A köztársasági parlament hétfőn befejeződött rendkívüli ülésén egyebek mellett a költségvetés módosításáról és a gyermekes családoknak nyújtott pénztámogatás növeléséről döntöttek. Utóbbi esetben csaknem teljes konszenzussal. A költségvetés módosítására azért mutatkozott szükség, mert a korábbi tervekhez képest a bevételek csaknem 133 milliárd dinárral magasabbak, 193 milliárddal pedig a kiadások. Az éves költségvetés, a módosítást követően, így 2173 milliárd dinárt tesz ki. A kormánytagok azzal érveltek, hogy Szerbia a második helyen áll Európában az első félév GDP-növekedésének tekintetében a maga 4,3 százalékával. A Szerbia 2027 elnevezésű program egyik célkitűzése, hogy 2027 végén 1400 euró legyen az átlagbér, az átlagnyugdíj és a minimálbér pedig 650 euró. A családtámogatásokat illetően a módosítás révén az idén január 1-je után születettek esetében az első gyermek után 500 ezer, a második után 600 ezer dinárra, a harmadik után 2,28 millióra, a negyedik után pedig 3,18 millió dinárra számíthatnak a szülők. A javaslat megszavazását követően az egész Balkánon Szerbiában számítanak a legmagasabbnak a szülői támogatások, hangoztatták a hatalmi koalíció tagjai.
Mivel a költségvetéssel kapcsolatos ülés a kora esti órákig elhúzódott, nem kezdődhetett meg a másik, szintén hétfő délutánra bejelentett, a lítium bányászásával, pontosabban annak betiltásával kapcsolatos törvénymódosítás megvitatásáról szóló, amelyet az ellenzék 86 képviselője javasolt. Ana Brnabić házelnök a nap folyamán közölte, a parlament rendes ülésén tárgyalják majd meg az ellenzéki javaslatot, tegnap össze is hívta ezt az ülést október 7-ére.
Az ellenzék részéről eltérő megállapítások hangzottak el annak kapcsán, hogy a lítiumbányászattal foglalkozó ülésre hétfőn nem kerül(hetet)t sor. Egyesek azt állították, a hatalom szeretné megakadályozni az erről folyó vitát, elsősorban azért, mert Aleksandar Vučić államfő „nem mer” megjelenni egy ilyen ülésen. Amikor világossá vált, hogy az államfő az előírások értelmében nem vehet részt rendkívüli üléseken, s nem is vitáznak azon erről a témáról, az ellenzékiek már azt állították, hogy a hatalom azért nem akarta megtartani az ülést, hogy Vučić mégis ott lehessen azon, rendes ülésen ugyanis részt vehet a parlamentben. Hétfőn este tüntetést is szerveztek a képviselőház előtt. Zlatko Kokanović, az El a kezekkel a Jadartól egyesület tagja közölte, a házelnök egy manipulátor, aki előbb bejelentette az ülést, majd utána azon kezdett el töprengeni, lesz-e idő megtartására. Egyes szónokok azt állították, hogy a képviselőház elnöke fél összehívni a lítiummal kapcsolatos ülést.
Ezzel homlokegyenest ellentétes nézeteket vallottak a Szerb Haladó Párt tagjai. Milenko Jovanov frakcióvezető és Ana Brnabić is azt közölték, hogy az ellenzéknek a több mint száz, a költségvetés módosítási javaslatára benyújtott indítványa ellehetetleníti, hogy időben lezárják a vitát. Brnabić közölte, mindenképp lesz ülés a lítium kapcsán, mert a polgároknak tisztában kell lenniük az ellenzék ajánlatával. A javaslatot egyébként a parlamentarizmus egyik szégyenfoltjának nevezte.
Nyitókép: A hatalmi koalíció egyes tisztségviselői a hétfőn esedékes ülés kapcsán azt is közölték: mivel joga van rá, elképzelhető, hogy azon a köztársasági elnök is részt vesz (Fotó: Beta)