A csütörtökön Újvidékről Strasbourgba indult egyetemisták a péntekre virradó éjszakát a szabadkai Közgazdasági Karon töltötték, mielőtt átlépték a szerb–magyar határt. Bár a határátkelés zökkenőmentes volt, az N1 riporterének az egyetemisták sajtófelelőse megerősítette, hogy Magyarországon – a szerbiai gyakorlattal ellentétben – nem kaptak rendőri kíséretet. Emiatt nem tudtak egységes menetoszlopban haladni, kisebb, legfeljebb 15 fős csoportokra kellett oszlaniuk. Pénteken egyébként 137 kilométert tettek meg az 1300 kilométeres útból. Az éjjel Dunaújvárosban szálltak meg.
TÜNTETÉS ÚJVIDÉKEN
Délelőtt 11.30-kor Újvidéken támogató demonstrációt tartottak a STAV egyetemista csoport és a Szabad Polgárok Mozgalma aktivistáinak szabadon bocsátása érdekében, akiket két nappal a március 15-i, belgrádi tüntetés előtt vettek őrizetbe. A megmozdulás központi üzenete szerint egyértelműen politikai indíttatású üldözésről van szó. – Tudjuk, hogy a bizonyítékok jelentős részét törvénytelen úton szerezték be, s a bíróság előtt nem állják meg a helyüket. Emiatt kérte jogi csapatunk a bizonyítékok egy részének kizárását az eljárásból. Ha ez megtörténik, az egész ügy bedől. Reméljük, hamarosan szabadon engedik aktivistáinkat, és törlik a körözést annak a hat személy ellen, akik külföldön tartózkodnak a megalapozatlan vádak miatt – nyilatkozta a médiának Radivoje Jovović, a Szabad Polgárok Mozgalmának képviselője. Hozzátette, hogy a fogva tartottak beszámolói szerint embertelen körülmények között élnek, a zárka falai véresek az ágyi poloskák miatt. – Az utóbbi időben számos emberi jogi szervezet és magánember közbenjárására részleges javulás történt, de ez korántsem elegendő. Folytatnunk kell a küzdelmet a Szerbia összes börtönében elzárt embertársaink miatt – emelte ki Jovović.
Hat aktivistát 30 napos előzetesbe helyeztek „alkotmányos rend elleni cselekmény előkészítése” vádjával, egy olyan hangfelvétel alapján, amelyet több kormányközeli tévécsatorna is közzétett. A STAV egyetemista csoport hat tagja ellen szintén letartóztatási parancsot adtak ki, de mivel ők külföldön tartózkodnak, nem érhetők el a hatóságok számára.
ÖLELÉSSEL VÉDETT TEKINTÉLY
Az újvidéki Jovan Jovanović Zmaj Gimnázium tanulói pénteken felhívást intéztek az intézmény egykori, jelenlegi és leendő tanáraihoz, diákjaihoz és szüleikhez, a polgárokhoz és az egyetemistákhoz, hogy 18 órától vegyenek részt egy különleges megmozdulásban. A résztvevők jelképesen körbeölelték az iskolaépületet, emberi láncot alkotva annak egyik kapujától a másikig.
„Lelkek, testek és gondolatok láncát hozzuk létre, ezzel jelképesen kifejezve azt, hogy összefogással védelmezzük azokat az értékeket, amelyeket gimnáziumunk évszázadok óta képvisel. Az ölelés 45 percig tart – pontosan egy tanóra hosszáig, hiszen tanáraink most is oktatnak minket!” – olvashattuk a gimnázium diákjainak közleményében.
A polgárok országszerte pénteken is megemlékeztek a november 1-jei vasútállomási tragédia 16 áldozatáról.
LENDÜLET ÉS KREATIVITÁS
A Belgrádi Független Szakszervezetek Szövetsége az egyetemisták napja alkalmából kifejezte támogatását a fiatalok igazságosabb és minőségibb társadalomért folytatott küzdelme iránt. „Tanulási vágyatok, lendületetek és kreativitásotok jelenti országunk jövőjének alapját. Ez a nap nemcsak az egyetemisták jogaiért folytatott harc jelképe, hanem alkalom arra is, hogy hangsúlyozzuk kulcsfontosságú szerepeteket egy igazságosabb és összetartóbb társadalom építésében. Leendő munkavállalókként, szakemberekként és vezetőkként jogotok van a méltó munkához, a tisztességes bérezéshez és a szakmai fejlődéshez szükséges feltételek megteremtéséhez” – hangsúlyozta üzenetében a szakszervezet. A szövetség leszögezte, hogy teljesen megérti az egyetemisták követeléseit, amelyeket jogosnak tart, s amelyekkel az illetékeseknek érdemben kell foglalkozniuk. Felszólította az intézményeket, hogy figyelmesen hallgassák meg a hallgatók kéréseit, és mielőbb reagáljanak a felvetett problémákra.

Nyitókép: Fotó: Instagram/STAV