A legkevesebb szó a költségvetés módosításáról esett pénteken a köztársasági képviselőház ülésének folytatásában, amelyen a benyújtott módosítási indítványokat vitatták meg a képviselők. Összesen 146 ilyen indítványt terjesztettek be a képviselők a napirenden szereplő javaslatokra, ebből 119 közvetlenül a költségvetésre vonatkozott. A vita azonban csak a kezdeti fázisában szólt a költségvetésről, mert a múlttal, a tisztesség és aljasság politikai kontextusban történő értelmezésével, vagyonosodással, régi és új kijelentések elemzésével, bűnüggyel foglalkoztak a legtöbben. Nagy vitát gerjesztett Srđan Milivojević demokrata párti képviselő azon véleménye, amely Veljko Belivuk bűnöző vallomására építve összefüggésbe hozta az államfőt, a kormány egyes minisztereit és a hatalmi párt néhai képviselőjét a bűnbandával. Élesen reagált a fejtegetésre Milenko Jovanov, a Szerb Haladó Párt frakcióvezetője, szerinte arcátlan viselkedésnek minősül, amikor egy politikus egy bűnöző állításait készpénznek véve próbálja befeketíteni ellenlábasait. Véleménye szerint voltaképpen arról van szó, hogy magát Belivukot próbálja mentegetni, s kijelentéseivel politikai védelmet nyújt számára. Aleksandar Jovanović Ćuta, a Környezetvédelmi Felkelés képviselője kérdőre vonta Ana Brnabićot, a parlament elnökét, hogy milyen dedinjei villa van a tulajdonában, ha az nem a Jovanka Broz által korábban használt épület. Erre Brnabić azt válaszolta, a dedinjei villát csak használja, állami tulajdonban áll, saját lakását pedig politikai karrierje előtt vásárolta hitelre, s még ma is törleszti a részleteket, majd közölte, elnézéskérést vár az ellenzéki politikustól, amiért azt állította, megvásárolta a dedinjei villát. A bocsánatkérés azonban elmaradt. Aleksandar Vulin kormányfő-helyettes is bekapcsolódott a perlekedésbe, kifejtette abbéli véleményét, hogy Andrej Vučićnak, az államfő testvérének magas rangú tisztséget kellene kapnia az őt ért sértések miatt a Szerb Haladó Pártban, ez számára azért is lenne kedvező, mondta, mert még egy oroszbarát, NATO- és EU-ellenes politikus lenne a szerb politika élvonalában.
Ana Brnabić arról is beszámolt a közszolgálati televíziónak adott nyilatkozatában, hogy a péntek esti órákra véget érhet a költségvetés módosításáról szóló parlamenti vita, s megtarthatják a szavazást is ennek a kérdésnek a kapcsán, mert nem vitás a javaslat elfogadása a parlamentben. Ezt követően, tette hozzá, hétfőn kezdetét vehetné az ellenzék által javasolt vita a szerbiai lítiumbányászatról.
JOBB ELLÁTÁST A FALVAKBA!
Dr. Úri Emese, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője előző este kérdést tett fel dr. Zlatibor Lončar egészségügyi miniszternek a falusi környezetben működő egészségügyi alapellátás szervezésével kapcsolatban. A képviselő elmondta, hogy a fiatal pályakezdő orvosok körében népszerűtlen a munkavállalás a falusi egészségházakban, ennek egyik oka a szakképesítés lehetőségének korlátozottsága, a másik pedig az alacsonyabb bérezés. Nagy szükség mutatkozik ebben a környezetben az orvosok iránt, ugyanis a háztartásokban többnyire idősek élnek, mutatott rá. Sok helyütt mobilcsapatokat szerveznek, amelyek a diagnózis megállapításához szükséges legalapvetőbb eszközökkel rendelkeznek, ezáltal megkönnyítik az egészségházak személyzetének munkáját, magyarázta. Lončar válaszában elmondta, hogy a minisztérium komolyan foglalkozik a témával. Az elvégzett elemzések alapján nem perdöntő az orvosok számára a bérezés. Különböző kedvezményeket ajánlottak fel erre a célra, például, hogy házat kaphassanak használatra, a mai generáció azonban nem szívesen vállal munkát ebben a környezetben. A Világbankkal együttműködve korszerű mozgórendelőket és mozgógyógyszertárakat szavatolnak az egészségházaknak, jelentette ki a miniszter. Szavai szerint lesznek minilaboratóriumok is, amelyek hetente, szükség szerint akár többször is, eljuthatnak majd az orvosokkal együtt a páciensekhez, mindez várhatóan már jövőre megvalósul.
Dr. Úri Emese második kérdésében egyrészt a hétvégi szűrővizsgálatok sorrendjének néhány héttel korábban történő bejelentésére, valamint a szűrővizsgálatok kiszélesítésére tért ki, mivel a polgárok még mindig viszonylag kis számban vesznek részt ezeken. Hangsúlyozta a szűrővizsgálatok népszerűsítésének szükségességét, népszerű sportolók, vagy akár politikusok bevonásával is, de az iskolákban is lehetne lépéseket tenni. Zlatibor Lončar elmondta, hogy a polgárok igényeit figyelik a rendszerben, a jövő héten az urológia és a kardiológia kerül sorra a tumormarkeres vizsgálatok mellett.
Dr. Úri Emese elmondta, hogy be lehetne vezetni a szűrővizsgálatokat az aortatágulatra, a zsírmájra és még más betegségekre is. Szavai szerint a politikusoknak is példát kellene mutatniuk azzal, hogy elmennek a szűrővizsgálatokra az állami egészségügyi intézményekbe, ezáltal is megmutatva, hogy az itt található berendezések ugyanolyan minőségűek, mint amilyeneket a magánklinikákon használnak.
EXPO, RAFALE, MÚLTIDÉZÉS
Az idei költségvetés módosítása a köztársasági képviselőház tizennegyedik összetétele második rendkívüli ülésének legfontosabb napirendi pontja. Családtámogatással, egészségügyi szakképesítések közép-európai szabad kereskedelmi egyezménnyel összhangban történő kölcsönös elismerésével, megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos európai újjáépítési és fejlesztési banki kölcsön jóváhagyásával, az Európai Beruházási Bank okos áramfogyasztás-mérők beszerzésével kapcsolatos banki garanciáinak elfogadásával, a Franciaország és Szerbia közötti kormányközi megállapodások jóváhagyásával is foglalkoztak a képviselők. A költségvetés módosítására azért mutatkozott szükség, mert a korábbi tervekhez képest 133 milliárd dinárral magasabbak a bevételek és 193 milliárddal a kiadások. Az éves költségvetés, a módosítást követően, 2173 milliárd dinárt tesz ki. A parlamenti vitát a sorkatonaság visszaállítása érdekében elkülönített eszközök, az EXPO 2027 költségvetése, a francia Rafale vadászgépek beszerzésének indokoltsága, a családtámogatások hatásainak elemzése, a múlt politikai analízise is meghatározta az elmúlt napokban.
Nyitókép: Beta (Archív)