A köztársasági képviselőház tegnap nyilvános szavazással, valamint az ellenzék folyamatos sípolása és dobolása kíséretében, többségi szavazattal megválasztotta az új gazdasági minisztert. Slobodan Cvetković ezt követően letette miniszteri esküjét. A parlament elfogadta a kormánynak az állami költségvetés átütemezésére benyújtott javaslatát, ugyanakkor megszavazott több törvényt, megerősített több hitel- és államközi megállapodást is, elvetve az ellenzéknek a napirenden szereplő törvényekre benyújtott módosítási indítványainak többségét.
A parlament a kedden megkezdett rendkívüli ülést a gazdasági miniszter megválasztásával folytatta tegnap 11.30-kor. Az ülés elején az ülésteremben nem voltak bent az ellenzéki képviselők, így a hatalmi tömbhöz tartozók a nyilvános szavazás mellett döntöttek. Így a képviselők név szerint nyilatkoztak arról, támogatják-e Slobodan Cvetković miniszterré való kinevezését. A képviselők név szerinti szólítása során bevonultak a terembe az ellenzéki képviselők, ugyanúgy sípokkal, kürtökkel, transzparensekkel és dobolással. Velük együtt pedig a biztonsági őrök is megjelentek a teremben, a keddi felálláshoz képest nagyobb erőkkel. Ezúttal nemcsak a szószéket és az elnöklő előtti padsorokat védték a tüntető ellenzéktől, hanem a hatalmi koalícióhoz tartozó képviselők padsorait is, sőt a bejáratokat is lezárták előttük, így az ellenzéki képviselők csak azokat a bejáratokat használhatták, amelyek a legközelebb voltak az ülőhelyükhöz. Folyamatos sípolás közepette zajlott le a miniszter megválasztása, sőt a többségi támogató szavazat után Slobodan Cvetković is hangzavarban tette le miniszteri esküjét.
Az ülést egy óra szünet után délután egy órakor folytatták, ugyanabban a hangzavarban, ahogy elkezdték, ugyanis az ellenzék továbbra is bojkottálta az ülést. Mint bejelentették, addig akadályozzák a parlament munkáját, amíg Aleksandar Vučić államfő és Vladimir Orlić, a parlament elnöke nem ad választ arra a kérdésükre, hogy a polgárok számíthatnak-e az év végéig előrehozott parlamenti és Belgrádban önkormányzati választásokra?
Vladimir Orlić amíg egyenként felolvasta, melyik képviselői csoportok nyújtottak be módosítási indítványt a napirenden szereplő törvényekre, többször felszólította név szerint az ellenzéki képviselőket, magyarázzák el, miért nem támogatják az állami költségvetés módosítását, miért nem akarják, hogy a nyugdíjasok havi juttatása magasabb legyen, miért nem támogatják az ország gazdasági fejlődését. Majd amikor az ellenzék tolvajnak nevezte az államvezetést, az elnöklő válaszként azzal reagált, hogy a demokratikus hatalom koldusbotra juttatta az országot, saját érdekei céljából tette tönkre a gazdaságot és ürítette ki az állami költségvetést. Azzal vádolta meg az ellenzéket, hogy Albin Kurtinak, Koszovó kormányfőjének a politikáját támogatják, ezért vettek példát róla. Kurti ugyanis 2015-ben hasonló tüntetést szervezett a koszovói képviselőházban. Orlić hangsúlyozta, ők sem, és a polgárok sem adnak a korábbi államvezetésnek még egy lehetőséget.
Orlić provokatív mondatokat intézett Aleksandar Jovanović Ćutához és Nebojša Zelenovićhoz. Először Ćutát figyelmeztette, hogy Ivo Andrić író és egykori képviselő helyét rongálta meg azzal, hogy a padra felállva fújta a kezében levő kürtöt. Ez követően pedig a két politikust, Jovanovićot és Zelenovićot, akik eddig egy képviselői csoportba tartoztak, azzal provokálta, hogy még együttműködésre sem képesek. Ćuta ugyanis bejelentette, az Ökológiai Felkelés (Ekološki ustanak) teljes tagsága kilép az Együtt (Zajedno) pártból.
Az ellenzéki képviselők közül senki sem reagált a provokációkra a tanácsteremben, a név szerinti megszólításokra, igyekeztek minél nagyobb hangzavart okozni.
A módosítási indítványok felolvasása után Siniša Mali pénzügyminiszter is először az ellenzékhez szólt. A szemükre vetette, nem járulnak hozzá a polgárok jobb életkörülményeihez, csak sípolni és tülkölni tudnak. Azzal vádolta meg őket, hogy meg akarták akadályozni a költségvetés módosítását, ami a nyugdíjasoknak magasabb nyugdíjat, az egészségügyi nővéreknek és technikusoknak magasabb fizetést biztosít. Kiemelte, az ország beruházásának folytatását is le akarták állítani. Mint mondta, az ellenzék a terveiben kudarcot vallott, így magasabbak lesznek a fizetések, október 1-jétől növekednek a nyugdíjak is, 35 milliárd dinár plusztámogatást kapnak a mezőgazdasági termelők és újabb beruházásokat valósítanak meg az iskolákban, utakat építenek, január 1-jétől pedig tovább nőnek a nyugdíjak és újabb 10 százalékos béremelés várható a közszférában.
Ezt követően a parlamenti képviselők elfogadták az állami költségvetés módosítását, aminek értelmében mintegy 1,9 milliárddal növekszenek a bevételek, illetve csökkentették a költségvetési deficitet is. Ugyanakkor változásokat hagytak jóvá a jövedéki adóval foglalkozó törvényben is, így összehangolták a jogszabályokat az Európai Unió előírásaival. Ezzel pedig a jövedéki adóból várhatóan a jövőben nagyobb összeg folyik be az állami költségvetésbe. Módosult a nyugdíj biztosítsáról szóló törvény, ahogy az állam irányítása alatt levő gazdasági társaságokkal foglalkozó törvény is. Változások történtek a közlekedésbiztonságról szóló törvényben, a duális oktatással foglalkozó törvényben, ahogy a művelődési kerettörvényben, a felsőoktatással és az oktatási felügyelőkkel foglalkozó törvényben is. A képviselőház elfogadta az EU és Szerbia között az Unió polgári védelmével foglalkozó mechanizmusokat érintő megállapodást, a Szerbia és Olaszország filmiparának együttműködésére vonatkozó, illetve a vezetői jogosítványok kölcsönös elismerésével foglalkozó megállapodásokat, a Szerbiának és Franciaországnak a szociális védelemre vonatkozó megállapodását, a gazdasági, szociális és kulturális jogok nemzetközi egyezségokmányával foglalkozó protokollhoz való társulást, a romlandó élelmiszerek és a szállításukra szolgáló különleges eszközökre vonatkozó nemzetközi megállapodását. Szerbia megszakítja Azerbajdzsánnal a vízumkötelességet, ahogy Gabonnal is a diplomataútlevél-kötelezettséget.