2024. november 24., vasárnap

Az újrakezdés és erősödés évét tervezik

Jövőre esedékes az MNT új fejlesztési stratégiáinak az elfogadása

A kedden megtartott tizenkilencedik rendes ülésén a Magyar Nemzeti Tanács évet zárt és döntéseivel megteremtette a testület és az ahhoz tartozó intézményrendszer következő évi tevékenységének az alapját. Az a döntés, hogy a következő év a nemzeti újrakezdés éve lesz, az MNT számára azt jelenti, hogy a szerbiai kisebbségi érdekvédelem és az anyaország által megfogalmazott kiemelt célokhoz illeszkedve hozzájárul ahhoz, hogy a vajdasági magyarság szülőföldjén magyarként élhessen és boldoguljon, a felnövekvő nemzedékek pedig megtalálják szerepüket a közösség érdekeinek a képviseletében, emelte ki mgr. Hajnal Jenő elnök a következő évi munkatervet indokolván. Az évek óta tartó oktatásfejlesztési és tehetséggondozási programokat a következő évtől egységes hálózattá szervezik, hangzott el a folytatásban. A tehetséggondozó program minden korosztálynak fejlődési lehetőséget szeretne felkínálni, egyénre szabott foglalkozások keretében, húzta alá Hajnal Jenő.
– A Vajdasági Magyar Szövetség és az MNT együttes, öt évre szóló koncepciója szerint Szabadkán alakulna egy egységes szakmai elvek alapján működő vajdasági magyar tehetségközpont, amelynek Adán, Magyarkanizsán, Nagybecskereken, Óbecsén, Topolyán, Újvidéken és Zentán lennének köz- és/vagy felsőoktatási szakkollégiumai, illetve sportakadémiai képzései. Magyarország kormánya támogatásának köszönhetően a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program keretében Vajdaságban 3 új óvoda épül fel a következő két évben. Szabadkán és Maradékon jövőre válik esedékessé új óvodák átadása, 2021-ben pedig a Magyar Szó Lapkiadó Kft. újvidéki székházában elkezdődhet egy új szórványóvoda kialakítása, az új telephelyre kitelepített nyomda helyiségeiben – taglalta Hajnal Jenő.

Az MNT számára továbbra is meghatározó cél a kultúra, a közművelődés, valamint kulturális intézményrendszerének a fejlesztése, emelte ki Hajnal Jenő. Mint hozzátette, a vajdasági templomok jövőjének a szempontjából nem kedvezőek a jelen társadalmi folyamatai, az igazán nagy gondot a teljesen legyengült, vagy megszűnt közösségek templomainak a fenntartása jelképezi, ám ennek ellenére is fontos tenni a templomok megmentésének a céljával.

Az évek óta tartó oktatásfejlesztési és tehetséggondozási programokat jövőre egységes háló- zattá szervezik – közölte többek között Hajnal Jenő (Gergely Árpád felvétele)

Az évek óta tartó oktatásfejlesztési és tehetséggondozási programokat jövőre egységes háló- zattá szervezik – közölte többek között Hajnal Jenő (Gergely Árpád felvétele)

A média témájában Hajnal Jenő aláhúzta, hogy annak elsődleges feladata hozzájárulni a közösség identitásának a megőrzéséhez, valamint alkalmazkodni a médiaszíntéren végbemenő változásokhoz. A tanács továbbra is meghatározó szerepet szán a Magyar Szó és a Hét Nap, valamint a Pannónia Alapítvány támogatásának, hangsúlyozta Hajnal Jenő.

– Népesedési és családgondozási cselekvési programunk keretében célunk egy olyan terv kidolgozása, amely a vegyes házasságban élő családokat szólítaná meg, a magyar közösséghez való tartozásuk érzése erősítésének a céljával. 2021-ben szép feladata lesz az MNT-nek, hogy fő tevékenységeire márciusig több évre szóló fejlesztési stratégiákat és cselekvési terveket dolgozzon ki, majd fogadjon el. A hivatalos nyelv- és íráshasználati stratégia tervezete, valamint az oktatásfejlesztési stratégia első koncepciója már elkészült, a tájékoztatási és a kulturális stratégiák kidolgozása pedig hamarosan befejeződik. Valamennyi fejlesztési dokumentum közvitája a járványhelyzettől függően az év első harmadában esedékes – részletezte a terveket Hajnal Jenő.

Dr. NovákAnikó szerint számos kiváló programot tartalmaz a munkaterv, jó, hogy a tanács ennyire a szívén viseli az oktatás területét. A csökkenő diáklétszám sajnálatos tény, ám a tehetséggondozás szempontjából ebből akár előnyt is lehet kovácsolni, tette hozzá Novák Anikó, majd a munkaterv a tehetséggondozó-hálózat kialakításával kapcsolatos kitételének a tekintetében feltette a kérdést, hogy mik a tervek a hálózatban fel nem sorolt települések, azaz térségek vonatkozásában. Vajdaságban vannak jól működő tehetségpontok és egy kiváló ernyőszervezete is van ennek a tevékenységnek, nevezetesen a Vajdasági Tehetségsegítő Tanács (VATT), így az is felmerül kérdésként, hogy például utóbbinak milyen szerepet szánnak a folyamatban, fűzte hozzá Novák Anikó, majd reményének adott hangot, hogy az értékelése szerint egyébként hatékony hálózatosítás ebben az esetben nem lesz a pluralizmus kárára.

Az említett kérdésekre válaszolva Hajnal Jenő egyebek mellett elmondta, hogy a munkatervben azért nem lehetett konkretizálni az ehhez kapcsolódó összes elképzelést, mert az oktatási stratégia még készülőben van és úgy véli, hogy nem lett volna helyes ennek a közvitáját megelőzően minden részletet véglegesíteni, hiszen annak során építő jellegű hozzászólások hangozhatnak el.

Ezt megelőzően a tanács megszavazta jövő évi költségvetését – 1,69 milliárd dinárból gazdálkodhat, ez az elmondások szerint 24 százalékkal több az idei büdzséhez képest –, valamint az idei költségvetés módosítását. A folytatásban az MNT újfent ifj. Virág Gábort nevezte ki a Forum Könyvkiadó Intézet igazgatójává. A tanács véleményezte, illetve elfogadta a Pannónia Alapítvány, a Vajdasági Birkózó Akadémia Alapítvány, a Kosztolányi Dezső Színház, a topolyai Juhász Erzsébet Könyvtár, a magyarkanizsai József Attila Könyvtár, a Kishegyesi Könyvtár és az adai Szarvas Gábor Könyvtár következő évi munka- és pénzügyi terveit, végül pedig a tanács az oktatáshoz kapcsolódó beterjesztéseket szavazta meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás