2024. augusztus 29., csütörtök

Előkerült a nem létező kimutatás

Az elemzések szerint az ellenzéki politikai tömörülések halmozottan hátrányos helyzetben vannak

A szerbiai elektronikus média ellenőrző testülete, a REM, a december 17-i választások után néhány nappal hozta nyilvánosságra jelentését arra vonatkozóan, hogy miként tájékoztatták a különböző tévéadók a közvéleményt a politikai megmérettetésben részt vett tömörülések kampánytevékenységéről. A 2023. november 1-je és december 14-e közötti időszakot felölelő dokumentumban a Szerbiai Rádió és Televízió, valamint a Vajdasági Rádió és Televízió 1-es és 2-es csatornáinak, továbbá az N1 és a Nova S, valamint az al-Dzsazira szerbiai szerkesztősége és a K1 tévéadók műsorait vették górcső alá. A felsoroltak közül csupán az SZRTV és a VRTV rendelkezik nemzeti frekvenciával. Azzal kapcsolatban, hogy a jelentés miért nem tér ki a nemzeti frekvenciával ugyancsak rendelkező Pink, Happy, Prva és B92 tévéadókra, a REM közölte, ezek vonatkozásában nincsenek birtokában adatok. Most ezt az állítást cáfolja a Szerbiai Oknyomozó Újságíróközpont (CINS), amely közzétette az utóbb említett médiaházakra vonatkozó adatokat, aláhúzva, hogy a REM igenis rendelkezik ezekkel.

A CINS értesülései szerint a hiányzó kimutatást először a Társadalomkutató Ügynökség (BIRODI) kérte. A szervezet sikertelen hiánypótlási kérelmére a Szerbiai Újságírók Egyesülete (UNS) reagált elsőként, közölve, hogy a REM szakértői szolgálata az utóbb felsorolt médiumok műsorait is figyelemmel kísérte a választási kampány időszakában. A CINS ezt követően jutott birtokába a nyilvánosságra nem hozott kimutatásnak. Az N1 tv portálján olvasható összefoglaló értelmében a Pink tv-ben az Aleksandar Vučić – Szerbia nem állhat meg választási jelöltlista 18 órán át szerepelt, míg az összes többi jelöltlistával, illetve azok programjával 5 órányi műsoridőben foglalkoztak. A Happy tv-ben 20 órát szenteltek a Szerb Haladó Pártnak, 6-ot a Szerb Radikális Pártnak, míg 11-et az összes többi politikai tömörülésnek. A B92 tv választási műsoraiban a nézők tizenkét és fél órán át tájékozódhattak az SZHP programjáról és céljairól, az összes többi politikai tömörülésnek viszont 3 órát szenteltek. A Prva tv-ben ugyanez az arány 8 az 5-höz volt.

A REM formálisan nem létező jelentésének elemzésére hivatkozó CINS szerint a nem hatalmi pártok hátrányos megkülönböztetése nem kizárólag a műsoridő vonatkozásában érhető tetten, hanem a hangvétel tekintetében is. Rámutatnak, míg a hatalom vonatkozásában főként pozitív volt a beszámolók hangvétele és kontextusa, az ellenzék esetében túlnyomóan negatív. A Pink és a B92 tévében az ellenzékkel foglalkozó tartalmak 50 százaléka volt negatív hangvételű, a Happy tv-ben ez az arány 40 százalékos volt, míg a Prva tv-ben 25 százalékos.

Mostanra kialakult a rendszer, amely a választások bármelyik másik résztvevőjéhez, illetve annak támogatójához képest kedvezményezett helyzetbe juttatja Aleksandar Vučićot – nyilatkozta a CINS-nek Zoran Gavrilović, a BIRODI végrehajtó igazgatója. Hozzátette, elemezve a műsoridőt, valamint a médiatartalmak témáját és hangvételét, a média Aleksandar Vučić propagandáját terjeszti.