Négy támogatási, illetve társfinanszírozási pályázatot hirdetett meg a helyi önkormányzatok számára január 12-én a környezetvédelmi minisztérium. Pályázni január 29-éig lehetett. A napokban egy kivételével mindegyik eredménye megjelent a minisztérium honlapján.
Pályázatot hirdettek a légszennyezettség csökkentésére – a háztartások tüzelőberendezéseinek-fűtési rendszereinek környezetbarátra való lecserélése révén –, továbbá a helyi önkormányzatok alapításában működő intézmények kazáncseréjére, az illegális hulladéklerakók felszámolására, illetve az újabbak kialakítását megakadályozó tevékenység támogatására, valamint fásításra. Utóbbi eredménye még nem jelent meg.
Jaksa Róbert, a Vajdasági Magyar Szövetség delegálta államtitkár a környezetvédelmi minisztériumban az említett pályázatokról nyilatkozva lapunknak hangsúlyozta, hagyományos, már a korábbi években is meghirdetett pályázatait a minisztérium az idén 1,25 milliárd dinár értékben írta ki. Ez kétszerese az előző év támogatási összegének. Mint kiderült, a pályázatoknál 20 százalékos önrész is van.
– Közintézményeknek 800 millió dinárt, az illegális hulladéktárolók felszámolására 120 millió dinárt, a fásításra 200 millió dinárt, míg a háztartások fűtési rendszerének a cseréjére 130 millió dinárt irányozott elő a minisztérium. Ami a háztartások fűtési rendszerének a cseréjét illeti, ebben az esetben is helyi önkormányzatok pályázhattak, a helyi pályázat kiírása a magánszemélyek és a potenciális kivitelezők számára az önkormányzatok hatáskörébe tartozik. Ez a pályázat nem összetévesztendő a bányászati és energetikai minisztérium energiahatékonysági pályázatával. A környezetvédelmi minisztérium pályázatának az a célja, hogy a helyi önkormányzatokban csökkenjen a légszennyezettség, azaz minél kevesebb káros anyag kerüljön a levegőbe, mindenekelőtt a környezetbarát energiahordozókkal működő kazánok beszerelése révén. A tapasztalat azt mutatja, hogy vannak olyan helyi önkormányzatok, amelyek immár harmadik alkalommal pályáztak, ez pedig arra utal, hogy sokan felismerték a felkínált lehetőség célravezetőségét. Az ugyancsak örvendetes, hogy egyre több helyre jut el a gázvezeték, most már kisebb településekre is – taglalta Jaksa Róbert.
A pályázati eredményeket a vajdasági helyi önkormányzatok kontextusában elemezve az államtitkár kiemelte, a községi alapítású intézmények – iskolák, óvodák, egészségházak és egyéb intézmények – kazáncseréjére is pályázni lehetett, Törökkanizsa például harmadszor pályázott sikeresen. Hozzátette, egyébként Törökkanizsán mostanra az összes közintézmény fűtési rendszerét környezetbarátra cserélték le.
– Nem csak Törökkanizsa sikeres a pályázás tekintetében. Érdemes kiemelni, hogy a korábbi években például Kishegyesen az óvodákban sikerült kicserélni a fűtési rendszereket. Most Kúla, Ada, Nagykikinda, Titel, Szenttamás és Magyarcsernye pályázott sikeresen. A háztartások fűtési rendszerének kicserélését célzó kiírás esetében a sikeres pályázók között Törökkanizsa mellett említhetjük Nagybecskereket, Apatint, Zentát, Kúlát, Hódságot, Ürögöt és Verbászt. Az illegális hulladéklerakók felszámolására, illetve az újak kialakítását megakadályozó tevékenység támogatására kiírt pályázaton a támogatottak között van Ópáva, Újvidék, Kúla, Titel, Nagykikinda, Zsablya, Zombor, Mitrovica, Belcsény, Zichyfalva és Bácspalánka. Zenta tavaly pályázott ez utóbbi pályázaton, azóta két illegális hulladéklerakót számoltak fel. Azt is fontos tudni, hogy az illegális hulladéklerakók felszámolását követően a környezetvédelmi minisztérium kamerákat biztosít, hogy később is felügyelni lehessen az adott területet. A fásításra kiírt pályázat eredményét még várjuk, de tudom, hogy például Zenta erre a támogatásra ugyancsak pályázott – részletezte Jaksa Róbert.
Azzal kapcsolatban, hogy államtitkárként mennyire tudja érdemben befolyásolni a pályázatok elbírálását, illetve a döntéshozatalt, hogy a támogatottak között megfelelő arányban legyenek a vajdasági magyar közösség szempontjából fontos helyi önkormányzatok projektumai, Jaksa Róbert kifejtette: „Természetesen próbálunk segíteni helyi önkormányzatainknak. Amennyiben a pályázati dokumentáció teljes és formailag megfelelő, oda tudunk figyelni arra, hogy önkormányzataink a nyertesek között legyenek.” Amennyiben az önkormányzatok pályáznak, igenis hatni lehet arra, hogy Vajdaságba is kerüljön pénz, nyomatékosította Jaksa Róbert.
Válaszolva kérdésünkre, hogy mennyire tartja célravezetőnek a környezetvédelmi minisztérium eddigi tevékenységét, az államtitkár megjegyezte, a tevékenység jó irányba halad.
– Szerbiában közel sem annyira gazdag a lehetőségek tárháza, mint Nyugat-Európában, vagy máshol a világban. Ugyanakkor államtitkárként azt tapasztalom, hogy a minisztériumban mindenki nagy erőfeszítéseket tesz azért, hogy a környezetvédelem kiemelt fontosságú kérdés legyen. Természetesen sok probléma és kihívás jellemző, ám ezek orvoslása csupán idő kérdése. Igyekszünk minél több területet lefedni és értékelésem szerint egyre jobb eredményeket sikerül elérnünk. Talán arra is érdemes emlékeztetni, hogy egész évben folyamatosan igényelni lehet a támogatást az elektromos gépkocsikra. A minisztérium 5 ezer eurós támogatást tud adni azoknak, akik elektromos autót vásárolnak. Ezzel a lehetőséggel október 31-éig lehet élni, illetve addig, amíg el nem fogy a projektumra elkülönített keret. Ugyanakkor feltett szándékunk, hogyha elfogy a keret, további eszközöket próbáljunk biztosítani. Az előző években hibridautók vásárlását is támogatta a minisztérium. Az idei évtől kizárólag az elektromos autók vásárlását támogatja. Jó, hogy országszerte egyre több töltőállomást alakítanak ki, ez is befolyásolhatja a polgárok döntését a gépkocsik beszerzésekor – fogalmazott Jaksa Róbert.
Nyitókép: Jaksa Róbert: Érdemes emlékeztetni, hogy egész évben folyamatosan igényelhető a támogatás az elektromos autókra (Fotó: Vojvođanski)