövőt utódainknak”.

Ezt követően pedig tárgyalásokat folytatott a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti csoportjával.

Kövér László kedden Újvidékre, Topolyára és Szabadkára látogat.

Fotó: Ótos András

Fotó: Ótos András

Kövér László kétnapos, hivatalos szerbiai látogatása során a VMSZ 9 tagú köztársasági parlamenti frakciójával is egyeztetett – tette közzé közösségi oldalán megjelentett bejegyzésében Pásztor Bálint, a VMSZ parlamenti csoportjának vezetője, majd rámutatott:

– Házelnök úr azon négy országgyűlési képviselő egyike, akik a kommunizmus sötét évtizedeit követően, 1990 májusától, immár nyolcadik mandátumban, folyamatosan tagjai Magyarország Parlamentjének. Kövér László egyike volt 1988-ban a Fidesz harminchét alapító tagjának, az egyes számú tagsági könyv birtokosa, 11 éve az Országgyűlés elnöke. Évtizedek óta a vajdasági magyarság ügyének támogatója és a valós alapokon nyugvó szerb–magyar együttműködés őszinte híve.

– Régóta ismerjük egymást, tartottunk már együtt lakossági fórumot is, mindig sablonoktól mentes a vele folytatott beszélgetés. Képviselőcsoportunk tagjai közül sokan ezt ma tapasztalhatták meg először. Örömmel tájékoztattuk a frakció eredményeiről, küzdelmeinkről, terveinkről – írta bejegyzésében a frakció vezetője.

Magyar ember Magyar Szót érdemel