A Magyar Nemzeti Tanács 2024. évi tevékenységét túlnyomórészt az oktatási kérdések témakörében megvalósított projektek határozták meg – nyilatkozta felkérésünkre Fremond Árpád, az MNT elnöke. Évértékelőjében hangsúlyozta, sikerült mindent megvalósítaniuk, amit a mögöttünk levő évre terveztek. Nagy büszkeséggel emelte ki, hogy bővítik az ösztöndíjprogramot, így már 2025 elején kiírják az orvos-, illetve a közgazdásztan-hallgatók ösztöndíjpályázatát.
Kiemelte, a bölcsődétől az egyetemi oktatásig több tanintézménynek sikerült támogatást nyújtaniuk. Befejezték az egyik legnagyobb projektjüket: a Magyar Szó székházának felújításának keretében december 27-én megnyitotta kapuit a szabadkai székhelyű Vackor Magyar Iskoláskor Előtti Nevelő és Gyakorlóintézmény újvidéki kihelyezett tagozta is. Támogatták a magyarkanizsai diákotthon terveztetését, és úgy tűnik megoldást találtak a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium kollégiumépítési ügyére is, amiben ugyan anyagi terhet nem vállalt magára a Magyar Nemzeti Tanács, de a tárgyalások és a szervezés tekintetében nagy szerepet játszik. A következő kihívás a topolyai diákotthon a működtetése lesz.
Fremond Árpád hozzátette, nem az MNT adja közvetlenül a középiskolai, sem pedig az egyetemi ösztöndíjprogramhoz a támogatásokat, de az anyagi keret megteremtésében az MNT kiveszi a részét a Magyar Kormány támogatásának köszönhetően.
– Hatalmas eredményként élem meg, hogy ezt a programot elindítottuk és megtaláltuk a módját az orvos- és a közgazdásztan-hallgatók ösztöndíjaztatására is. Összesen egymillió forintból, tíz hónapon keresztül 100 ezer forint értékben, tíz magas átlaggal rendelkező orvos- és fogorvos-tanhallgatót tudunk majd támogatni a Vajdasági Magyar Orvosok és Fogorvosok Egyesülete révén. A Vajdasági Magyar Közgazdász Társaságon keresztül pedig 20 közgazdásztan-hallgató kap támogatást mintegy félmillió forint értékben éves szinten, vagyis a hallgatók 50 ezer forintos ösztöndíjra számíthatnak tíz hónapon át. Ez már meglévő program, csak más forrásokból valósították meg. A program tehát nem változik, csupán az ösztöndíjhoz szükséges forrás. Ez az ösztöndíj a 2024/2025. tanévre vonatkozik, annak ellenére, hogy januárban jelenik meg a pályázat. Az összeg bővítésén gondolkodunk. Szeretnénk megvizsgálni, milyen hiányszakmákra kellene még ösztöndíjprogramot elindítani. Ez természetesen mindig a pénzforrástól is függ. Jelenleg a stratégiánk része, hogy az orvosokat a következő időszakban kiemelten kezeljük, hiszen sokan nem idehaza fejezik be a tanulmányaikat, és már nem itthon állnak munkába. Hosszú távon biztos, hogy hiány lesz belőlük, ezt szeretnénk megelőzni. A jogász-ösztöndíjprogram már bizonyította létfontosságát. Szeretnénk, ha minél többen elvégeznék az orvosi egyetemet és itthon maradnának. Akinek tudunk, már most segítünk, a munkahely megtalálásában is megpróbálunk összekötő kapocs lenni. Szinte már minden területre odafigyelünk. A tanárokból nagy a hiány, ezért fel kell térképeznünk, hogy mely tantárgyak esetében van a legnagyobb hiány, és a jövőben megpróbálunk elindítani ilyen programot is – mutatott rá Fermond Árpád.
Az év elején elfogadott oktatási stratégia mentén elért eredményekre is kitért:
– Elértük azt, hogy az első osztálytól nyolcadikig minden osztályban tudunk valamilyen segítséget és támogatást nyújtani, ha más nem egy-egy újság előfizetése vagy egy kirándulás költségének megtérítése révén. Beiskolázási csomagot osztunk. Az egyesületeken keresztül megszerveztük a középiskolai diáksegélyezést is, a kiemelkedő tanulók támogatását – mondta.
A Magyar Nemzeti Tanács a korábbi években okostáblát ajándékozott az iskoláknak, ebben az évben pedig 749 táblaképet osztott ki az iskolák között, hogy az informatikai osztálytermekben a diákok a mindennapokban tudják használni ezeket az eszközöket. A jövőben is az igényekhez mérten igyekeznek különböző projekteket finanszírozni. Összefogva a tartományi oktatási titkársággal, az oktatási minisztériummal próbálnak megoldást találni bizonyos kérdésekre – mondta. Az MNT elnöke rámutatott arra is, hogy azok az általános és középiskolák esetében, ahol nem volt elég a tartományi pályázatokból kapott eszköz egy-egy projektum megvalósításánál, közös erővel valósították meg azokat, így a gombosi, zentai, óbecsei és a palicsi iskola is nagyobb támogatásban részesült.
