Napok óta Aleksandar Jovanović Ćuta, az Ökológiai Felkelés (Ekološki ustanak) vezetője és Goran Vesić leköszönőben lévő építési, közlekedési és infrastrukturális miniszter közötti vitától hangos a média. Ćuta ugyanis azt állítja, Goran Vesić együttműködési megállapodást írt alá két amerikai offshore céggel, miszerint megkapnák bérbe a Belgrád központjában, a kormányépülettel szemben található egykori katonai vezérkari épületkomplexumot.
A mozgalom követelte, hogy a minisztérium hozza nyilvánosságra ennek a szándéknyilatkozatnak a tartalmát, ugyanakkor pénteken aláírásgyűjtésbe kezdtek, hogy a vezérkar épületét a NATO-bombázások áldozatainak emlékközpontjává alakítsa át az állam.
A Miloš kenéz és a Nemanjina utca kereszteződésében található vezérkari épületet még 1965-ben építették fel Nikola Dobrović építész tervei alapján. A Nemanjina utca mindkét oldalán található lépcsőzetes vörös épület valójában kaput képez, a Sutjeska völgyét szimbolizálva, emlékeztetve a második világháború egyik legjelentősebb népfelszabadító csatájára. Ezt az épületet az 1999-es NATO-bombázások idején kétszer érte rakétatalálat, ennek emlékét immáron 25 éve őrzi. Az épületkomplexum B szárnyáról 2014-ben eltávolítottak három emeletet, míg az A szárnyból biztonsági okokból eltávolítottak egy épületrészt 2016 és 2017 folyamán. Az ingatlan 2005 óta kulturális örökségnek számít Szerbiában, vagyis a létesítmény átalakítására csak tartalmilag nyílik lehetőség, egyébként meg kell őriznie eredeti kinézetét.
Goran Vesić a Politika napilapnak nyilatkozva elmondta, hogy ugyan a kormány őt hatalmazta fel a vezérkari épület gondozásával, sőt érdeklődés is van a NATO-bombázásokban súlyosan megsérült épületbe való beruházásra, ám a szándéknyilatkozat aláírása még nem történt meg.
– Nem igaz, hogy a kormány oda szeretné ajándékozni azt a telket, ahol valamikor a Népvédelmi Szövetségi Titkárság működött. Állami tulajdonban lévő földet odaajándékozni nem lehet. Nem olyan régen, húsz évvel ezelőtt az állam tárgyalásokat folytatott az USA-val egy másik telekről, amelyen ma az amerikai nagykövetség található. Vagyis volt egy korábbi kormány, amely hasonló szerződéseket kötött meg és senki sem támadta őket ezért. Véleményem szerint nem is volt miért – nyilatkozott Vesić, majd hozzátette, ha a vezérkar épülete kapcsán megszületik a megállapodás, azt közzé is teszik. Ugyanakkor elmondta, hogy az egykori Népvédelmi Szövetségi Titkárság helyén csak romok állnak.
Azt azonban nem szándékozta kommentálni, hogy az érdeklődő amerikai vállalatok közül a Kushner Realty-t és az Atlantic Incubation Partners LLC-t emelték ki, amely cégeket az Ökológiai Felkelés Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok volt elnökének vejével, Jared Kushnerrel hozta kapcsolatba. Aleksandar Jovanović Ćuta korábban azt állította, hogy a szándéknyilatkozat szerint a Kushner Realty 99 évre kapná bérbe a telket, ezt követően az amerikai vállalat válik majd a telek tulajdonosává.
Egyébként nem ez az első alkalom, hogy amerikai beruházók érdeklődtek az adott terület iránt, Donald Trump neve sem új az ügy kapcsán. Érdeklődött ugyanakkor az egyesült arab emírségekbeli Mohammed bin Zayed sejk is, még 2013-ban.
Nyitókép: Miklós Hajnalka felvétele