2024. november 25., hétfő

Hat alelnök közül egy ellenzéki

A köztársasági képviselőház hatalmi pártjai készen várják az alakuló ülés folytatását

A köztársasági képviselőház várhatóan 6 alelnökkel működik majd, azzal, hogy egy alelnöki tisztségre a Mi – a nép hangja (Mi – glas naroda) ellenzéki lista ad majd jelöltet, a többi jelöltet pedig a parlament többségi pártjai és a nemzeti kisebbségeket képviselő pártokból választják ki. Többek között erről született megállapodás a parlament képviselői csoportjaival folytatott konzultáción, ami a képviselőház alakuló ülésének hétfői folytatását előzte meg. A tegnapi tanácskozáson nem volt jelen sem a Szerbia az erőszak ellen koalíció, sem pedig a Nada koalíció, melyek ellenzékből politizálnak majd a parlamentben.

A kétnapos konzultáció tegnap fejeződött be, és feltehetően megállapodtak az alelnököket és a parlamenti bizottságok tagjait érintő személyes kérdések kapcsán is. A megbeszélésén tegnap jelen volt Vladimir Orlić, Marijan Rističević, Marina Raguš és Jasmina Karanac a Szerbia nem állhat meg lista képviselői, Milan Krkobabić, a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártjának képviselője, továbbá Snežana Paunović és Života Stračević, a Szerbiai Szocialista Párt köré tömörülő koalíció képviselői, valamint Kovács Elvira, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője, ezenkívül Branko Lukić, a Mi – a nép hangja lista Branislav Nestorovićot követő részének képviselője és Branko Pavlović, ugyanazon lista másik részének képviselője.

A konzultációt követően ezúttal sem kívántak a politikusok nyilatkozni a médiának.

Az alelnökök és a parlamenti bizottságok személyes kérdéseinek megvitatását Stojan Radenović, a parlament legidősebb tagja hívta össze, ahogy az alakuló ülés hétfői folytatását is, amikor várhatóan beiktatásra kerül az új házelnök, feltehetően Ana Brnabić személyében, illetve akkor választják meg az alelnököket is, valamint a képviselőház főtitkárát és a parlamenti bizottságok tagjait is.

A Szerbia az erőszak ellen és a Nada koalíció is jelezte korábban, hogy nem kíván részt venni a konzultációkon. A Szerbia az erőszak ellen koalíció tagjai rámutattak, őket nem érdekli az alelnöki tisztség, a munkarendi szabályzat pedig pontosan előírja azt, hogy a parlamenti bizottságokban számszerűen hány hely jár az ellenzéknek.

A parlamenti ellenzék, vagyis a Szerbia az erőszak ellen koalíció és a Nada koalíció képviselői a konzultáció helyett a választási feltételek javításáról és a társadalmi helyzet normalizálásáról szóló tárgyalások azonnali megkezdését kérték, arra a súlyos politikai válságra hivatkozva, amelybe Szerbia a szabálytalan választási folyamatok miatt került – fogalmazták meg közleményükben. Hozzátették, hogy amennyiben nem kerül sor a tárgyalásokra, a társadalom állapotáért és a helyzet további romlásáért kizárólag a kormányt terheli a felelősség.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A tegnapi konzultáción sem voltak jelen a Szerbia az erőszak ellen és a Nada koalíció tagjai (Fotó: Beta)