Miután Belgrád városa október közepén megkapta az új Száva-híd építésére az engedélyt és november 2-án lezárták a fémkonstrukciós hidat, meg kellett volna kezdeni lebontását. Ez azonban elmaradt, a terelőket eltávolították, a személyi és teherforgalom még mindig zajlik a hídon. A városi illetékes titkárság közleményben szólította fel a közlekedőket, hogy a híd nem biztonságos, saját felelősségükre használják.
A régi Száva-híd lebontása ellen már csaknem három hete tiltakoznak, rámutatva arra, hogy egy történelmi jelentőségű hídról van szó, amely szervesen kapcsolódik a régi vásártérhez, és amely a II. világháborúban munkatáborként, majd koncentrációs táborként működött. A tábor lakóit éppen ezen a hídon szállították a halálba az akkori náci katonák.
Đorđe Miketić, a Most ostaje (A híd marad) kezdeményezés képviseletében elmondta, a régi villamoshíd és Belgrád más szimbólumainak megőrzése tekintetében a polgároknak aktívabbaknak kellene lenniük.
– Elvették tőlünk a folyópartot, a kikötőket, a busz- és vasútállomást, privatizálták a tömegközlekedést és a város jelképeit, a kulturális és történelmi örökségeket: hidakat, villákat, az építészet gyöngyszemeit. Sőt a Kalemegdánt is le akarják rombolni. Kisajátítanak mindent, csak a bűnbandák és rezsimmédiák szervezettek, az elszegényedett és megalázott polgárok pedig megfulladnak az igazságtalanságban – fogalmazott Miketić.
Nyitókép: A Most ostaje aktivistái már 19 napja őrzik a Száva-hidat. Azt mondták, kitartanak, nem engedik lebontani (Fotó: N1)