Ana Brnabić, a köztársasági képviselőház elnöke mára hívta össze a soron következő tárgyalást, amelyen az ellenzéki pártok képviselőivel közösen kellene vitát folytatniuk és döntést hozniuk a választási feltételekről. Még össze sem ültek, de már megoszlanak a vélemények.
Az Új Szerbiai Demokrata Párt és a Szerb Királyság Megújhodási Mozgalom, azaz a Nada koalíció bejelentette, nem kíván részt venni a tárgyaláson. A Szabadság és Igazságosság Pártja (SZIP) arra az álláspontra helyezkedett, hogy a június 2-ára kiírt belgrádi választások nem valós választások. Olyan ellenzéki pártok is vannak, melyek hajlandóak tárgyalóasztalhoz ülni és a választási feltételekről vitát folytatni.
A kezdeti egységes fellépés után, miszerint bojkottálják a június 2-ára kiírt belgrádi megismételt választásokat, mert a hatalmi pártok nem kívántak eleget tenni a követeléseiknek – legfőképpen annak, hogy az idei helyhatósági választásokat minden önkormányzatban ugyanazon a napon tartsák –, egy héttel később úgy tűnik, megoszlanak a vélemények. A Nada koalíció egyelőre kitart bejelentése mellett. Miloš Stanković, az Új SZDP képviselője úgy nyilatkozott, ma nem szándékoznak részt venni a házelnök által összehívott tanácskozáson, ahol az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának (ODIHR) választási megfigyelésért felelős misszió által megfogalmazott ajánlások megvitatásának újabb fordulóját tartanák meg. Az N1 televíziónak nyilatkozva kiemelte, semmi értelme a választások alapvető feltételeinek módosításáról beszélni azok után, hogy kiírták a választásokat.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Marinika Tepić, az SZIP képviselője. Közösségi bejegyzésében azt írta, hogy a június 2-ai választások nem is választások. Kiemelte, április 1-jén Brnabić tárgyalásokat kezdett az ODIHR ajánlások kapcsán, amikor az ellenzék három feltételt szabott, hogy a fővárosban a helyhatósági választásokat jobb választási körülmények között tarthassák meg. Ezt Tepić szavai szerint a hatalom elutasította, és a házelnök április 3-án kiírta a választásokat. Április 7-én a Szerb Haladó Párt átadta a választási listáját és 8-án továbbította a választásokra vonatkozó módosítási javaslatait. Ki látott még olyat, hogy a választások kiírása után módosulhatnak a törvények, tette fel a kérdést.
Érdekesen alakult az SZIP frakciója, amíg korábban a Szabad Polgárok Mozgalmával (SZPM) közösen 19 képviselőt számoltak, a képviselőház listáján már csupán 16 tagja van a frakciónak, az SZPM három képviselője pedig független lett, mutatott rá a Danas napilap. Pavle Grbović, az SZPM vezetője a médiának kijelentette, addig, amíg egy százalék esély van a küzdelemre, a Szabad Polgárok Mozgalma tárgyalni kíván Ana Brnabićtyal a választási feltételekről és a június 2-ai választásokon is részt kíván venni. Szavai szerint a választások bojkottja a végső, legrosszabb megoldás.
A Zöld-Baloldali Front (ZBF) eközben arra buzdítja közösségi oldalán a polgárokat, szimpatizánsokat, hogy vegyenek részt a helyhatósági választásokon a folyamatok megfigyelőjeként. Ők is a választások bojkottja mellett álltak ki kezdetben, közösségi oldalukon ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy 2024-ben nehéz választási időszak áll előttük, minden szavazat számít, hogy együtt felszabadíthassák Belgrádot, Újvidéket, Ništ és minden önkormányzatot az alól a hatalom alól, amely már 12 éve építi le az önkormányzatokat és az országot gazdasági, politikai és társadalmi szinten. Radomir Lazović, a ZBF képviselője a Danasnak Berlinből nyilatkozva rámutatott, hogy az sem jó, ha nem változnak a választási feltételek és az sem, ha nem vesznek részt a választásokon. Szavai szerint éppen ez mutatja azt a válságot, amelyben az ország van, reagált a Szerbia az erőszak ellen koalíció pártjai közötti feszültségre. A Zöld-Baloldali Front indulni szándékozik a helyhatósági választásokon Belgrádban.
A Mi – a nép hangja részt vesz a választásokon, ezt ők maguk jelentették be. Mint mondták, Branko Pavlović a polgármesterjelöltjük. Ők a kezdetek óta hangsúlyozták, hogy az ellenzék bojkottra való buzdítása nem hoz eredményt. Erre az álláspontra helyezkedett a Branimir Nestorović vezette Mi – a nép ereje párt is.
Nyitókép: A legutóbbi egyeztetés részvevői (Fotó: Beta)