2024. december 27., péntek

Oscartól a hadkészültségig

Kedden folytatódik a képviselőház ülése, amelyen a házelnököt kellene megválasztani

A köztársasági képviselőház a parlament elnökének megválasztásával folytatta hétfőn a február 6-án megkezdett alakuló ülését. Az ülés – amelyet Stojan Radenović, a Szerb Haladó Párt és egyben a parlament jelenlegi összetételének legidősebb képviselője vezette – több alkalommal is a botrány határát súrolta. A hatalmi és ellenzéki képviselők vádak sokaságával vagdalóztak, annak ellenére, hogy az elnöklő az ülés elején közölte, arra számít, hogy a képviselők a tények nyomán szólalnak fel és emelik a parlament tekintélyét. Az SZHP Ana Brnabićot javasolta házelnöknek. Munkáját hat alelnök segíti majd, köztük várhatóan Kovács Elvira, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője is.

Az ülés egy perc csenddel kezdődött, a Koszovóban 2004 márciusában történt Pogrom szerb áldozataira emlékeztek. Az ülésen 214 képviselő volt jelen. Többen indokoltan maradtak távol, a Demokrata Párt pedig bejelentette, nem vesz részt a házelnök megválasztásában. A Nada koalíció arról értesítette a nyilvánosságot, hogy nem támogatja a házelnök megválasztását. Az ellenzéki képviselőcsoport egyes tagjai Oscar-szoborocskák utánzataival jelentek meg az ülésteremben. A szobrocskán Aleksandar Vučić neve volt.

Az Oscar-szobrocskák demonstratív „lengetésének” előzménye, hogy a KRIK tényfeltáró portál közelmúltbeli beszámolója szerint Darko Šarić drogkartellének Nebojša Stefanović volt belügyminiszter és Marko Parezanović, akkori BIA-főnök segített, a Sky applikáción folytatott beszélgetések során Edo és Markus kódneven emlegették őket, a titokzatos valaki, aki „mindent képes elintézni” és akit az üzenetváltások során Oscarként emlegetnek pedig az ellenzék szerint nem más, mint Aleksandar Vučić.

Követelésekből, vádaskodásokból, hangoskodásból most sem volt hiány (Ótos András felvétele)

Követelésekből, vádaskodásokból, hangoskodásból most sem volt hiány (Ótos András felvétele)

Stojan Radenović miután megnyitotta az ülést, felolvasta a megalakult frakciókat, azok elnökeit és elnökhelyetteseit. A Vajdasági Magyar Szövetség 6 képviselővel alakított frakciót, elnöke dr. Pásztor Bálint, alelnöke Bájity Borisz lesz.

Amikor Milenko Jovanov, az SZHP képviselőcsoportjának elnöke azt próbálta megindokolni, miért javasolják Ana Brnabićot házelnöknek, az ellenzék képviselői a munkarendi szabályzat megsértésére hivatkozva kértek szót. Mivel nem kaptak szót, hangoskodva, a szószék felé nyomulva próbáltak erre jogot formálni. Csupán Miroslav Aleksić szólhatott, aki azt mondta, az elnöklő megsértette a munkarendi szabályzatot, hiszen három nappal korábban hívta össze március 11-re, hétfőre az első ülés folytatását, majd azt megelőző este le is mondta, azaz minden indoklás nélkül elnapolta március 18-ra.

Az ülés Ana Brnabić méltatásával folytatódott. Jovanov rámutatott, hogy Brnabić 2016-ban lett kormánytag, az államigazgatási és önkormányzatokkal megbízott minisztériumot vezette, majd 2017-ben választották kormányfővé. Tevékenysége során jelentős gazdasági, infrastrukturális beruházások valósultak meg, az ellenzéki politikusok azonban folyamatosan támadták és bírálták. Ezúttal, amikor kiderült, hogy házelnöknek javasolják, azzal vádolták meg, hogy viszályt szít majd a parlamentben és megtagadja a szót az ellenzéktől. Jovanov szerint éppen az ellenzéki képviselők cselekednek így, belebeszélve a felszólalók szavába, akadályozva őket a felszólalásban.

Kovács Elvira, Pásztor Bálint és Bájity Borisz beszélget az ülés kezdete előtt (Ótos András felvétele)

Kovács Elvira, Pásztor Bálint és Bájity Borisz beszélget az ülés kezdete előtt (Ótos András felvétele)

A vita a hatalmi párt és az ellenzéki képviselők között nem is Brnabić megválasztásáról szólt, hanem inkább arról, hogy ki mekkora – vélt – kárt okozott az országban, illetve arról, ki az áruló, ki hagyta cserben Szerbiát, ki mondott le Koszovóról stb. Sok hangoskodás után a vita rövid időre visszakerült a rendes menetébe. Ekkor dr. Pásztor Bálint, a VMSZ frakcióvezetője rámutatott arra, hogy Ana Brnabić Szerbia történelmében a legtovább állt a kormány élén, munkássága idején, az SZHP és a VMSZ koalíciós megállapodásának köszönhetően számos közös projektet sikerült megvalósítani, ami az ország polgárai, a vajdasági magyarság, a Magyarországban élő szerb kisebbség és Magyarország és Szerbia közös érdekeit szolgálja. Megépült a Szabadka központját elkerülő Y ág, az élménypark Palicson, napok kérdése és a szabadkai Népszínház épületén is befejeződnek a munkálatok. Számos projektum valósult meg azokban az önkormányzatokban, amelyekben hagyományosan magyarok élnek többségben. Dr. Pásztor Bálint kiemelte, számítva arra, hogy Brnabić sikeres munkát végzett kormányfőként, házelnökként is így lesz, így a VMSZ támogatja megválasztását. Üdvözölte, hogy Brnabić baráti jobbot nyújtott az ellenzéknek, és reményét fejezte ki, hogy az ellenzék ezt el is fogadja, és közösen tesznek majd az ország érdekiért.

Az ülésen szó esett a vezérkar épületéről, a sorkötelezettség visszaállításáról, sőt arról is, hogy Brnabićtyal a képviselőház élén csökkenni fog az ország hadkészültsége. A leghangsúlyosabb a koszovói kérdés volt. Többek szerint ez az ország legfontosabb belpolitikai témája.

A házelnök és alelnökök megválasztásán kívül a képviselők megválasztják a parlament főtitkárát, valamint a parlamenti bizottságok és az állandó küldöttségek tagjait is. Az ülés kedden folytatódik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az ellenzéki képviselőcsoport egyes tagjai az Oscar-szoborocskák utánzataival (Ótos András felvétele)