A Magyar Nemzeti Tanács pénteken tartja meg 13. rendes ülését, amelynek keretén belül 69 napirendi ponttal kapcsolatban mondhatják el véleményüket, illetve döntenek a képviselők. Az ülésen több oktatási intézményt kiemelt jelentőségűvé nyilvánítanak, aminek köszönhetően az MNT-nek nagyobb hatáskörei lesznek ezen intézmények munkájában.
Az MNT ülésével kapcsolatban Fremond Árpád, a testület elnöke sajtótájékoztatót tartott.
– A pénteki ülés legfontosabb témája a közoktatási intézmények kiemeltté nyilvánítása lesz. Az oktatási stratégiánkkal összhangban szeretnénk több intézményt is kiemelni, hiszen a nemzeti tanácsokról szóló törvény alapján egy-egy nemzeti közösség oktatása, identitása megőrzése, valamint ennek előmozdítására, fejlesztésére kiemelt jelentőségű intézmények hálózatát tudja kiépíteni, és mi ezt szeretnénk tovább bővíteni az elkövetkező időszakban. Azzal, hogy kiemelt jelentőségűvé válik egy intézmény, az MNT plusz jogköröket kap, javasolhatja az igazgatóbizottság és iskolaszék tagjait, véleményezheti az intézmények igazgatójelöltjeire tett javaslatot, valamint az iskolaprogramot is. 2011 és 2019 között 22 általános és 13 középiskolát nyilvánítottunk kiemelt jelentőségűvé, míg a zeneiskolák és óvodák tekintetében nem volt kiemelt jelentőségűvé nyilvánítva egy sem. Most további 12 általános és két középiskolát nyilvánítunk kiemelt jelentőségűvé, ugyanakkor négy zeneiskolát és öt iskoláskor előtti intézményt is. Zentán, Adán, Magyarkanizsán, Topolyán és Kishegyesen az óvodák kiemelt jelentőségűvé válnak, a középiskolák tekintetében a topolyai Sinkovics József Műszaki Középiskola és a csókai Vegyészeti–Élelmiszeripari Középiskola, ami pedig a zeneiskolákat illeti, a topolyai, zentai, magyarkanizsai és az adai alapfokú zeneiskola lesz kiemeltté nyilvánítva – fogalmazott Fremond Árpád, aki azt is elmondta, hogy Gunaras, Bácskossuthfalva, Zentagunaras, Oromhegyes, Temerin, Székelykeve, Hajdújárás Szaján, Mohol, Padé, Óbecse és Magyarcsernye általános iskoláját nyilvánítják kiemeltté. Mindezzel megteremtődnek a feltételei annak, hogy az MNT a jövőben akár társalapítója is legyen egy-egy oktatási intézménynek.
A pénteki ülésen emellett egyéb kérdésekben is dönt az MNT.
– A végrehajtó bizottságunk több feladatot elvégzett az elmúlt időszakban. Ezek között szerepel tíz iskola- és óvodaigazgató megválasztásának a véleményezése, amit a pénteki ülésünkön elfogadunk, de öt intézmény esetében 15 főnél alacsonyabb létszámú magyar tannyelvű osztály megnyitását fogjuk támogatni. A topolyai Juhász Erzsébet Könyvtár esetében támogatjuk az igazgató megválasztására vonatkozó pályázat kiírását, valamint az eljárás lebonyolítását. Emellett a Művelődési Minisztérium és a Tartományi Művelődési és Tájékoztatási Titkárság, valamint több önkormányzat pályázatait is véleményezzük. A minisztériumokat, titkárságokat és helyi önkormányzatokat törvény kötelezi arra, hogy a nemzeti tanácsokkal is véleményeztessék a pályázataikat. A javaslattétel nem kötelező érvényű, de rá tudunk mutatni például arra, hogy ne legyenek párhuzamos finanszírozások, és a projektek támogatása tekintetében fontos, hogy egy-egy nemzeti tanács mit gondol adott támogatásokról és például a támogatott rendezvényekről. Az a tapasztalatunk, hogy a tájékoztatás és a művelődés terén egyre inkább figyelembe veszik a nemzeti tanácsok javaslatait. Emellett Újvidék Városban újabb utcaneveket hagyunk jóvá – mondta az MNT elnöke.
Fremond Árpád emellett kifejtette, hogy a Magyar Nemzeti Tanács következő ülésére várhatóan szeptemberben kerül sor. Emellett azt is megtudtuk, hogy az MNT az idén is beiskolázási csomagot ajándékoz minden elsősnek, de várhatóan az elsős középiskolásoknak is egyszeri támogatást biztosítanak.
Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele