2024. július 18., csütörtök

Elmosódott határvonalak

Az volt a benyomása, hogy a maffiának dolgozik – nyilatkozta a NIN hetilapnak Uglješa Bokić, az újvidéki rendőr-főkapitányság volt bűnügyi nyomozója, aki jelenleg az újságírói hivatásban próbál érvényesülni. A beszélgetés során kiemelte, soha senki nem kérte tőle, hogy törvénytelen cselekedetet kövessen el, mégis olyan érzése volt, mintha egy bűnszervezet tagja lenne.

Tíz évvel ezelőtt kezdett a belügy munkatársaként dolgozni. Noha napjainkban ugyanazok a politikai tömörülések alkotják a hatalmat, mint akkor, az időközben lezajlott, kedvezőtlen folyamatok eredményeképpen a jelenlegi körülmények összehasonlíthatatlanok a tíz évvel ezelőttiekkel, mondta. „Tanúja voltam annak, miként omlik össze ez a kardinális szektor” – vallja erről.

– Tény, hogy a Belügyminisztériumban soha nem uralkodtak ideális állapotok. Mindazonáltal mostanra minden gátlás eltűnt. Politika, korrupció és a bűnözés – mára egybeolvadt. Újvidéken egymás után két rendőrfőkapitányt is letartóztattak, mégsem vontak felelősségre senkit, noha ezek az emberek nem magukat nevezték ki, valaki tisztségbe juttatta őket. Ilyen formájában a rendőrség mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy ellehetetlenítse az esetleges reformokat. A rendőrségnek továbbra sincs igazgatója, új, hátborzongató törvény készül, ad hoc mindenféle, tevékenységükért kizárólag a belügyminiszternek felelősséggel tartozó pretoriánus gárdákat hoznak létre. Másrészről a feddhetetlen kollégák, például a Jovanjica marihuána-birtokot leleplező, vagy a Slavko Ćuruvija meggyilkolásának ügyében nyomozó rendőrök üldöztetés áldozatai. Démonizálják, esetenként idő előtt nyugdíjaztatják őket – fejtette ki Bokić.

A nyomozó egyébként azt követően mondott fel, hogy közölték vele, ismét egyenruhás rendőrként kell dolgoznia. Ez akkor történt, amikor civilként csatlakozott az újvidéki Sodrosnál tüntető aktivistákhoz. A polgári tiltakozásokhoz kapcsolódóan megjegyezte: belügyminisztériumi munkatársként a 2020. júliusi tüntetéseken jellemző rendőrségi túlkapás miatt szégyellte magát a legjobban.

Az interjú a NIN-ben való megjelenését követően az N1 tv-nek nyilatkozva Goran Stupar, az újvidéki rendőr-főkapitányság az élet és testi épség, a szexuális és a közlekedési bűncselekmények felderítéséért illetékes részlegének volt vezetője kifejtette: a rendőrség munkatársainak többsége becsületesen végzi munkáját, a problémák javát a Belügyminisztériumban jellemző negatív szelekció generálja. A vezető tisztségeket nem megfelelő képesítésű emberek töltik be, ezeket sem a szükséges tudással, sem a nélkülözhetetlen tapasztalattal nem vértezték fel. Ezek az emberek nem mások, mint bólogató Jánosok, alattvalók, akik bármelyik magas rangú politikus utasítását kérdés nélkül végrehajtják, függetlenül attól, hogy közben törvényesen, vagy törvénytelenül járnak-e el, fogalmazott Stupar, aki ma ügyvédként dolgozik.