Kedden, a szerbiai képviselőház őszi ülésszakának első ülésén, a ház elé kerül a minisztériumokról szóló törvény módosítási javaslata is, melynek értelmében az új kormánynak 25 minisztériuma lenne, néggyel több a jelenlegi, ügyviteli mandátumát töltő kabinetnél.
A javaslat szerint új tárcának számít a tudományos, technológiai fejlesztési és innovációügyi minisztérium, az idegenforgalmi és ifjúságügyi tárca, a tájékoztatási és távközlésügyi minisztérium, valamint a közberuházásügyi tárca is.
Diplomáciai forrásokra hivatkozva a belgrádi média azt közölte, hogy az új kormánynak, melyet a továbbiakban is Ana Brnabić vezet majd, 25 százalékban új arcok jelentik majd a minisztereit, közülük sokan párton kívüliek, vagy a nyilvánosság számára kevésbé ismert politikusok lesznek.
Ivica Dačić, a Szerbiai Szocialista Párt elnöke vasárnap este eloszlatott minden kételyt annak kapcsán, hogy pártja a jövőben is részét képezi-e majd a hatalmi többségnek. Úgy fogalmazott, hogy az Aleksandar Vučić államfővel folytatott vasárnapi megbeszéléseit követően teljesen egyértelművé vált, hogy a szocialisták a jövőben is részt vesznek a kormány munkájában, Vučić és maga is készen áll arra, hogy folyassa a múltban megkezdett politikai partnerséget. Mint mondta, egyetértettek abban is, hogy a két párt jelentős eredményeket ért el a 2012 óta tartó együttműködés során, s mind a ketten azt tartják Szerbia érdekének, hogy e szervezetek közösen hozzák létre a leendő kormányt is, s szavatolják annak működéséhez a parlamenti többség jelentős részét.
A hét folyamán a Szerbiai Szocialista Párt legmagasabb szervei megtartják azokat az üléseket, amelyeken jóváhagyják a Vučić és Dačić közötti megállapodást, a kormány munkájában való részvételre vonatkozó döntést – jelentette be a szocialisták vezetője, aki az ország külpolitikai irányultságáról is szólt, s azt mondta, Szerbiának elsősorban saját érdekeit kell figyelembe vennie akkor, amikor Brüsszelben tárgyal, s képmutatónak nevezte azt a legújabb uniós elvárást, melynek értelmében országunknak is az uniós vízumpolitikát kellene alkalmaznia harmadik országokkal szemben az illegális bevándorlás megfékezése végett.
VASÁRNAP ELNÖKSÉGI ÜLÉS
Miloš Vučević, a Szerb Haladó Párt alelnöke bejelentette tegnap, hogy a legnagyobb hatalmi párt elnökségi ülését minden bizonnyal október 23-án, vasárnap tartják meg, ezen végleges döntést hoznak a kormány megalakításával kapcsolatban, a koalíciós partnerek kijelöléséről. Az új kormány mindenképpen alkotmányos határidőn belül alakul meg – tette hozzá, s mint mondta, nem tudja megerősíteni, hogy a médiában megjelent dátumnak megfelelően, éppen október 27-én áll-e fel az új kabinet, ez azonban, fűzte hozzá, nem is lényegi kérdés.
MIHAJLOVIĆ MELLŐZNÉ VULINT
Kormányon belüli vita is kialakult hétfőn, Zorana Mihajlović kormányfőhelyettes, az SZHP elnökségi tagja ugyanis arra szólította fel Aleksandar Vulin belügyminisztert, a Szocialisták Mozgalmának elnökét, az SZHP állandó koalíciós partnerét, hogy hagyja el a kormánykoalíciót az Európai Unióval kapcsolatos negatív véleménye miatt, induljon önállóan a legközelebbi választásokon, mérje le ennek a politikának a támogatottságát a polgárok körében. Képmutatást tükröz Vulin magatartása – értékelte Zorana Mihajlović, mert az idő fogja megmutatni, hogy helyes vagy helytelen az európai integrációk támogatása, az azonban megengedhetetlen, hogy egy olyan személy dolgozzon a kormányban, aki határozottan ellenzi a szerbiai csatlakozást. A kormányfőhelyettes kifejtette, a kabinetnek az egyik prioritása éppen az uniós közeledés és csatlakozás. A nap folyamán Vulin válaszolt Mihajlović szavaira, ironikusan úgy fogalmazott, a miniszter feldúlt, mert már harmadszor nem választják meg kormányfőnek, pedig külföldi nagykövetségek ezt megígérték neki. Mint mondta, a feszültségét szerinte ezeken a nagyköveteken kellene levezetnie.
NEM LESZ MEGLEPETÉS
Az új kormány megalakítása kapcsán a Danasnak adott nyilatkozatában Bojan Klačar, a Szabad Választások és Demokrácia Központjának (CeSID) programigazgatója elmondta, az SZHP politikája eddig nem azt tükrözte, hogy könnyen hajt végre kádercseréket, ezért most is azon a véleményen van, hogy a kabinetben – bár megjelenhetnek új arcok – a megszokott személyek dominálnak majd, s ha valaki el is hagyja a kabinetet, megfelelő alternatívát szavatol számára a hatalmi párt.