Októberre remélhetőleg elkészül a Bulgária és Szerbia közötti földgázvezetékek összekötő hálózata, s az év végéig megkezdődik a gázszállítás is ezeken a vezetékeken keresztül – jelentette ki tegnap Bulgáriában, az ottani építési munkálatok kezdetének megtekintésekor Aleksandar Vučić köztársasági elnök. Mint elhangzott, az interkonnektor összesen 170 kilométer hosszúságban kapcsolja össze a bolgár Novi Iszkar és Niš városát gázvezetékkel, ebből 108 kilométert Szerbia épít saját területén. A munkálatokat még 2022 februárjában megkezdték a hazai oldalon. Ezek összértéke 85,5 millió euró, 25 millió eurót az Európai Fejlesztési Bank (EIB) hiteléből fedeznek, 49,6 milliót az Európai Unió pénzel az IPA határon átnyúló együttműködési alapjából, a fennmaradó mintegy tízmillió eurót kell Szerbiának saját költségvetéséből, illetve a Srbijagas földgázszolgáltató forrásaiból állnia. Az összekötő hálózat kiépítésére vonatkozó szerződést még 2010-ben aláírták Bulgária és Szerbia tisztségviselői. A projektumtól azt várják, hogy lehetővé tegye a régió gázellátásának diverzifikálását, azaz különböző forrásokból, országoktól vásárolhatnak majd gázt a jövőben a térség államai. Évente bő 1,8 milliárd köbméter gáz továbbszállítására lesz alkalmas az interkonnektor. A szerb államfő elmondta, örömmel vette tudomásul, hogy elkezdődtek a munkálatok, s tartalmas megbeszélést folytatott az esemény margóján Rumen Radev bolgár államfővel, akivel hamarosan Szófiában folytatja a tárgyalásokat a két ország közötti kapcsolatról.
Szerbiának, más államokkal ellentétben, egyre több földgázra van szüksége, mert az újraiparosítás periódusában van jelenleg, éppen ezért a készleteknek is egyre nagyobbaknak kell lenniük. A projektum azonban nemcsak a gázimport miatt jelentős, tette hozzá az államfő, hanem abból a szempontból is, hogy Szerbia tranzitországgá válik, s a szükséges összekötő vezetékek kiépítése után a többi nyugat-balkáni ország számára is lehetővé teheti, hogy különböző forrásokból vásároljon földgázt Szerbián keresztül.
DRÁGA GÁZ, ROSSZ FELTÉTELEK
Az államfő kijelentette azt is, hogy az ország a téli fűtésidényt sikeresen zárja, a tározók teljesen fel vannak töltve, Udvarnokon 286 millió köbméter gáz áll majd az állam rendelkezésére a fűtésidény végén, és Magyarországon is 180–200 millió köbméter gázt tárol Szerbia. Az interkonnektor bolgár részének építési munkálatai kezdetét követő sajtótájékoztatón Kosztinbrodban Aleksandar Vučić államelnök kifejtette, ez meglehetősen jelentős tartaléknak számít, melyet az ország megőriz a következő téli idényre, mindennek ellenére a kapacitások további erősítésére lesz szükség, mert az energiapiacon újabb instabilitásokkal lehet számolni, drágulhat a gáz ára. Az ukrajnai háború kapcsán nehéz jóslatokba bocsátkozni, de az előrejelzések szerint a konfliktus továbbra is gazdasági kilengéseket okoz az energetika terén. Ami az import részleteit illeti, az államfő közölte, az felelne meg országunknak a legjobban, ha azonnal megállapodna Azerbajdzsánnal a gáz beszállításáról, a problémát egyelőre az árak jelentik, s az, hogy Baku ragaszkodik hosszú távú, tízéves vagy ennél is hosszabb érvényű szerződések aláírásához, ami kedvezőtlen üzleti feltételnek számít. Vučić úgy vélekedett, tárgyalni kell az oroszokkal is, meg kell vizsgálni a geopolitikai feltételeket, s minden tényezőt figyelembe véve meghozni a végleges döntéseket.
AZ ENERGIABIZTONSÁG TÉNYEZŐJE
Radev nyilatkozatában arra fektette a hangsúlyt, hogy Bulgária a közelmúltban bizonyította, megbízható tranzitországnak számít az energiapiacon, akkor is folytatta ugyanis az üzemanyag exportját, amikor maga is orosz származékok nélkül maradt. Mint mondta, Szerbia vonatkozásában is ugyanezt bizonyította, és a jövőben sem tervez mást tenni. Emlékeztetett, hogy országa Európa harmadik legjelentősebb áramexportőrének számít. Az interkonnektor kiépítése kapcsán közölte, ez a projektum nemcsak infrastrukturális beruházás, hanem a régió jövőjének a szimbóluma is. Egy páneurópai jövőnek a felvázolása is az összekötő hálózat létrehozása – mondta a bolgár államelnök, aki szerint a projektum elsősorban a szolidaritásról, az összetartozásról, de az innovatív technológiák térhódításáról is szól. Annak az európai stratégiának a sikeres alkalmazása az interkonnektor, amely hozzáférhetőséget szavatolna minden ország számára az energiahordozókhoz. Kétségkívül Bulgária számára is sikert jelent a projektum, melynek köszönhetően bővül az értékesítési piac az ország számára, ugyanakkor a stabilitás és az energiabiztonság még fontosabb tényezőjévé válik – magyarázta Rumen Radev.
NEM LESZ EGYETÉRTÉS
Egyéb aktuálpolitikai témákról nyilatkozva a szerb államfő azt mondta Koszovó kérdése kapcsán, hogy a szerb községek közösségének megalapítása továbbra is első számú kérdés, s hogy a koszovói probléma se nem jobb, se nem rosszabb, mint évekkel ezelőtt, erős nyomásnak van kitéve Belgrád és Pristina is. A szerb parlament Koszovóval kapcsolatos ülése kapcsán közölte, jó lenne egyetértésre jutni az alapvető politikai irányvonalról az ellenzékkel, erre azonban nem számít a korábbi tapasztalatok miatt.
Nyitókép: Az interkonnektor kiépítése nemcsak infrastrukturális beruházás, hanem a régió jövőjének a szimbóluma is (Fotó: Beta)