2024. augusztus 28., szerda

Tüntettek a Ćuruvija-ügy miatt

Megölték az igazságosságot, ám az igazság él – üzenték a Belgrádi Fellebbviteli Bíróságnak

Arra számított, hogy a másodfokon eljáró bíróság megerősíti a bűnösséget megállapító ítéletet – reagált tegnap újfent Ana Brnabić ügyvezető miniszterelnök a pénteken közzétett, ám még tavaly áprilisban meghozott fellebbviteli bírósági ítéletre, amellyel jogerősen felmentették a vádak alól a Slavko Ćuruvija újságíró meggyilkolásában való részvételért korábban fegyházelzárásra elítélt Radomir Markovićot, Milan Radonjićot, Miroslav Kurakot és Ratko Romićot, a valamikori Állambiztonság munkatársait. Az említetteket 2021 decemberében első fokon összesen 100 év fegyházra ítélték – Markovićot és Radonjićot 30-30, Kurakot és Romićot pedig 20-20 évre.

„Szerbiában a bíróságok jelenleg függetlenek, ezt számos tény is alátámasztja” – fejtette ki a Szabad Európa Rádió szerbiai szerkesztősége szerint Brnabić a Pink tv-ben. A miniszterelnök szerint megalapozatlanok a vádak, hogy Aleksandar Vučić felelős a felmentő ítéletért, „hiszen a gyilkosság elkövetése óta csupán ő tett annak érdekében, hogy a bűncselekményt felgöngyölítsék”. Az államvezetés nem adja fel, felülvizsgáljuk, hogy esetleg milyen jogorvoslat áll még rendelkezésre – hangsúlyozta Brnabić.

Maja Popović ügyvezető igazságügyi miniszter ugyancsak csalódottságának adott hangot az ítélet, valamint a másodfokú bíróság eljárása kapcsán, közölte, hogy nem ilyen ítéletben reménykedett.

TÜKÖR ÉS FEHÉR ZÁSZLÓ

A Szerbiai Újságírók Független Egyesülete (NUNS), a Vajdasági Újságírók Független Egyesülete (NDNV), a Szerbiai Újságírók Egyesülete (UNS) és egyéb újságíró-, illetve médiaegyesületek, valamint a Slavko Ćuruvija Alapítvány szervezésében a felmentő ítélet ellen gyűltek össze tegnap tiltakozni a Belgrádi Fellebbviteli Bíróság épülete előtt. Tekintettel arra, hogy Slavko Ćuruviját, a Nedeljni telegraf, a Dnevni telegraf és az Evropljanin lapok alapítóját 1999-ben gyilkolták meg. A résztvevők jelképesen 25 percen át csendben tiltakoztak a bíróság épülete előtt, az intézmény irányába fordított tükröket tartva a kezükben. A tiltakozók a bíróság bejáratában hagyták az összejövetel során magasba emelt, fehér zászlót szimbolizáló leplet, a következő felirattal: „Megölték az igazságosságot, ám az igazság él.” Emellett a tiltakozók lejátszották Ćuruvija korábbi, elsősorban a sajtószabadsággal és a szabad véleménynyilvánítással kapcsolatos beszédeinek összeállítását.

Az eddigi tapasztalatok okán nem lepte meg a felmentő ítélet – jegyezte meg az N1-nek nyilatkozó Danica Vučenić újságíró. Hozzátette, habár sokak számára összeesküvés-elméletnek tűnik, minden jel arra utal, hogy a „szolgálat” ellen valóban nem lehet eljárni. Kiemelte, ismét azok vannak hatalmon, akik annak idején Ćuruvija ellen uszítottak. A sajtóban igazságosságot követelő Ana Brnabić társtettes ezekben a folyamatokban – jegyezte meg Vučenić.

Az összejövetelen megjelent Simo Spasić – a Koszovóban elrabolt, eltűnt és meggyilkolt szerbek érdekképviseleti szervezetének elnöke –, aki egyebek mellett arról ismert, hogy rendszeresen fenyegeti a nem hatalomközeli újságírókat, ám a jelenlétét provokációként megélő egybegyűltek hangos nemtetszésének okán végül átsétált az utca túloldalára. „A Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UÇK) gaztevőit a Demokrata Párt mentette fel” – üzente sárga színű transzparensével Spasić.

MÁSODSZOR IS MEGÖLTÉK

Gyászjelentést szimbolizáló címoldallal jelent meg tegnap a Danas napilap, amelyen Slavko Ćuruvija halála éveként, az 1999 mellett a 2024-et is feltüntették. Ekképpen fejezték ki tiltakozásukat, hogy a terhelteket felmentették – fogalmazott a belgrádi napilap szerkesztősége. Hozzátették, a bírósági ítélet alátámasztja, hogy szükségszerű a biztonsági szolgálatok és az igazságügyi szervek reformja, hiszen továbbra is úgy járnak el, mint a sötét kilencvenes években. Az újságírókhoz és a kritikus hangvételű médiához való viszonyulás szintén ugyanolyan, mint amilyen a kilencvenes években volt – hangsúlyozták. „25 évvel ezelőtt az akkori tájékoztatási törvény egyik áldozata a Danas napilap volt. A Slavko Ćuruvija elleni hajtóvadászat szintén akkor kezdődött. Ezt a hajtóvadászatot Aleksandar Vučić kezdte. Nem felejtjük” – fogalmazott a Danas szerkesztősége.

SZŰNJÖN NEM A BÜNTETHETETLENSÉG GYAKORLATA

Christopher Hill belgrádi nagykövet már pénteken hangot adott csalódottságának, s őutána az amerikai külügyminisztérium is reagált a felmentő ítéletre, kifejtve: szomorú és elbátortalanító napok ezek a szerbiai újságírás számára. Elszomorító, hogy Slavko Ćuruvija meggyilkolásának ügyében elérhetetlennek tűnik az igazságosság – közölték a külügyminisztériumban a Voice of America szerbiai szerkesztőségének megkeresésére reagálva. Hozzátették, „annak az elkötelezettjei vagyunk, hogy megszűnjön az újságírók elleni gaztettek büntethetetlenségének gyakorlata”.

Nyitókép: A bíróság épülete előtt tegnap jelképesen 25 percen át csendben tiltakoztak, az intézmény irányába fordított tükröket tartva a kezükben