2024. november 21., csütörtök

Sértegetés, uszítás, bocsánatkérés

A hatalmi és az ellenzéki pártok is gyűlöletbeszéddel vádolták egymást

Társadalmunkban az államfő az erőszak generátora, ezért előrehozott választásokra van szükség minden szinten: önkormányzati és parlamenti választások mellett, az elnökválasztást is ki kell írni, hangoztatta Nenad Tomašević, a Nada-Novi DSS-POKS képviselői csoport tagja a köztársasági képviselőház ülésén, amelynek napirendjén továbbra is annak a vizsgálóbizottságnak a felállítása szerepel, amelynek feladata a május elején a belgrádi Vladislav Ribnikar Általános Iskolában, majd Mladenovac környékén történt tömeggyilkosságok előzményeinek, majd a felelősöknek a feltárása és azok felelősségre vonására vonatkozó javaslatok megfogalmazása lenne.

Az ellenzéki képviselők kezdeményezésére összehívott rendkívüli parlamenti ülés tegnapi vitájában a képviselők szóhasználatára, a felszólalásaikban felismerhető győlöletbeszéd jelenlétére mutattak rá. Ennek kapcsán éles vita alakult ki Radomir Lazović, a Ne davimo Beograd képviselője és Sandra Božić (SZHP) között. Lazović szerint a hatalmi párt méltatlan jelzőkkel említi azokat a közéleti személyiségeket, mindenekelőtt színészeket, akik támogatják az ellenzék által szervezett tüntetést. A képviselő felrótta az Elektronikus Médiumokat Szabályozó Testületnek (REM-nek) is, hogy nem reagál az állami frekvenciával rendelkező televíziókon közvetített műsorokban megjelenő gyűlöletbeszédre, az erőszakra buzdításra, még az után sem, hogy megtörtént a tragédia az általános iskolában és Mladenovac környékén. Rámutatott, Szerbia polgársága a tüntető sétákkal éppen az eddigi politikai és médiagyakorlat ellen emelte fel a hangját. Felolvasta azokat a sértő szavakat és mondatokat, amelyekkel a hatalmi párt képviselői sértegették a megmozdulást támogató színészeket.

Sandra Božić azzal válaszolt, hogy nem ők, hanem éppen az ellenzék él gyűlöletbeszéddel, és ő is kész listán szemléltette az ellenzéknek tanúsított mondatokat. Uszítással vádolta meg az ellenzéket, majd képmutatónak nevezte azokat, akik az erőszakmentes tüntetésen egyesek Szávába vetését hangoztatják és Aleksandar Vučićot ábrázoló babával, akasztókötéllel a nyakában sétálnak végig Belgrád utcáin.

Lazović hangsúlyozta, ők elítélnek mindenféle erőszakos megnyilvánulást, ám elvárják, hogy ne bélyegezzék meg azokat, akik nem értenek egyet a hatalmi pártokkal.

Nenad Tomašević elítélte, majd pedig elnézést kért az ellenzék minden erőszakos megnyilvánulásáért, és elvárta ugyanezt a másik oldaltól is, amit Milenko Jovanov, az SZHP frakcióvezetője tett meg, kiemelve, ők is elítélnek minden valaki ellen szóló megnyilvánulást, vagy amelyből valakinek kellemetlensége származik.

A képviselők az ülést kérdések feltevésével kezdték. Marinika Tepić, az Egyesültek képviselői csoport képviselője az államügyésznek tett fel kérdést, mikor szándékozik lépéseket tenni azok a pártközeli médiumok felelősségre vonásában, akik uszító retorikát folytatnak az ellenzéket támogató közszereplők, színészek ellen. Aleksandar Vučićot tette felelőssé azért, hogy szereplésével a Happy televízión legitimitást ad, mint fogalmazott: a „gonoszság gyárának”.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A Beta archív felvétele