– A nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsairól szóló törvény módosítását követően Topolya község önkormányzatával karöltve az MNT olyan intézmények (a zentagunarasi Október 18-a Általános Iskola, a gunarasi Dózsa György Általános Iskola és a bácskossuthfalvi Idős Kovács Gyula Általános Iskola) társalapítója lehetett, amelyekben kizárólag magyar tannyelven folyik az oktatás. Bízunk benne, hogy a többi önkormányzat területén is, ahol kizárólag magyar tannyelven folyik az oktatás, szintén sor kerülhet erre. Csupán szimbolikus jelentősége van, a törvény adta lehetőségünkkel élünk és erősítjük a közösségünket, még inkább odafigyelünk ezekre az intézményekre. Adán egy kulturális intézménynél szintén hasonló lépés történt, a könyvtár esetében sikerült lezárni ezt a folyamatot, ott is társalapító lett az MNT. Óbecse önkormányzatával tárgyalunk, hiszen van még néhány olyan kulturális intézmény ott, ahol szeretnénk társalapítók lenni. Bízunk benne, hogy 2025-ben ezeket a tárgyalásokat sikeresen befejezzük. Természetesen az oktatási intézmények tekintetében folytatni fogjuk ezt a folyamatot és sok esetben akár kulturális intézménynél is, illetve színháznál az alapszabályokat összhangba kell hozni a törvénnyel. Az a célunk, hogy több nemzeti tanács is adhasson igazgatóbizottsági tagot. A tárgyalások folynak és bízunk benne, hogy lesznek sikereink a mandátum második felében – emelte ki Fremond.
Szerbia és Magyarország korábban aláírt szándéknyilatkozatának megfelelően a háborús síremlékek védelme is az együttműködés részévé vált. Az MNT Kishegyesen és Topolyán első világháborús hősi emlékművet újított fel. A vallási örökség sorsát is igyekszik a szívén viselni, így felújították a zsablyai Havas Boldogasszony-templomot is.
– Számos vallási jellegű projektje van az MNT-nek. Hatalmas eredmény, hogy a zsablyai Havas Boldogasszony-templomot befejeztük. Nemcsak azért, mert átadásra került, hanem azért, mert a magyar és a szerb államfő jelenlétében került átadásra és ezt megelőzően pedig újra főhajtás történt Csúrogon a Megtépázott Krisztus-szoborcsoport előtt és a Topalov-raktárban is a szerb áldozatok előtt. Ha az MNT az egész mandátumában nem tudott volna mást megvalósítani, csak ezt megszervezni, már eleget tettünk volna. Miután a történelmi megbékélésre sor került, ezt folyamatosan ápolni kell, napirenden kell tartani. Szimbolikus értékű projekt volt, hiszen a környéken nem volt más katolikus templom, mindet porig rombolták. A felújítással azt üzeni: bármilyen nehéz is volt a sorsa a délvidéki magyaroknak, mégis meg tudtunk maradni. Természetesen más templomfelújítások is zajlanak, amelyeket önkormányzati projektekkel közösen csinálunk. Bácsgyulafalván és Zomborban felújítottuk az orgonát és jövőre adjuk át. Várhatóan Királyhalmon is felújítjuk a templomot. Tornyoson már befejeződtek a munkáltok. Számos futóprojekt maradt az elmúlt időszakból. A katonasírok felújítása is szimbolikus értékkel bír, Magyarország Honvédelmi Minisztériumának Hadtörténeti Intézetével közös projektum. A jövőben Szabadkán a Paganini-sírnak és annak a környékének a felújítása vár ránk, ahogy Rumán is van emlékhely, amit szeretnénk felújítani. Az önkormányzatokkal folyamatosan kapcsolatban vagyunk, hiszen nekik is könnyebb, ha az MNT partner ilyen kérdésben. Lesznek még más projektek is, hiszen folyamatosan érkeznek felkérések szobor vagy helyi jellegű, a közösség számára fontos objektumok felújítására, mint például Kúlán a kápolna felújítása, vagy Eleméren az októberi megemlékezések helyszínén a kerítés felújítása. Ez is a tervek között szerepel.
Ez év februárjában lépett életbe a Zsebtükör-applikáció, amire mint megtudtuk elsősorban a személyi dokumentumokban bevezetett nevek kapcsán érkezett a legtöbb panasz, illetve a helységnévtábla magyar nyelvű feliratának lefestése miatt.
– Ez az applikáció él, folyamatosan követjük az észrevételeket és próbáljuk azokat orvosolni. Kapcsolatban vagyunk a belügyminisztériummal, igyekszünk rámutatni a hiányosságokra, ugyanúgy az önkormányzatoknak és intézményeknek jelezzük ha ki kell cserélni a táblákat. Egyelőre sikerrel jártunk el ilyen esetekben. Bebizonyosodott, hogy az írás és a nyelvhasználat területén fontos ez az applikáció – mutatott rá Fremond, majd hozzátette, hogy a fordítók számára szerveztek konferenciát, szakmai képzést, és a jövőben is sort kerítenek erre, ugyanis a nyelvhasználat terén fontosnak tartják a munkájukat.
