A szegénység, az iskolai tanulmányok idő előtti elhagyása, a megkülönböztetés, a korai házasság és a munkanélküliség jelenti a romák számára a legnagyobb kihívást, amellyel szinte nap mint nap meg kell küzdeniük. Szerbia ma a régió országaihoz képest vezető pozícióban van, ami a romák helyzetének javítását illeti. Jelenleg a foglalkoztatás minél szélesebb körökben való propagálásán dolgoznak, emelte ki Dalibor Nakić, a Roma Nemzeti Tanács elnöke a romák világnapja alkalmából megtartott tegnapi konferencián. Hozzátette, ők örülnek minden új gyárnak, hiszen az lehetőséget jelent a romák széles körű foglalkoztatásában. Mint mondta, ők is hozzá szeretnének járulni az ország gazdasági fejlődéséhez.
Az emberi- és kisebbségi jogi, társadalmi párbeszédért felelős minisztérium tegnap A romák Szerbiáért, Szerbia a romákért elnevezésű belgrádi konferenciáján Nakić hangsúlyozta, közösségük számára bátorító tény, hogy a felsőoktatást végzett polgárok körében egyre nagyobb számban vannak jelen a romák is. Elmondta, az általános iskolát befejezett gyerekek 51 százaléka folytatja középiskolai tanulmányait. Jelenleg 4962 diák jár középiskolába az affirmatív intézkedéseknek köszönhetően. Statisztikai adatok szerint 65 százalékuk be is fejezi a középiskolát. Az egyetemi hallgatók egy százaléka roma, amit Nakić nagyon jó aránynak minősített.
A statisztikai adatok arra hívják fel a figyelmet, hogy a roma közösség továbbra is a társadalom szélére szorul, és ezt hangsúlyozta Zoran Pašalić köztársasági ombudsman is, aki elmondta, hogy bár már öt évtizede annak, hogy rámutattak a világban a romák helyzete javításának fontosságára, ennek a közösségnek a gondjai azóta sem változtak, most is a szegénység és a megkülönböztetés sújtja őket. A mindennapi életük így érdemben nem változott, különös tekintettel a társadalomba való beilleszkedést illetően. Hangsúlyozta, a tolerancia és a támogatás, elsősorban a szűkebb közösség, majd az egész társadalom részéről alapvető feltétele a Szerbiában élő romák integrálódásának, helyzetük megerősödésének és javulásának, hiszen csak így tudnak a munkanélküliséggel, a szegénységgel szembesülni. Többen ugyanis ma is ideiglenesen kialakított negyedekben élnek, nagyon magas köztük a családon belüli erőszak kockázata.
Nyomatékosította, az állam számos lépést megtett az oktatás, az egészségügy és a személyes dokumentumok megszerzése terén, de még ezzel sem sikerült javítani a romák helyzetén. Jobban hozzáférhető iskoláztatásra, jobb egészségügyi ellátásra és foglalkoztatásra van szükség, az önfoglalkoztatás támogatására, szögezte le Pašalić.
A 2022-es népszámlálás adatai alapján Szerbiában 131.936 személy vallja magát romának. A romák területileg rendkívül szétszórt közösség – Szerbia szinte minden önkormányzatában élnek, tagjai különböző vallási közösséghez tartoznak. Számos dialektusban beszélnek, ez megnehezíti a kölcsönös kommunikációt és megnehezíti a kihívásokat a roma nyelv szabványosítási folyamatában, mutatott rá közleményében az emberi- és kisebbségi jogi minisztérium. Kiemelték, Szerbia kormánya, valamint az emberi- és kisebbségi jogi és társadalmi párbeszédért felelős minisztérium nagy figyelmet fordít a roma közösség helyzetének javítására, a roma szervezetekkel és a Roma Nemzeti Tanáccsal együttműködve különböző programokon keresztül. A kormány nemrégiben elfogadta a romák szociális felzárkóztatására vonatkozó 2030-ig érvényes stratégiát.
Slavica Đukić Dejanović oktatási miniszter tegnap ellátogatott a zimonyi Branko Pešić Általános Iskolába, ahol kiemelte, Szerbia oktatási rendszere azon ritka rendszerek közé tartozik, amely lehetővé teszi, hogy az ország területén élő nemzeti kisebbségek a saját nyelvükön, a saját kultúrájukról és történelmükről tanulhatnak. Az adott zimonyi iskola egyike azoknak, amelyek a megalakulásuk óta nyitott ajtóval várják az érzékeny társadalmi csoportból érkező gyerekeket. Mint mondta, ez az iskola a befogadó és ösztönző környezet példája minden gyermek számára.
A miniszter rámutatott, a minisztériuma gondolva a roma gyerekek könnyebb fejlődésére, olyan pedagógiai asszisztensek alkalmazására ad lehetőséget, akik hozzásegítik a roma közösségeket, hogy a gyerekek minél jobb iskolai eredményeket érjenek el és folytassák középiskolai tanulmányaikat. Kiemelten szólt a kislányokhoz, arra buzdította őket, hogy a 8. osztály után tanuljanak tovább és folytassák tanulmányaikat az egyetemen, használják mindazt a támogatást, amelyet az állam nyújt nekik.