A Szerbiai Villanygazdaság (EPS) hozzálátott az első, zöldenergián alapuló projektumának megvalósításához – jelentette ki tegnap Belgrádban Dubravka Đedović Handanović bányászati és energiaügyi miniszter, miután aláírta a kostolaci új szélerőműpark kialakítására vonatkozó szerződést a KfW Német Fejlesztési Bank és a villanygazdaság tisztségviselőjével. A miniszter arról számolt be, hogy ez 144 millió eurós beruházás, mely révén 66 megawatt teljesítményű parkot létesítenek, összesen 20 szélturbinával. A projektum eredményeként 30 ezer háztartást tudnak majd ellátni a szélenergiának köszönhetően, teljesen zöld forrásból. A pénzt az említett német bank hiteléből, az Európai Unió Nyugat-balkáni Befektetési Keretéből (WBIF) és a villanygazdaság forrásaiból teremtették elő. Az EU 30 millió eurót ad vissza nem térítendő eszközként, 32,2 milliót maga az EPS szavatol, és 80 millió eurót tesz ki a KfW kölcsöne. A miniszter szerint a munkálatok gyorsan befejeződnek, s már a jövő év első negyedében a hálózatra lehet kapcsolni a kostolaci új fejlesztőt. Mint pontosította, egy korábban aláírt különleges szerződés kiegészítését látták tegnap el a felek kézjegyükkel, ennek alapja a munkálatokhoz szükséges felszerelésnek a leszállítása. Hangsúlyozta, hogy Szerbia célja minél több áramot fejleszteni megújuló forrásokból, s ez egyben azt is jelenti, hogy új befektetéseket kell lebonyolítani, a zöldenergia felhasználása érdekében kell ezeket az invesztálásokat elvégezni, ugyanis a legfontosabb cél a káros gázok kibocsátásának a tartós csökkentése. Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt harminc év folyamán egyetlen új erőmű sem épült, ami egyértelmű jele annak, hogy az ország nem fordított elegendő figyelmet a témára. Lassan változik a helyzet, egy bizottság azzal foglalkozik a kormányon belül, hogy felgyorsítsa a folyamatokat és növelje a megkezdett projektumok kivitelezésének gyorsaságát. Tavaly befejeződött például a Đerdap 1 vízerőmű felújítása, mellyel további 114 megawatt kapacitással bővült a szóban forgó áramfejlesztő. Az előttünk álló hónapokban befejeződnek a Kostolac B3 hőerőmű munkálatai, ami további 350 megawatt teljesítményt jelent.
A zöldenergia és a digitalizáció felé vezető átalakulás folyamatos növekedést és további fejlődést hoz – értékelte Tanja Miščević európai integrációs miniszter. Az Európai Unió segítségével Szerbia képes arra, hogy jelentősen csökkentse a levegő szennyezését, a projektum egyben azt is igazolja, hogy rengeteg lehetőség vár még kiaknázásra az országban. A szóban forgó kostolaci szélerőműpark az EU környezetvédelmi programjával összhangban valósul meg – mutatott rá. Hasonló meglátást közölt Emanuele Giaufret, az EU szerbiai küldöttségének vezetője is, és hangsúlyozta, hogy ez a fejlesztés újabb beruházásokat eredményez, a zöld kezdeményezések jellemzője. Emlékeztetett, hogy 2007 óta az EU 500 millió eurónyi visszatérítés nélküli eszközt bocsátott Szerbia rendelkezésére.
Mintegy 95 ezer tonnányi szén elégetését helyettesíti majd a kostolaci szélerőműpark – húzta alá Anke Konrad német nagykövet. A Szerbiában működő vállalatok elveszíthetik versenyképességüket az európai piacon, ha nem férnek hozzá kellő mennyiségű tiszta energiaforráshoz, 2026-ban ugyanis életbe lép az EU-ban a CEBA mechanizmusa, vagyis a szén felhasználásának csökkentésére vonatkozó előírásrendszer.
Nyitókép: A projektum eredményeként 30 ezer háztartást tudnak majd villanyárammal ellátni a szélenergiának köszönhetően (Fotó: Minisztérium)