A tájékoztatási stratégiát még a múlt év végén fogadta el az MNT, ez mentén került sor az első médiatalálkozóra és már szervezik a következőt.
– A kistérségi médiáknak nyújtottunk plusztámogatást, mert a szórványban nem tudtak elég forráshoz jutni, nehéz helyzetben voltak. Őket próbáltuk segíteni ebben az évben. Szeretnénk folytatni a szerkesztőségek látogatását és szeretnénk külön programot elindítani a középiskolások számára, amelyen keresztül ők is eljuthatnak a szerkesztőségekbe, tudósítóhálózatot is erősíteni szeretnénk. Hogy őszinte legyek a médiarendszerünk fenntartása, pénzelése, támogatása jelenti a legnagyobb kihívást mindenki számára. Ezt szeretnénk erősíteni, az mellett, hogy szakmailag erősítjük a médiában dolgozókat a képzéseken keresztül, műszakilag is támogassuk a szerkesztőségeket – mondta.
A magyar közösség és az MNT az elmúlt időszakban két veszteséget is megélt, egyrészt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár elvesztését, másrészt Sárközi István hirtelen halálát.
– Potápi államtitkár elvesztése nagy érvágás volt nemcsak a vajdasági magyar közösség, hanem az egész Kárpát-medencei magyarság számára. Nacsa Lőrinc személyében olyan új nemzetpolitikai államtitkár került megválasztásra, aki ismeri és érzi is a határon túli közösségeket, sőt, sok időt töltött a határon túli közösségeknél. Nekünk is több alkalommal volt vendégünk, itt a Magyar Nemzeti Tanácsban is. Egy tettre kész fiatal emberről van szó, aki méltón el tudja látni a rá bízott feladatokat. Abban bízom, hogy az együttműködés továbbra is olyan jó és gördülékeny lesz a nemzetpolitikai államtitkársággal, mint amilyen volt az előző években – mondta az MNT elnöke, majd folytatta: – Sárközi István elvesztése is hatalmas veszteség. Nagy tapasztalattal rendelkezett, önkormányzatban volt vezető és könnyen együttműködött az önkormányzatokkal. Jogász volt, dolgozott korábban a Magyar Nemzeti Tanácsban, pontosan tudta milyen ügyekkel találhatjuk magunkat szemben. Ilyen profilú embert nem tudtunk találni a nemzeti tanács listáján. Azt gondolom, hogy Hugyik Richárd az elmúlt két évben bizonyított a kultúra és a művelődés területén, ő ott mozog otthonosan, ez az ő szakterülete, zentai intézményvezetőként is ezt látta el. Mint Végrehajtó Bizottsági elnök is meg fogja állni a helyét. Hajvert Ákos szintén olyan szakember, aki ismeri a teljes vajdasági magyar művelődési életet. Az MNT-n belül vannak jogászaink, akikre támaszkodni tudunk, és ahogy eddig, nagy csapatként szeretnénk folytatni a munkát. Bízom benne, hogy a munkában nem fog érződni senkinek sem a hiánya, de emberileg nagyon nehéz időszakon vagyunk túl – mondta.
A jövő évi tervek kapcsán Fremond Árpád kiemelte, már nem lesznek olyan nagy projektek, mint ebben az évben, hiszen azok nagy részét sikerült 2024 végéig befejezni.
– Ezért a költségvetésünk is kisebb lesz, hiszen nincs annyi eszköz, amit át tudnánk hozni a következő évre, viszont ami a működést illeti, nem lesz kevesebb pénzünk. 2025-ben befejeződik a bezdáni színház felújítása és átadásra kerül. Zomborban az orgonaépítés is elkészült, Topolyán a központban a volt hotel épületében diákotthon kezdi meg a munkáját, ami mellett kulturális tartalmak is helyet kapnak. Ilyen szempontból komoly év elé nézünk. Bízunk benne, hogy Szabadkán elindulhat a kollégiumépítés. Stratégiai szempontból a középiskolai kollégiumépítésre fogunk fókuszálni az új évben, arra, hogy olyan építkezés kezdődhessen meg, amit 2026-ban és a későbbiekben is folytatni tudunk, hiszen folyamatos lesz a középiskolás diákotthonok építése nemcsak Szabadkán, Topolyán, Zentán, Magyarkanizsán, hanem Adán és Óbecsén is. Támogatni fogunk egyesületeket is. Hódegyházán épülőben van egy közösségi ház, amit szeretnénk támogatni, Tordán egy ifjúsági ház munkálatait szeretnénk segíteni, Bácskossuthfalván pedig be kell fejezni a színház felújítását.
Nyitókép: Fremond Árpád a legutóbbi MNT-ülésen (Molnár Edvárd felvétele)