2024. augusztus 28., szerda

Ma megalakul a parlament

Az ellenzék taktikai fellépéssel készül?

Vladimir Orlić, a köztársasági képviselőház jelenlegi elnöke mára hívta össze az új összetételű parlament első ülését, amelyen megválasztják a parlament új elnökét, elnökhelyetteseit, a főtitkárát, valamint testületeinek tagjait. A Szerb Haladó Párt többek között a Szerb Szocialista Párttal, valamint a Vajdasági Magyar Szövetséggel koalícióban alkotja majd a hatalmi többséget. Tegnap még csak találgatások voltak arról, hogy az ellenzéki pártok közül lesznek-e olyanok, amelyek nem vesznek részt a parlament munkájában, mások viszont külön preformansszal készülnek az alakuló ülésre.

A 250 fős képviselőházban az SZHP vezette lista 129 mandátumot szerzett, az SZSZP és az Egyesült Szerbia együtt 18-at, a Vajdasági Magyar Szövetség pedig 6 képviselőt delegálhat. A kisebbségi pártok közül az Ujedinjeni za pravdu (Az igazságért egyesülve) – Usame Zukorlić, Tomislav Žigmanov 2, az SDA Szandzsák Suljeman Ugljanin listája 1, Slobodan Nikolić orosz pártja pedig 1 mandátumhoz jutott. Az ellenzéki pártok közül a Szerbia az erőszak ellen 65, a NADA koalíciós lista 13 mandátumot kapott, ahogy a semleges állásponton álló MI – glas iz naroda (MI – a nép hangja) polgári csoportosulás is.

LESZ BOTRÁNY?

Miroslav Aleksić, a Szerbia az erőszak ellen koalíció egyik vezetője kiemelte, mindent megtesznek, hogy rászolgáljanak annak a 900 ezer embernek a bizalmára, aki a koalíciójukra adta a voksát. Mint mondta, küzdeni fognak a rendelkezésükre álló intézményes módszerekkel, de nemzetközi szinten és az utcán is. A Szerbia az erőszak ellen koalíció szintjén megbeszélt taktikának megfelelően lépnek fel azok a képviselők, akik mandátumot szereztek. Kiemelte, az lenne a legokosabb, ha azok, akik elcsalták a választásokat, meg sem jelennének a képviselőházban.

A Demokrata Párt szerint is a parlament alakuló ülése nem stratégiai, hanem taktikai kérdés, és az esetleges bojkot nem a parlament munkájának ellehetetlenítését jelenti.

Az Új Szerbiai Demokrata Párt az alakuló ülésnek nem tulajdonít különösebb jelentőséget, hisz csupán procedurális ülésről van szó. Nem is várnak hát korszakalkotót, de kiemelték, logikusnak tartják, hogy az ellenzék kimutassa elégedetlenségét a lebonyolított választásokkal kapcsolatban.

A MI – a nép hangja polgári csoportosulás a legutóbbi választások legnagyobb meglepetése. Branko Pavlović elmondta, a parlamenti vitában a mértékletességet szeretnék képviselni. Bejelentésük szerint nem szeretnének válaszolni a támadásokra és provokációkra, hiszen az ilyen vitákra szerintük a polgárok nem kíváncsiak.

Marinika Tepić, a Szabadság és Igazságosság Pártjának alelnöke azon aggodalmának adott hangot, miszerint az ellenzék ellen valamit készítenek a mai alakuló ülésen. Ezt arra alapozta, hogy a hatalom képviselői közszereplésükben folyamatosan kampányolnak az ellenzék ellen.

FŐKÉNT JOGÁSZOK

Pásztor Bálint, a VMSZ megbízott elnöke lapunknak elmondta, a VMSZ a korábbiakhoz hasonlóan ezúttal is a mezőgazdaság, az infrastruktúra fejlesztése és a kisebbségi jogvédelem vonatkozásában lesz legaktívabb a parlamenti munkában. Emlékeztetett, az eddigi gyakorlattal összhangban a VMSZ írja meg a koalíciós szerződést, majd egyeztet a Szerb Haladó Párttal. Ez a tárgyalás az esetek többségében úgy végződik, hogy a partner 95 százalékban elfogadja a VMSZ javaslatát, a koalíciós tárgyalások a mandátumok hitelesítését követően kezdődnek meg.

Snešana Paunović (SZSZP) közölte, hogy kötelezettségüknek tartják, hogy folytassák a megkezdetett együttműködést, és abba az irányba haladjon a politikai tevékenységük, amely felé az elmúlt években elindultak.
Vladimir Orlić, az SZHP képviseletében azt mondta, a legfontosabb, hogy az ország teljesítse azokat a feladatokat, amelyeket a polgárok a választások során szavazatukkal támogattak, vagyis az állam fejlődését, megerősítését szolgáló feladatokat, amelyeknek köszönhetően 2027 végére jelentősen magasabb fizetésekre, nyugdíjakra, kiépített infrastruktúrára – autópályákra, utakra, új kórházakra – lehet számítani.