A mai gyorsan változó, bizonytalan nemzetközi környezetben kiemelten fontos, hogy a térség stabilitása érdekében szomszédos országokként Szerbia és Magyarország folyamatosan és magas szinten konzultáljon – emelte ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf magyar honvédelmi miniszter miután tegnap Belgrádban tárgyalt Aleksandar Vučić államfővel, és Bratislav Gašić védelmi miniszterrel, majd aláírták az idei évre szóló katonai együttműködési tervet, amely a két ország közötti stratégiai, védelmi együttműködését, operatív fuzionálását szolgálja.
Vučić a magyar védelmi miniszterrel folytatott megbeszélését követő közös sajtótájékoztatón kiemelte, a most aláírt dokumentum a védelmi stratégiai együttműködésről 2023-ban született megállapodás konkretizálása. Ennek megfelelően az idei évre az eddigi legtöbb (összesen 79) közös katonai aktivitásban állapodtak meg. Az államfő szavai szerint ez csaknem kétszer több mint amennyire 2023-ban sor került, akkor ugyanis 48-at valósítottak meg. Vučić újfent hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek és kormányának köszönhetően a két ország még 1999-ben, amikor nagy nyomás nehezedett rájuk „békét kötött”, Magyarország nem engedte meg, hogy területéről szárazföldi invázió induljon az akkori Szerbiára. Ma, 26 év elteltével olyan helyzetben vagyunk, hogy a védelem területén a legszorosabb stratégiai kapcsolatokra van szükség – mondta, majd reményét fejezte ki, hogy a közös katonai tevékenységekről szóló megállapodásnak lesz folytatása a kétoldalú katonai szövetség létrehozása irányában.
Aleksandar Vučić rámutatott, hogy Szerbiának a védelem területén a legfejlettebb és legintenzívebb együttműködése Magyarországgal van. Ezen kapcsolatok elsősorban a közös gyakorlatok végrehajtásában, a haditechnikai együttműködés, a fegyverrendszerek és felszerelések beszerzése terén mutatkozik meg. Elmondta, Szerbia katonai szövetségre szeretne lépni Magyarországgal, de természetesen erről a magyar oldalnak is nyilatkoznia kell, illetve erről a magyar és a szerb parlamentnek is döntést kell hoznia. Rámutatott, figyelembe véve az európai és a világ eseményeit, Orbán Viktorral már szándékukat fejezték ki a védelem terén kifejtett álláspontok közelítése kapcsán.
A frissen aláírt katonai együttműködési tervbe foglaltak közül, az államfő a legfontosabbként a helikoptergyakorlatokat emelte ki. Rámutatott, Magyarország kiváló kiképzőközpontokkal rendelkezik, a tapasztalatcsere pedig kifejezetten hasznos lesz a hazai helikopteregységek számára.
– Magyarország jelentős összegeket fordít a védelemre. Kiváló katonasága van, amelyet rendkívüli gyorsasággal korszerűsít. Sok mindent eltanulhatunk tőlük, mindenképpen érdekeltek vagyunk az együttműködésben – fejtette ki Aleksandar Vučić.
– Az országaink közötti kapcsolat az elmúlt években elmélyült és megerősödött. A szerb–magyar kapcsolatok stratégiai szintre emelkedésével egyre több területen bővült a katonai együttműködés, például közös kiképzések, gyakorlatok, szakértői egyeztetések, a védelmi tervezés, nemzetközi együttműködés vagy térképészet – emelte ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf, majd hozzátette, az aláírt dokumentum olyan közös programokra irányul, mint a flottillakiképzés, az önkéntes tartalékos állomány részére szervezett többnemzeti békeműveleti harcászati gyakorlat, illetve lövészkiképzés. Ezek a programok hozzájárulnak a két ország közötti kapcsolatok továbbfejlesztéséhez, és biztosítják a közös célok megvalósítását a védelmi és katonai területen – mondta a magyar honvédelmi miniszter.
Magyarország elkötelezett a Nyugat-Balkán békéje és stabilitásra iránt, melynek egyik kulcsszereplője Szerbia – mutatott rá. Magyarország álláspontja szerint, az Európai Unió nem lehet teljes a Nyugat-Balkán, így Szerbia csatlakozása nélkül. A hiteles és érdemi bővítési politika a 2024-es uniós elnökség egyik fő prioritása is ez volt. Magyarország minden politikai és szakmai segítséget megad a csatlakozási folyamat mielőbbi sikeréhez – szögezte le.
A Nyugat-Balkán jelentőségét mutatja Magyarország nemzetközi katonai szerepvállalása is, ezért a kezdetektől fogva aktív részese a KFOR- és EUFOR-műveletnek. Következetesen kiáll a daytoni békeszerződés mellett – állította a honvédelmi miniszter.
Hamarosan találkozik Orbánnal
Aleksandar Vučić bejelentette, hamarosan találkozik Orbán Viktorral, és a közös stratégiai együttműködésről tárgyalnak. Hangsúlyozta, Magyarország Szerbia fontos partnere, hiszen 3,03 milliárd eurós kereskedelmi forgalmat valósított meg a két ország. Szerbia 5,6-szor több árút szállít Magyarországra, mint 2012-ben, míg a beszállítás 2,3-szorosára nőtt. Magyarország Szerbia 5. legfontosabb kereskedelmi partnere.
Az energetika terén is megbízható partneri együttműködés van. Az év harmadik negyedében várhatóan elkészül az Algyőt és Újvidéket összekötő kőolajvezeték projektuma, és az év vége táján elkezdődhet annak építése is. A vezeték várhatóan 2027 elején készül el, ami a kőolaj diverzifikációja miatt fontos, hiszen az Adriai-kőolajvezeték (Janaf) mellett más forrásokból is kőolajhoz juthat az ország. A beruházás értéke 129,5 millió euró.

Nyitókép: Fotó: Miklós Hajnalka