A szerda esti ítéletidő jelentős károkat okozott az egész országban. A Szlovénia, majd Horvátország felől érkező szupercella a legnagyobb pusztítást Vajdaság nyugati területein végezte. A tűzoltó-mentő egységeknek 20 személyt kellett evakuálniuk, többen megsérültek, az orkán erejű szél ugyanis fákat csavart ki, sőt egyes intézmények tetőjét is feltépte. Rendkívüli helyzetet vezettek be Mitrovicán, Rumán és Šiden, közölte a közszolgálati televízió.
A romboló vihar miatt Igor Mirović tartományi kormányfő kezdeményezésére rendkívüli ülést tartott tegnap a tartományi válságstáb. Vajdaság számos településén jelentős anyagi kár keletkezett köz- és magántulajdonban egyaránt, ezért elrendelték a károk felmérését, ami után a költségvetésből külön eszközöket különítenek el a közintézmények helyreállítására.
A vihar a legnagyobb kárt Palánkán okozta, több általános és középiskola, valamint óvoda épülete is megsérült. A helyi Dr. Mladen Stojanović Egészségház, a szociális munkaközpont, a gerontológiai központ, számos kulturális intézmény, sőt a rendőrállomás, a nyugdíjbiztosítási alap helyi fiókintézetének épülete is javítómunkálatokat kíván ezek után, ahogy a posta, a tűzoltóotthon, valamint a BAP Rádió és Televízió épülete, az Adóhivatal és több párt székháza is. Vallási létesítményeket, templomokat sem kímélt az erős szél, ahogy a magánházakat sem.
A híradások szerint 10 embert, köztük 5 gyereket mentettek ki a tűzoltók az erdőből Belcsénynél (Beocsinnál), Begecsen pedig egy nőt húztak ki az autójából. Az újvidéki Horgász-szigeten a tűzoltók a csónakjába rekedt ember segítségére siettek, a tartományi fővárosban pedig egy fa rádőlt egy 15 éves kislányra, illetve a szél lesodort egy 74 éves férfit a robogójáról, így a mentőegységeknek is be kellett kapcsolódniuk a sérültek ellátásába.
A lányt a helyszínen ellátták, majd a Vajdasági Gyermek- és Ifjúság-egészségvédelmi Intézet gyermeksebészeti osztályára szállították. Médiainformációk szerint stabil az állapota. A Blic napilap beszámolója szerint a lány könnyebb sérüléseket szenvedett, a fül-orr-gégészeti osztályon tartják megfigyelés alatt.
Hatalmas anyagi kár keletkezett ugyanakkor az újvidéki József Attila Általános Iskola és a Petőfi Sándor Általános Iskola épületén, mivel a vihar megrongálta mindkét intézmény tetőszerkezetét. A József Attila Általános Iskolába a villám csapott bele a szemtanúk szerint, aminek következtében beomlott a tornaterem tetője, a Petőfi Sándor Általános Iskolának pedig a tetőborítását tépte le az erős szél. Megsérült a Desanka Maksimović Általános Iskola és több óvoda tetőszerkezete is.
Az Elektrovojvodina, azaz a Vajdasági Áramszolgáltató épületén is károk keletkeztek.
Az alacsony feszültségű hálózat meghibásodásai miatt Vajdaság egy része áram nélkül maradt. Többek között Rumán, Temerinben és Újvidéken is több kárt jelentettek, tájékoztatott a Szerbiai Villanygazdaság. Az újvidéki városi válságstáb tegnapi sajtótájékoztatója szerint a városban több mint 100 helyen döntött ki a szél fákat, illetve szakított le ágakat, rongált meg jelzőlámpákat, konténereket, védőkerítéseket, tetőket szakított le, a nagy mennyiségű eső pedig több helyen okozott áradást az utakon. A 021.rs portál beszámolója szerint a kicsavart fák és leszakadt ágak több, az utcán parkoló autót rongáltak meg. De több helyen az utcán tégladarabok, cserepek, klímaberendezések részei, virágcserepek is hevertek. Az Újvidéki Vásár tetőszerkezetén is jelentős kárt okozott az ítéletidő, és az Újvidéki Színház tetőszerkezetéből is leszakított egy darabot.
A városi strandot is lezárták mindaddig, amíg az illetékesek el nem takarítják a letört ágakat, illetve 7 nagy kitépett fa elszállítását is megkezdték tegnap, ám a városi parkosítási vállalat két nap türelmet kért ahhoz, hogy használhatóvá tegye a strandot.
A Vajdasági Klinikai Központban keletkezett károk okán rövid időre leállt az oxigénellátás, s emiatt 50 páciens élete került veszélybe.
SZERÉMSÉGBEN RENDKÍVÜLI A HELYZET
A szupercella okozta károk miatt Szerémségben Mitrovicán, Šiden és Rumán rendkívüli helyzetet vezettek be. Az első felmérések szerint tetemes kárt okozott a szél az épületeken, de a gyümölcsösökben és a közterületeken is. Šiden iskolákat, családi házakat rongált meg a vihar, a gyümölcsösökben is milliós károk keletkeztek. Rumán a Brana Crnčević Kultúrközpont teljes tetőszerkezetét leszakította a szél. Már most 15 millió dináros keretet különítettek el a károk szanálására. Mitrovicán a háztartásokban és az intézményekben okozta a legnagyobb kárt, valamint az áramhálózaton és a telefonvezetékeken. Mivel a városi strandon jelentős károk keletkeztek, amelyek miatt a strand használata veszélyezteti a polgárokat, tegnaptól betiltották a fürdést.
A helyi kórház szülészeti osztálya is megsérült, mert a sebészeti blokkban a szél felszakította a tetőszerkezetet. A vihar után a sürgősségi osztályon mintegy 40 személy kért orvosi segítséget, két személyt Belgrádba szállítottak, közölte a SremskaTv. A tartományi közleményben ugyanakkor rámutattak, hogy több óvoda és iskola területén is károk keletkeztek, hol a kerítés, hol pedig a tető rongálódott meg.
Ópazován a műszaki középiskola és az általános iskola tetőszerkezete is megsérült, Újpazován pedig az Egészségház szorul szanálásra. Belcsény 3500 háztartása volt még tegnap is áram nélkül.
Nem kímélte a vihar a bánáti területeket sem. Nagybecskereken a tartomány által kiadott közlemény szerint a Dositej Obradović Általános Iskola tornatermében keletkeztek károk.
BELGRÁDBAN KÉT DARUT DÖNTÖTT LE
Nem kerülte el az orkán erejű szél a fővárost sem, illetve Közép- és Dél-Szerbiát. Több helyen a villámlás tüzet okozott. Belgrádban a Savski venac, illetve Újbelgrád területén jelezték a legnagyobb károkat. Újbelgrádban például két emelődarut is ledöntött a szél. Személyi sérülés nem történt az építkezőhelyen.
Az illetékes szerveknek tegnap több mint 300 helyen kellett beavatkozniuk, hogy eltávolítsák a letört ágakat, amelyek több helyen a parkoló autókat is megrongálták, és akadályozták a forgalmat.
A belgrádi Katonai Orvostudományi Akadémia (VMA) az egész ország területéről mintegy 40 pácienst vett fel az osztályra, köztük öt személyt, aki súlyos sérüléseket szenvedett a viharban. Elsősorban töréseket és belsőszervi sérüléseket láttak el.
A Belügyminisztérium közleménye szerint az ország területén 219 esetben kellett interveniálniuk, összesen 540 tűzoltót és 221 tűzoltóautót vetettek be. Összesen 20 tűzesetnél kellett beavatkozni, amit a villámcsapás okozott, a többi esetben pedig a kidőlt fákat kellett eltávolítani, illetve a letépett lemeztetődarabokat, hogy biztosítani lehessen a közlekedést.
A vihar a folyókon is okozott gondokat, hiszen a szél miatt veszélyben voltak a csónakok, sőt a kisebb hajók is. A Dunán például elszabadult két uszály. Mint arról az RTS beszámolt, Belgrádban a Pancsovai hídnál történt ez, ami után az uszályok az Ada Huja felé vették az irányt és megakasztották a kikötőt.
A belgrádi Nikola Tesla Repülőtér szerdán este nem működött, ebben az esetben is a vihar a repülést ellenőrző torony tetőszerkezetét rongálta meg, s emiatt be is ázott. Tegnap már újra működésbe helyezték a repülőteret.
Nyitókép: Hatalmas anyagi kár keletkezett az újvidéki József Attila Általános Iskola tornatermén (Kocsi Zoltán felvétele)