Több belgrádi médiaház érdeklődését is felkeltette a tény, hogy bár Miloš Vučević egy héttel ezelőtt rendkívüli sajtótájékoztatóján bejelentette lemondását a miniszterelnöki tisztségről, egyelőre nem derült ki, megtette-e a lemondás tekintetében a jogszabályokban előírt lépések mindegyikét. Mint arról lapunkban is olvashattak, az alkotmány értelmében lemondását a kormányfő a köztársasági parlamentnek, azaz a házelnöknek nyújtja be. Lemondásáról köteles tájékoztatni a köztársasági elnököt és a nyilvánosságot. A parlament a következő ülésén megállapítja a kormányfő lemondását, a kormány megbízatása ekkor szűnik meg. Amikor a képviselőház megállapítja a kormányfő lemondását, a köztársasági elnök köteles elindítani az eljárást a kormány új összetételének a megválasztására, hiszen neki van felhatalmazása javaslatot tenni a köztársasági képviselőháznak a kormányfőjelölt személyére. Amennyiben a parlament a kormányfő lemondásának megállapítását követő 30 napon belül nem választja meg a kormány új összetételét, a köztársasági elnök köteles feloszlatni a parlamentet és kiírni a parlamenti választást.
Egyelőre annyi köztudott, hogy Vučević tájékoztatta lemondásáról a nyilvánosságot és saját elmondása szerint a köztársasági elnököt. A Vreme hetilap a témát elemző írásában emlékeztetnek, hogy a Szerbiai Képviselőháznak január 29-én, múlt szerdán kellett volna üléseznie, viszont az ülést egy nappal korábban, Vučević lemondásának a bejelentését követően lemondták. A Vreme kérdéseket intézett a kormányhoz, a miniszterelnök kabinetjéhez és a köztársasági parlamenthez, hogy mikor tartják meg a következő parlamenti ülést, továbbá arra is kíváncsi volt, hogy Vučević Ana Brnabić házelnöknek is eljuttatta-e lemondását, választ azonban nem kapott. Hozzáteszik, a parlament rendes tavaszi ülésszaka március 3-án kezdődik, ha addig nem hívnak össze rendkívüli ülést, a kormányfő megbízatása akkor sem szűnik meg, ha esetleg valóban benyújtotta a házelnöknek a lemondását.
A Beta hírügynökség tegnap délután bennfentesektől arról értesült, hogy a miniszterelnök lemondása még nem érkezett meg a parlamentbe. A képviselőház a Beta ezzel kapcsolatos kérdéseire szintén nem válaszolt.
Azzal kapcsolatban ugyancsak folytatódnak a találgatások, hogy miután a parlament megállapítja a kormányfő lemondását, vajon a kormány következő összetételét választja meg a képviselőház, vagy az államfő feloszlatja a parlamentet és kiírja az időközi választásokat. Miloš Vučević hétfőn úgy nyilatkozott, hogy a Szerb Haladó Párt tagsága jelenleg inkább az új kormány megválasztását szorgalmazza. Hasonló az álláspontja Ivica Dačić belügyminiszternek és a kormánypárti Szerbiai Szocialista Párt elnökének. Ő is az új kormány megválasztását támogatja. Mindazonáltal a hollandiai látogatáson lévő Marko Đurić külügyminiszter tegnap újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, a rendkívüli parlamenti választás valószínűbb. Alaposan körbejárják a kérdést és minden szempontot figyelembe véve igyekeznek olyan döntést hozni, amely csillapíthatja a jelenlegi feszültségeket – mondta az insajder.net portál szerint Hágában Đurić.
Nyitókép: Fotó: YouTube/printscreen archív