A külföldi és hazai munkavállalóknak is egyforma feltételeket kell biztosítani Szerbiában, és megbüntetni azokat, akik megszegik a munkatörvényt és nem tartják tiszteletben az alapvető emberi jogokat sem – emelte ki az ellenzék a köztársasági képviselőház ülésén, amelyen többek között a külföldiek foglalkoztatását szabályozó törvényekre benyújtott módosítási indítványokról folytattak vitát a képviselők.
A hatalmi párt rámutatott, hogy Szerbia gazdasági megerősödésével egyre több beruházó érkezik az országba, egyre több munkahely nyílik, és egyre nagyobb problémát jelent a munkahelyek betöltése. Bizonyos szakmák már évek óta hiányszakmáknak számítanak, így a hiányszakmákban dolgozó szakmunkások fizetése is jelentősen magasabb. Mint kiemelték, ebből is látszik, hogy Szerbia nem az olcsó munkaerő országa. Az ellenzéki képviselők ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy a munkajogok figyelmen kívül hagyása vagy éppen az, hogy a munkaadók minden alapvető emberi jogot letiporva dolgoztatnak, ad okot arra, hogy a hazai munkaerő külföldön keressen boldogulást. A képviselők kiemelték, nem elsősorban a külföldiek foglalkoztatásáról szóló törvényt, hanem a munkatörvényt is módosítani kell, hogy a munkavállalók itthon találjanak olyan munkahelyet, amely biztonságos.
A képviselők a rendkívüli ülést még a múlt héten megkezdték. A napirenden szereplő építési és építéstervezési törvény volt a legvitatottabb. Összesen 253 módosítási indítványt nyújtottak be a képviselők erre a törvényre, és csupán 18-at fogadott el a kormány. Az egyiket a Vajdasági Magyar Szövetség nyújtotta be, amelyet Ökrész Rozália, a párt képviselője ismertetett a plénumban. Mint elmondta, ezzel a módosítási indítvánnyal azt kívánták elérni, hogy a kisebbségek jogai ne csökkenjenek. A törvény 92. szakaszára benyújtott módosítási indítvány célja a nemzeti kisebbségek jogainak megőrzése, amit az ország alkotmánya és több jogszabály is szavatol. A napirenden szereplő törvényre vonatkozó módosítási javaslat a kulturális örökség ingatlanjavaira is kitér, a VMSZ képviselői csoportja fontosnak tartotta előírásokkal biztosítani a nemzeti kisebbségek kollektív jogainak és szabadságának védelmét. Ökrész elmondta, hogy a nemzeti kisebbségekről szóló törvény külön foglalkozik a kiemelt jelentőségű kulturális javakkal, azok védelmével és felújításával. Az általuk benyújtott módosítási indítvány pedig éppen azt szolgálja, hogy az alkotmánnyal összhangban a már szavatolt emberi és kisebbségi jogok semmiképp se csorbuljanak.
A képviselő-testület tegnap megszavazta többek között az építési törvényt, az épületek legalizációjáról szóló törvényt, ahogy a vasúttal, valamint a légi közlekedéssel, illetve a külföldiek foglalkoztatásával foglalkozót is. Megszavaztak több hitelszerződést is, amelyeknek köszönhetően az ország újabb infrastrukturális beruházásokat valósíthat meg.