Nagy tüntetésre készülnek június 28-án a Loznicához közeli Gornje Nedeljice településen a lítiumbányászat ellen tiltakozó környezetvédelmi aktivisták. Tegnap Belgrádból néhányan gyalog indultak el a nyugat-szerbiai településre, melynek közelében a Rio Tinto ausztrál–brit konszern nyitna lítiumbányát. A tüntetésnek a svelitijumski sabor (lítiumellenes egység szábora) nevet adták, reflektálva a nemrégiben Belgrádban tartott svesrpski saborra (szerb egység száborára). A fiatalokból álló csapat az újbelgrádi vasútállomásról indult útnak reggel 7-kor; 130 kilométeres távolságot tesz meg gyalog. Arra igyekeznek felhívni a figyelmet, hogy szerintük olyan komoly kérdésről van szó, amelyért érdemes bizonyos áldozatot is hozni. Obrenovacon és Šabacon, a Ceren és a Tekerišen át vezet majd az útjuk, Vid napjára terveznek megérkezni Gornje Nedeljicére, ahol aznap tiltakozó megmozdulást terveznek tartani. A fiatalokhoz Savo Manojlović, az ellenzéki Kreni-Promeni mozgalom vezetője is csatlakozott, valamint újvidéki fiatalok is.
BOR MINT ELRETTENTŐ PÉLDA
Ivan Bjelić aktivista az N1 hírtelevíziónak azt nyilatkozta, nyilván korábban odaérnek, mint tervezték, akaratból és elszántságból nincs hiány az aktivisták táborában.
– Arra számítunk, hogy további polgárok csatlakoznak majd hozzánk utunk során, ahogyan keresztülhaladunk egyes településeken. A legnagyobb gond, hogy a médiára jellemző hírblokád közepette nehezen jutnak el az információk az emberekhez, kevesen tudnak az akcióról – fejtette ki.
Reményét fejezte ki, hogy ha sokan lesznek majd a Vid-napi tüntetésen, hogy kifejezzék elégedetlenségüket a Jadar projektummal szemben.
Lazar Dinić, a nem hivatalos Stav egyetemista csoport tagja azt mondta, jól tudja, hogyan néz ki az élet egy bányászat által szennyezett térségben.
– Bori vagyok, tudom, mit jelent egy bányaváros lakosának lenni, külföldi cégek markában élni. A „zöld bányákról” szóló kijelentések csak mesék. A fiataloknak mindössze 10 százaléka maradna Borban, ezért akarunk hangot adni elégedetlenségünknek egy újabb bányakomplexum megnyitási terve kapcsán – mondta.
A LÍTIUM „ÚJJÁSZÜLETÉSE”
Mint arról lapunk is cikkezett, a szerb kormány, melynek akkor Ana Brnabić volt a miniszterelnöke, 2022 januárjában, folyamatos tüntetések után, hatályon kívül helyezett minden, a Rio Tintóval kötött szerződést. Érvénytelenítette a jadarit érc kitermelését felölelő területrendezési tervet, és ezzel semmissé vált minden dokumentum, amely a Rio Tintóra vonatkozott. Megállapodás az állam és a vállalat között nem is volt – emelte ki akkor Brnabić, s hozzátette, minden lehetséges együttműködést megszakítottak az angol–ausztrál vállalattal. A szóban forgó év végén, szintén kormányfőként azt is közölte, nem lát lehetőséget arra, hogy újra életre keltsék a Jadar projektjét, amit – mint mondta – sajnált, mivel szerinte ez történelmi lehetőség volt Szerbia fejlődése szempontjából.
Az idén a Szerb Haladó Párt tisztségviselői ismét egyre gyakrabban kezdték emlegetni a lítiumbányászat lehetőségét, s azt, hogy mekkora kár lenne, ha Szerbia tényleg nem élne a kínálkozó lehetőséggel. Márciusban Ana Brnabić, immár parlamenti elnökként azt mondta, mindig is úgy vélte, a lítiumlelőhelyek kiaknázása jót tenne Szerbiának. Elképzelni sem tudjuk, mennyi pénzünk maradt volna a lítiumnak köszönhetően – ez olyan, mint Norvégia esete a kőolaj felfedezése előtt és után – ecsetelte egy ízben, úgy vélve, hogy a lítiumbányászattal kapcsolatban párbeszédet kell folytatni. Bő egy hete Miloš Vučević kormányfő is közölte, meg kellene vitatni minden fejlesztést célzó projektet, így a lítium kiaknázásának lehetőségét is, a szakmabelieknek kellene végleges álláspontra helyezkedniük az ügyben. Mint fogalmazott, a környezetvédelem nem lehet alku tárgya, de ő maga úgy látja, hogy egyszerre ki lehetne használni a természeti kincseket, és óvni a környezetet is.
Aleksandar Vučić államfő arra készül, hogy zöld utat adjon a Rio Tinto vállalatnak, amely Európa legnagyobb lítiumbányáját tervezi megnyitni Szerbiában – közölte múlt vasárnap a Financial Times. Vučić azt mondta, úgy tűnik, hogy a Rio Tinto és az EU új garanciái megfelelő választ adhatnak a honi polgárok aggályaira. Hétfő esti tévés beszédében már a lítiumbánya megnyitásának lehetséges időpontját is meghatározta: eszerint az 2028-ban esedékes.
Nyitókép: A STAV egyetemista csoport tagjai a „gyalogtúrán” (Fotó: Facebook/STAV)