2024. november 4., hétfő

Visszaállítják a sorkatonai szolgálatot?

Négy hónapos kiképzés bevezetését javasolta az államfőnek a vezérkar

Ahogyan az az elmúlt években már számtalanszor megtörtént, tegnap ismét elővették a „porosodó témák” fiókjából a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállításáról szólót. Ezúttal komolyabb fejlemény történt az ügyben: maga a vezérkar tett javaslatot a védelmi minisztérium beszámolója szerint a köztársasági elnöknek mint alkotmány szerinti főparancsnoknak arra, hogy ismét legyen besorozás. A kezdeményezést azzal indokolták, hogy a hadsereg védelmi erejének növelésére lenne szükség, az aktív és a tartalékos állomány utánpótlására és fiatalítására, ezt pedig a kötelező sorkatonai szolgálat újbóli bevezetésével lehetne leghatékonyabban elérni. A vezérkar javaslata, hogy négy hónapos legyen a szolgálat, s az alatt az idő alatt kapott kiképzés.

 

Aki nem lép egyszerre... fotó: RTV archív

Aki nem lép egyszerre... fotó: RTV archív

A kezdeményezés megfogalmazása előtt a vezérkar állítólag alaposan felmérte az ország jelenlegi biztonsági helyzetét, kapacitásait, a biztonsági kockázatokat is, amelyek alapján leszűrte a következtetéseket, s javaslatát eljuttatta az államfőhöz. A vezérkari álláspont értelmében Szerbiának mint katonailag semleges államnak most nagy szüksége lenne arra, hogy pótolja a hadsereg állományának feltöltésében mutatkozó hiányt, mely a szolgálat megszüntetése, 2011. január 1-je óta eltelt 13 év kihagyásnak a következménye.

JÖVŐRE ESEDÉKES

Néhány napja egyébként Miloš Vučević védelmi miniszter nyilatkozatában már beszélt arról, hogy vissza kellene állítani a kötelező sorkatonai szolgálatot, s ennek érdekében még új törvényt sem kellene hozni, hiszen az előzőt csupán felfüggesztették, így lényegében csak újra hatályba kellene helyezni egy létező jogszabályt, esetleg kisebb módosításokat eszközölni rajta. A hadsereg tartalékos állománya hiányos és elöregedett – értékelte a védelmi tárca vezetője. Arról biztosított mindenkit, hogy a döntést nem egyik napról a másikra hozzák meg, hanem egy széles körű társadalmi vita eredményeként. Szavai szerint a négy hónapos szolgálatot leghamarabb jövőre, esetleg 2026-ban vezetnék be ismét. Nem háborúra készül az ország, de az erős védelemre szükség van – fűzte hozzá.

A FIGYELEMELTERELÉS ESZKÖZE

A vezérkari levélre tegnap a Katonai Szakszervezet is reagált. Novica Antić elnök kijelentette, azért akarják most visszaállítani a sorkatonaságot, mert az elmúlt időszakban tönkretették a hadsereget mint intézményt, s ahelyett, hogy ezt elismernék, figyelemelterelő (had)műveletként efféle játszmákat kezdeményeznek. Szerinte a kérdést népszavazásra kellene vinni.

– Nem értem, mi alapján vezethetné azt be az állam, hiszen az alkotmány előírja a lelkiismereti jogra hivatkozás alapján a fegyveres szolgálat megtagadásának lehetőségét, így ismét csak az önkétességhez jutunk vissza, mert nem léteznek alternatív modellek, sem közviták – értékelte Antić. Hozzátette, a katonaságnak havonta tízezer kiskatonára lenne szüksége, s tolakodik a kérdés, mi van a nemi egyenlőséggel, érvényes lesz-e a jogszabály a nőkre is. Tavaly 12 ezren hagyták el a katonaságot, a foglalkoztatottak nehéz helyzetben vannak, kevés pénzért dolgoznak, nem látják családtagjaikat, nem kapnak egytálételt – ezekkel a gondokkal kéne inkább foglalkozni, jelentette ki a szakszervezeti vezető.

HÉT ÉVE TART A PULZUSMÉRÉS

A Szerb Haladó Párt kormányzásának utóbbi hét évét folyamatosan a sorkatonai szolgálat visszaállításáról szóló témafelvetések határozták meg. Már 2016-ban kijelentette az akkori kormányszóvivő, hogy a felmérések szerint a megkérdezettek 70 százaléka egyetért a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállításával, ezért tenni kell valamit. Aleksandar Vučić államfő 2018-ban arról beszélt Batajnicán, hogy komolyan fontolóra kell venni ezt az eshetőséget. Akkor 3–6 hónapos szolgálatról beszélt, s arról, hogy előnyt élvezne a közvállalatokban a munkahelyek megszerzésekor az, aki letöltötte a katonai szolgálatot. A 2018. évi becslések szerint 700 millió euróba kerülne az államnak a katonai szolgálat felújítása, de Aleksandar Vulin akkori védelmi miniszter nevetségesnek nevezte ezeket a becsléseket, a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállítása ennél jelentősen kisebb teher lenne az állami költségvetésre nézve – vélekedett. Az ötletet 2018-ban támogatta Milan Mojsilović, a szerbiai katonaság új vezérkari főnöke is. Dragan Šutanovac, egykori honvédelmi miniszter, akinek a mandátuma idején elálltak a sorkatonai szolgálattól, úgy vélekedett, ahelyett, hogy folytatnák az aktív és passzív tartalékállomány reformját, a fiatalokkal játszanak, akik erre úgy fognak válaszolni, hogy tömegesen hátat fordítanak a katonaságnak, és sokan az országnak is.

ÉVI NYOLCMILLIÁRD

Nebojša Stefanović korábbi védelmi miniszter 2021-ben ismét felvetette a sorkatonaság visszaállítását, a ma is hallható érvekre hivatkozva. Vučić ismét támogatta az elképzelést, s azt mondta, az egyedüli rossz oldalát a költségek jelentik. Csak az e célt szolgáló létesítmények fenntartására, valamint az étkeztetés megoldására évente mintegy nyolcmilliárd dinárt kellene fordítani, durván 70 millió euróba kerülne, a jövedelmek szavatolása pedig további 1,2–1,8 milliárd dinárt emésztene fel évente. 2021 februárjában Stefanović azt mondta, már folyamatban van a kaszárnyák előkészítése arra az eshetőségre, ha bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.

A Nők feketében civil szervezet militarista propagandának nevezte a felvetéseket, melyek mögött a kormánykoalíció folyamatos választási kampánya áll. Vučić állandó rettegésben igyekszik tartani a polgárokat, rendre egy esetleges háború kitörésével ijesztget – állapította meg a szervezet 2021 februárjában.

2022 májusában ismét Vučić rukkolt elő az ötlettel, ezúttal 90 napos szolgálatot fontolgatott. Ez év júniusában egy, a fiatalok körében elvégzett közvélemény-kutatás eredményeit is közölték: 46 százalékuk támogatta, 43 százalékuk viszont ellenezte a lépést. 2022 decemberében egy olyan elképzelés is felmerült, hogy háromhetes képzést szerveznének minden felnőtt korú, 40 évesnél fiatalabb személynek, ez lenne a sorkatonai szolgálat. A döntést azonban elodázták.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Miloš Vučević védelmi miniszter szerint a négy hónapos szolgálatot leghamarabb jövőre, esetleg 2026-ban vezetnék be, fotó: mod.gov.rs