Szerbiában az átlagbér jelenleg 818, az átlagnyugdíj 390 euró. Az év végére a fizetések átlaga várhatóan eléri a 920-930 eurót. A 2027-re kitűzött cél, hogy a keresetek 1400, a minimálbér és a nyugdíjak pedig 650 euróra növekedjenek. Az infláció csillapodik, májusban a jelek szerint 3 plusz-mínusz 1,5 százalék lesz, és fontos tény, hogy az eddigi pénzhígulás ellenére a fizetések és a nyugdíjak reálértéke is növekedni tudott – ismertette a helyzetet és a terveket csütörtökön a közszolgálati televízió műsorában Siniša Mali, a kormány alelnöke, pénzügyminiszter.
Beszámolt arról is, hogy tavaly rekordot döntött a közvetlen külföldi beruházások értéke, ugyanis 4,5 milliárd euróra rúgott, az idén pedig már március 20-áig elérte az 1,2 milliárdot. Március második felében a több mint tíznapos belgrádi egyeztetések alkalmával a Nemzetközi Valutaalappal több reformcélt határoztak meg, köztük a gázár-megfizettetés új módszerének bevezetését, ami lehetővé teszi, hogy az ipari gáz ára május 1-jétől jelentős mértékben csökkenjen (akárcsak, mint korábban jelezték, a gazdaság által felhasznált villanyáram ára is). A válság miatt ugyan Szerbia hivatalosan még nincs a befektetésre ajánlott kategóriában, de a kedvezően alakuló mutatószámok biztonságot és további bér- és nyugdíjemelési kilátásokat jelentenek a lakosság számára, fogalmazott Mali. Kiemelte, a bruttó társadalmi termék a tavalyi 2,5 százalékos növekedéssel meghaladta a 69 milliárd eurót, de a fejlesztési célok valóra váltásával a következő években 100 milliárdra is emelkedhet. Tavaly az utolsó negyedévben a munkanélküliségi ráta mindössze 9,1 százalék volt, az országban 2,3 millióan dolgoznak és fizetnek adót, járulékokat.
Az Ugrás a jövőbe – Szerbia 2027 projektum és az EXPO 2027 világkiállítás nagy fejlődési esély az ország számára. Ennek szervezése keretében a következő 3 és fél évben hatalmas közberuházásokra kerül sor – emlékeztetett Mali a Pénzügyminisztérium sajtószolgálatának közleménye szerint.