2025. április 6., vasárnap

„Mint kenyérnek a kovász”

Április 12-éig Temerinbe költöznek a vajdasági magyar amatőr színjátszók

A színpad deszkái alattunk nem csupán fából vannak: azokban emlékek, szenvedély, kimondott és ki nem mondott szavak is rétegeződnek, és mindaz, ami megtörténik, mindannyiunk története lesz – ezekkel a szavakkal nyitotta meg csütörtökön este a Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók XXIX. Találkozóját Rigó Pál Zsófia, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke. A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet hagyományos rendezvényét idén a Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesülettel együtt szervezik meg Temerinben április 12-ig. A szemle sokkal több, mint előadások sora: egy tükör, ami megmutatja, kik vagyunk, mivel foglalkozunk, milyen kérdések foglalkoztatnak bennünket – erősítette meg a rendezvény jelentőségét az MNT alelnöke.

– A színjátszók találkozója minden évben egy élőkép arról, hogy a közösségi emberekben dolgozó vajdasági magyar kulturális élet éppen hol tart, milyen félelmeink, reményeink és álmaink vannak, és kik azok, akik mindezeket mesélik. A készleteinket megfogjuk, bedagasztjuk, közben benne marad az ujjlenyomatunk, és így tovább adunk valamit, ami túlmutat önmagunkon. Úgy jó, ha úgy vagyunk mindennek a része, mint kenyérnek a kovász. Emiatt fontos ez a találkozó a vajdasági magyar kulturális életben. Fontos, hogy a hétköznapokban megvívott csatáink fölött ne felejtsük el megmutatni, hogy kik vagyunk, min dolgozunk, kikkel, és mit akarunk mondani. Merre látjuk a saját utunkat, és azt miből rakjuk ki magunknak – mondta Rigó Pál Zsófia.

A házigazdák nevében Varga Flórián, a Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület elnöke köszöntötte a vendégeket és a színházkedvelőket. Beszédében emlékeztetett arra, hogy az egyesület Jáccunk Trupp társulata László Sándor vezetésével már másodízben mutatott olyan színvonalat, amelynek köszönhetően a temerini és a környékbeli közönség élvezheti az amatőr társulatok bemutatkozását. Megköszönte az ernyőszervezetek bizalmát is, amiért az egyesület fennállása 70. évfordulójának jelentőségét a színházünnep is emeli. A helyi színjátszás viszont több, mint százéves múltra tekint vissza: ez felelősség és kötelezettség is számunkra, akik éltetik – mondta az egyesület elnöke, majd kifejezte reményét, hogy sikerül újra jó házigazdaként fogadni az ismerősöket, barátokat, sorstársakat.

A rendezvényen a közélet és a színházi szakma számos képviselője mellett tiszteletüket tették Fremond Árpád, az MNT elnöke és a testület más tagjai, Kovács Elvira, a köztársasági parlament alelnöke, a VMSZ elnökségi tagja, valamint Bájity Borisz, a köztársasági parlament képviselője és a VMSZ alelnöke is. A szemle résztvevőit és a temerini közönséget Mladen Zec, Temerin Község elnöke is köszöntötte, a helyi magyar érdekképviselet nevében pedig Pásztor Róbert, a temerini képviselő-testület elnöke szólt az egybegyűltekhez. A személyes hangvételű beszédében kiemelte, hogy nehéz hivatalosan megszólalnia, hisz a temerini Jáccunk Trupp tagjaihoz személyes és baráti szálak kötik. A Rómeó és Júlia musical vasárnapi bemutatójára utalva kiemelte: Sziveri Bélát a mindennapokban iskolaigazgatóként és barátjaként tiszteli, Nemes Edina születését édesapjával ünnepelte együtt, Elek Istvánnal viszont számos éjszakát beszélgettek át. Ennek ellenére mégsem őket látta a színpadon, hanem Capulet grófot, Veronát és Lőrinc barátot – utalt az előadás karaktereinek hiteles megformálására a képviselő-testület elnöke. Hozzátette: „köszönettel tartozunk, hogy vannak ilyen elkötelezett embereink, akik nem azt kérdezik, hogy mit kapnak, hanem mit adhatnak a közösbe”.

Rómeó és Júlia (Ótos András felvétele)

Rómeó és Júlia (Ótos András felvétele)

A Jáccunk Trupp pedig a hétvégén megtartott nyilvános főpróba és a bemutató után harmadszor is megszolgálta a felvezetést: „jácci” könnyedséggel, ugyanakkor mély őserővel tette le William Shakespeare klasszikusát a színpadra. A darab Greguss Lilla és Gusztony Endre értelmezésében került színpadra, László Sándor rendezésében. A közönséget ezúttal is elámították a színészi teljesítmények, amelyek Crnkovity Gabriella koreográfiáiban és Majoros Róbert fényfestészetében teljesedtek ki. Mindezt az előadást követő véleményezésen is kiemeltek a zsűritagok. Dr. Mezei Kinga Jászai Mari-díjas rendező és színművész, dr. Góli Kornélia dramaturg, és Szabó Regina szabadúszó színművész egybehangzóan állította: az előadás a hivatásos színházak deszkáin is megállná a helyét. Nem csoda hát, hogy a harmadszori bemutatásra is pótszékekkel kellett kiegészíteni a több mint 300 férőhelyet a temerini színházteremben, amelyet ez alkalommal is az előadás üzenetét megszívlelve, szeretettel eltöltve hagyott el a közönség.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A temerini társulat előadása most is elvarázsolta a közönséget (Ótos András felvétele)