– Már most biztos vagyok abban, hogy ismét elhalasztják a NIS elleni szankciókat – nyilatkozta a K1 Televízió műsorában Dušan Bajatović, a Srbijagas igazgatója. Mint ismeretes, március 28-án az amerikai adminisztráció másodszor is jóváhagyta a NIS kérelmét az ellene irányuló korlátozások elhalasztására.
– A NIS elleni szankciók politikai jellegűek, a vállalat nem tett semmi helytelent, nem vásárolt orosz kőolajat. Jelenleg két lehetőség van. Az első, hogy a NIS kérvényt nyújt be az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma Vagyonellenőrzési Hivatalához (OFAC). A másik pedig, hogy a vállalatot leveszik a szankciós listáról. Ez azonban nehéz feladat, mivel erről az Egyesült Államok kongresszusa dönt, ami hosszú folyamat. A szankciókat könnyen kivetik, de nehezen szüntetik meg – fejtette ki Bajatović.
Rámutatott arra, hogy a NIS-szankciók elhalasztásának feltétele, hogy Szerbia a következő időszakban cselekvési tervet dolgoz ki.
– Mint már említettem, elsősorban politikai korlátozásokról van szó, amelyek sajnos kedvezőtlenül érintik a gazdaságot. A NIS kérvényezte ezek elhalasztását. Örömmel tölt el, hogy március 28-án nem léptek életbe. Mindez azt mutatja, hogy az Egyesült Államok megérti Szerbia helyzetét. Továbbra is fontos folyamatosan egyeztetni az amerikaiakkal és az oroszokkal, csakis így érhetünk el eredményeket – fejtette ki.
Hangsúlyozta, hogy a pancsovai kőolaj-finomítónak nélkülözhetetlen tovább dolgoznia. Megoldást kell találnunk arra, hogy Szerbia kőolajat vásároljon és feldolgozza. A NIS-nek hat hónapra van elegendő kőolajtartaléka, ezenkívül az állam és a magánvállalatok is rendelkeznek tartalékokkal.
Emlékeztetett arra, hogy a NIS tulajdoni struktúrája megváltozott, a vállalat 45 százaléka jelenleg a Gazpromnyeft tulajdonában van, amely nincs szankció alatt.
A Gazprom részesedése 11 százalék, a többin pedig Szerbia és a kisrészvényesek osztoznak.
– A állami intézményeknek és a NIS-nek mindenképpen folytatnia kell a megkezdett munkát. Fontos a cselekvési terv mielőbbi megfogalmazása, amelyet szükséges összehangolni Oroszország politikájával is, enélkül ugyanis nincs megoldás. Természetesen 30 nap kevés idő, meglátjuk hogyan alakul a helyzet.
Szerbia nincs tisztában azzal, hogy az Egyesült Államoknak mi a terve. Az OFAC csupán kérdéseket tesz fel, amire Szerbia megpróbál válaszolni. Szerbiában sem a polgároknak, sem a vállalatoknak nem kell attól tartaniuk, hogy nem lesz elegendő üzemanyag. Hat hónapig biztonságban érezhetik magukat, addig van elég kőolajtartalék – fogalmazott Bajatović.
A NIS február elején kérvényt nyújtott be az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatalához, hogy 90 nappal halassza el a szankciók bevezetését, amit Szerbia és Magyarország is támogatott. A NIS ugyanis jelentős szerepet tölt be nemcsak a kőolaj ellátása, de az egész gazdaság működése szempontjából.
A NIS prioritása továbbra is a hazai piac ellátása, és hogy gondot viseljen az alkalmazottairól. Minden újabb fejleményről, amely hatással lehet a polgárokra, időben értesítik a nyilvánosságot.

Nyitókép: Dávid Csilla felvétele