Ma, április 7-én megkezdődik a márciusi, öt százalékkal megemelt bérek előlegének kifizetése az oktatásban dolgozók számára, továbbá a felsőoktatásban dolgozók számára, akik 15,97 százalékos emelést kapnak.
Amint azt Siniša Mali, a kormány ügyvezető pénzügyminisztere korábban elmondta, az óvodákban, általános és középiskolákban dolgozók emelt fizetésének kifizetésével teljesül az oktatási szakszervezetekkel kötött megállapodás a márciusi öt százalékos rendkívüli emelésről, majd októbertől újabb, hasonló emelés következik.
„A teljes fizetést a béremeléssel azok kapják meg, akik mindvégig dolgoztak, köztük a nem oktató személyzet és a teljes, 45 perces órákat tartó tanárok, míg azok, akik kevesebbet dolgoztak, kevesebbet kapnak, azaz a teljesítményüknek megfelelően" – közölte Mali.
Ugyanez vonatkozik a felsőoktatásban dolgozókra is, amint azt Mali bejelentette, a teljes fizetést a 15,97 százalékos béremeléssel azok kapják meg, akik végig dolgoztak, míg azok, akik nem, a teljesítményüknek megfelelő fizetést kapnak. A fizetéseknek a köztársasági átlaggal való egyenlővé tétele az oktatási dolgozók követelése volt az iskolai év kezdetétől, de a 2023-ban aláírt Jegyzőkönyvben szereplő kötelezettség is. A kormány azonban hónapokig azt állította, hogy nincs pénz a követelés teljesítésére, és hogy a 11 százalékos béremelésre vonatkozó ajánlatuk végleges.
A reprezentatív szakszervezetek szeptember óta különböző módokon tiltakoztak és követelték a törvények betartását – az iskolai év kezdetétől munkabeszüntetéseket szerveztek, körkörös sztrájkot tartottak, a tanórákat november végétől december 24-ig rövidítették, amikor a szerbiai diákokat idő előtt küldték téli szünetre, a vajdaságiak pedig a tervezettnél késősőbb ültek vissza a padokba a második félévben. Mindeközben a szakszervezetek többször is sikertelenül találkoztak a kormány képviselőivel.
