Az év eleje óta 5250 pár vett részt az állam által támogatott lombikprogramban, 800 párral több, mint a múlt év azonos időszakában. Mint arra a Köztársasági Rokkant- és Egészségbiztosítási Alap (RFZO) közleményében rámutatnak, azt követően, hogy a kormány 43-ról 45-évre megnövelte a lombikprogramra jogosult nők életkorhatárát, mintegy kilencven 43 évnél idősebb nő is jelentkezett mesterséges megtermékenyítésre.
A RFZO emlékeztet arra, hogy ebben az évben kétszer is módosították a rendelkezéseket, és bővítették azoknak a körét, akik jogosultak az állam által támogatott mesterséges megtermékenyítésre.
Mostantól a párok az első gyermek esetében a nő 45 éves koráig korlátlan számú próbálkozáson vehetnek részt az állam által támogatott mesterséges megtermékenyítési programban, vagyis korlátlan számú stimulált in vitro megtermékenyítési eljárásra, illetve korlátlan számú embrióátültetésre és embriólefagyasztásra jelentkezhetnek. A második gyermek esetében pedig az állam két stimulált eljárást támogat, három kriomberiotranszfert és korlátlan embriófagyasztást. A közleményben rámutatnak, hogy a mesterséges megtermékenyítési eljárás olyan párok számára is lehetséges, akiknél a férfi esetében azoospermiás probléma merült fel, és akik korábban lefagyasztott anyaggal rendelkeznek.
Az ország területén hét állami intézményben végzik a támogatott mesterséges megtermékenyítést. A betegbiztosító az idén további 13 magánklinikával kötött megállapodást.